Kandidat za ministra za obrambo Borut Sajovic je uspešno prestal zaslišanje na matičnem odboru DZ za obrambo. Z devetimi glasovi za in šestimi glasovi proti so člani odbora njegovo predstavitev načrtov za delo na resorju ocenili kot ustrezno.
V predstavitvi pred člani odbora se je sicer uvodoma zahvalil predsedniku vlade Robertu Golobu za izkazano zaupanje, svojemu predhodniku na čelu obrambnega ministrstva Marjanu Šarcu in njegovi ekipi pa za doslej opravljeno delo.
Po njegovih besedah sicer na polovici mandata ni veliko področij, za katera bi lahko dejal, da je koalicijska pogodba v tem trenutku večinsko izpolnjena, a so na pravi poti, je prepričan. Slednjo opredeljujejo ključni strateški dokumenti, in sicer resolucija o strategiji nacionalne varnosti v Sloveniji, splošni dolgoročni program razvoja in opremljanja slovenske vojske do leta 2040, srednjeročen obrambni program in obrambna strategija Slovenije, je naštel Sajovic.
Med najpomembnejšimi dosedanjimi dosežki tega mandata je izpostavil povečanje obrambnih izdatkov, kjer je Slovenija po njegovi oceni storila korak naprej tudi na področju zavez v zvezi Nato. Tudi obrambni proračun za prihodnje leto je po njegovem mnenju ambiciozno zastavljen.
Med nadaljnjimi cilji je izpostavil modernizacijo Slovenske vojske (SV) na področju opreme, znanja in kadrov, v sodobni obrambi pa po njegovem mnenju pomembno mesto zavzemajo tudi inovacije, znanje, razvoj in sodelovanje z gospodarstvom. V luči investicij v SV, ki so v preteklosti sprožale veliko polemik, je izpostavil, da je motiviran, izobražen, dobro opremljen in zaščiten vojak tisti, ki lahko ubrani domovino. Zavzel se je tudi za posodabljanje orožja in povečanje zalog streliva, a izključno za obrambne namene.
Zagovarja opremo, ki bo primerna tako za vojaške namene kot za civilno uporabo v primeru nesreč
Glede pogovorov o nakupu vozil 8x8 v "takšni ali drugačni izvedbi" pa se je Slovenija po oceni Sajovica v preteklosti preveč delila. A izgradnja zmogljivosti dveh srednjih bojnih bataljonskih skupin tudi v luči zahtevnih geopolitičnih razmer ostaja med prioritetami.
Franc Medic, poslanec NSi, ga je vprašal, kako bo s prihrankom 400 milijonov evrov, kot je bil napovedan pri nakupu osemkolesnikov. "Primerjava Boxer - Patria. Patria je cenejša, polovico lažja. Ključen prihranek na njeni zgodbi bo pa seveda tudi v njenem servisiranju," je dejal.
Na področju nakupa opreme tudi Sajovic, podobno kot njegov predhodnik, zagovarja opremo, ki bo omogočala tako imenovano dvojno rabo: tako za vojaške namene kot tudi za civilno uporabo v primerih naravnih in drugih nesreč. Kot je ponazoril, ima obrambni resor enako kot vsako srce dva prekata, prvi je obrambni, ki ga vodi stroka na čelu z Robertom Glavašem, drugi pa je civilna zaščita in reševanje, med drugim je izpostavil delo gasilcev, gorske in jamarske reševalne službe. Tudi slednji potrebujejo ustrezno opremo, se je zavzel.
'Biti v službi domovine, to ne sme biti prisilna odločitev. To mora biti notranji vzgib'
Po opažanju Sajovica se v SV izboljšuje stanje na področju kadra, a po njegovih besedah še nismo na cilju in bo treba na tem segmentu še delati. Meni, da je treba krepiti tudi zavedanje, da je služenje domovini nekaj svetega, in to širiti tudi že med najmlajše v času izobraževanja. "Tako bodo tudi vrste Slovenske vojske v bodoče popolnjene," je prepričan Sajovic.
V SV si želijo več kot 250 zaposlitev letno, kot tudi na prostovoljno in pogodbeno služenje vojaškega roka napotiti še več državljanov, je navedel. Ker kader v SV hitro zori, si je treba prizadevati tudi za zadržanje njihovega znanja, za privabljanje mladega kadra pa zagotoviti ustrezno štipendijsko politiko, je izpostavil ministrski kandidat.
Na vprašanje poslanca SDS Antona Šturbeja, ali je smiselno uvesti tudi naborniško služenje vojaškega roka, je Sajovic odgovoril: "Biti v službi domovine, to ne sme biti prisilna odločitev. To mora biti notranji vzgib."
Med ključnimi cilji do izteka mandata je med drugim naštel še sprejemanje nekaterih zakonodajnih predlogov, med drugim novele zakona o kritični infrastrukturi, pridobivanje evropskih sredstev, izvajanje projektov v okviru načrta za okrevanje in odpornost, usposabljanje lastne ekipe za uporabo namenskih letal za gašenje požarov ter nadaljnje sodelovanje s sosednjimi državami. Zavzel se je tudi za nadgradnjo slovenskih vojašnic in kibernetske varnosti.
Sajovic je tudi potrdil zavezanost zvezi Nato in finančnemu cilju dveh odstotkov BDP-ja za obrambo do leta 2030. O dveh najbolj vročih vojaških konfliktih pa je dejal tako: "Zadovoljen sem, da na napad Irana na Izrael ni bilo takega odgovora, ki bi prilil olje na ogenj. In ne more nam biti v ponos tisto, kar se dogaja v Izraelu in okolici, Sudanu, še manj v Ukrajini. Ve se, kdo je prižgal smodnik. Ve se, kdo je prvi vrgel bombo. In Ukrajino je treba obraniti," je povedal. Prepričan je, da je treba veliko pozornosti nameniti dosegi prekinitve spopadov ter pogajanjem za skupno mizo.
Črnčeca si še naprej želi za državnega sekretarja
Sajovica so člani odbora po dveh urah in pol debate torej zanesljivo podprli. Njegovo ministrovanje pomeni kontinuiteto na obrambnem ministrstvu; Damirja Črnčeca si še naprej želi za državnega sekretarja. Robert Glavaš ostaja načelnik generalštaba.
Bolj turbulentni časi pa čakajo največjo poslansko skupino, ki jo je Sajovic potrpežljivo povezoval.
DZ bo o ministrskem kandidatu dokončno odločil na ponedeljkovi seji. Če bo potrjen, bo dosedanji vodja poslancev Svobode Sajovic na mestu ministra za obrambo nasledil Marjana Šarca, ki je bil na zadnjih evropskih volitvah izvoljen za evropskega poslanca. V vmesnem času je ministrstvo vodil premier Robert Golob.
KOMENTARJI (220)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.