Kot je pojasnil minister za obrambo Karl Erjavec, se je v soboto s Korzike vrnila strokovna komisija, ki je preučila možnosti sanacije. Komisija je po ogledu ugotovila, da je sanacija možna, a bo zelo zahtevna. Ker je operacija zelo zahtevna, jo lahko izvede le vojska, je še poudaril Erjavec. V njej bodo uporabili helikoptersko zmogljivost Slovenske vojske (SV), gorske reševalce in druge specialiste. V projektu pa bosta sodelovala tudi Adria Airways in Kompas.
Kot je še povedal Erjavec, je tudi francoski minister za obrambo Herve Morin izrazil podporo in zagotovil pomoč pri izvedbi operacije.
Raztresenih 15 ton razbitin
Vodja sektorja za organizacijske in operativne zadeve pri Upravi RS za zaščito in reševanje Bojan Kopač, ki je vodil komisijo za oceno sanacije je pojasnil, da so si kraj nesreče ogledali štirje predstavniki MORS, dva predstavnika Adrie Airways in Kompasa ter dva predstavnika civilne zaščite.
Po ogledu je komisija ugotovila, da je na področju 1500 kvadratnih metrov raztresenih približno 15 ton razbitin letala. Večina so manjši deli letala, nekaj pa je tudi velikih kosov, ki jih bo pred prevozom v dolino potrebno razrezati, je še pojasnil Kopač. Poleg tega je teren izredno zahteven, zato lahko to nalogo opravijo le psihofizično dobro usposobljeni ljudje, je dodal.
Sanacija do 15. junija
Po prvi oceni bi delo lahko končali v 14 delovnih dneh, je še dejal Kopač. Kot je pojasnil poveljnik Civilne zaščite RS Miran Bogataj pa bi sanacijo morali končati do 15. junija, saj se na Korziki takrat začne turistična sezona.
Erjavec je tudi dejal, da v tem trenutku še ne morejo oceniti točnih stroškov sanacije, da pa bo operacija stala "najmanj milijon evrov". Operacijo bo po njegovih besedah plačalo ministrstvo za obrambo. Pri tem je dodal, "da v tem primeru ne smemo gledati preveč na stroške, saj je dolžnost države da to uredi". Po sanaciji nameravajo na gori San Pietro postaviti tudi spominsko obeležje žrtvam nesreče, je še pojasnil minister.
Nesreča na Korziki se je zgodila 1. decembra 1981 in je največja letalska nesreča kakega slovenskega prevoznika. V njej je umrlo 180 ljudi. Sicer pa je po slovenski zakonodaji za sanacijo posledic nesreče odgovoren povzročitelj, je še pojasnil Bogataj.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.