Bivši zunanji minister Dimitrij Rupel je danes od SNS zahteval opravičilo in umik ovadbe, ki jo je SNS tudi zaradi domnevnega jemanja podkupnine proti njemu vložil v četrtek zaradi zemljevida iz leta 1983, ki naj bi dokazoval, da je bilo ozemlje na levem bregu Mure hrvaško. V nasprotnem primeru je napovedal "uporabo ustreznega pravnega sredstva".
Rupel, ki je sedaj zunanjepolitični svetovalec premierja Boruta Pahorja, je v sporočilu za javnost kot nesmiselne in sovražne napade nanj in kot politični obračun označil tako omenjene obtožbe SNS kot "obnavljanje policijske preiskave zoper njega in njegovo družino v zvezi z uporabo službenega vozila zunanjega ministrstva pred več kot dvema letoma".
Policijska uprava Ljubljana je v torek namreč sporočila, da bo preverila informacije o domnevni uporabo vozila MZZ v zasebne namene leta 2006 s strani njegove soproge Marjetice Rupel.
SNS: Ne bomo se opravičili
V poslanski skupini SNS so danes sporočili, da se Ruplu ne nameravajo opravičiti, saj za to ne vidijo utemeljenega razloga. Ob tem so v sporočilu za javnost pojasnili, da sama obtožba ne more biti niti žaljiva niti kazniva, saj ga pravno varuje institut domneve nedolžnosti, po katerem vsak velja za nedolžnega, dokler njegova krivda ni ugotovljena s pravnomočno sodno odločbo. "Tega bi se moral gospod Rupel dobro zavedati ali o tem povprašati svoje pravne svetovalce," so zapisali.
PS SNS je tudi zavrnila Ruplove očitke, da ravnanje poslanske skupine stranke predstavlja značilnosti avtoritarnih sistemov in političnega obračunavanja z drugače mislečimi. "Ravno dejstvo, da je poslanska skupina SNS izbrala pravno sredstvo kazenske ovadbe in jo naslovila na pristojno in neodvisno institucijo - državno tožilstvo, predstavlja temelj pravne države in demokracije," so pojasnili.
Rupel meni, da je bila "zadeva s službenim vozilom raziskana in končana že davno". Kot pojasnjuje, je bila uporaba službenih vozil v zvezi s protokolarnimi dolžnostmi funkcionarjev - in tudi njihovih partnerjev - "od nekdaj urejena z diplomatskimi konvencijami, pravili in vladnimi akti".
Pri tem je izpostavil, da njegova soproga za opravljanje dolžnosti pri državnih in diplomatskih aktivnostih - v nasprotju z drugimi udeleženci protokolarnih dogodkov - "nikoli ni prejela niti centa plačila ali nagrade". Po njegovi oceni gre pri obnovi policijske preiskave očitno "za politični obračun aktualne ministrice in vladne stranke" z bivšim ministrom oziroma članom opozicijske stranke.
Rupel: Zemljevida ne poznam
Enakega mnenja je tudi glede "sovražnega govora in nerazumne ovadbe SNS v zvezi z zemljevidom, ki naj bi ga natisnili v Jugoslaviji leta 1983, ki ga ne poznam in z njim nikoli nisem imel nobenega opravka". Kot je poudaril, "pri javno objavljenem jugoslovanskem zemljevidu nikoli ni bilo potrebno nikakršno dovoljenje za izvoz iz Slovenije na Hrvaško". "Obtožba, da je kdorkoli pri tem dobil podkupnino, je nesmiselna, žaljiva in kazniva. V zvezi z njo zahtevam umik in opravičilo, sicer bom uporabil ustrezna pravna sredstva," je dodal.
PS SNS je v odzivu vprašala, kje v kazenski ovadbi vidi Rupel elemente sovražnega govora, dejstvo, da namerava Rupel nekoga tožiti, ker je proti njemu vložil kazensko ovadbo, pa označila za "nerazumno". "Ali se gospod Rupel morda ne zaveda, da obstaja za vsakega, ki sumi, da je prišlo do kaznivega dejanja, zakonska dolžnost podati prijavo pristojni instituciji," še sprašujejo v PS SNS.
V PS SNS so danes še pojasnili, da omenjeni zemljevid ni bil natisnjen v Jugoslaviji, kot navaja Rupel, ampak ga je leta 1983 izdal kartografski oddelek Geodetskega zavoda Socialistične Republike Slovenije. Ne strinjajo se niti z Ruplovimi navedbami, da za izvoz zemljevida iz Slovenije v Hrvaško ni bilo nikoli potrebno nikakršno dovoljenje, pri čemer se sklicujejo na 47. člen zakona o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva ter arhivih. Ta po navedbah stranke celo za gradivo, za katero se zgolj domneva, da ima lastnosti arhivskega gradiva, določa, da se lahko izvozi oziroma iznosi le na podlagi dovoljenja pristojnega ministra za arhive.
Rupel poudarja, da je "policijsko obračunavanje z opozicijo in posamezniki, ki imajo drugačno politično prepričanje, značilnost avtoritarnih sistemov" in da ga takšno dogajanje spominja na čase pred dvajsetimi leti, pred uveljavitvijo demokracije in pred udeležbo Slovenije v modernih evropskih procesih. Vseeno pa je prepričan, da večina Slovencev podpira dosežke zadnjih dvajsetih let in da vračanje starih vzorcev ne uživa večinske podpore.
V PS SNS pa menijo, da Rupel s svojimi izjavami dokazuje "tako popolno nepoznavanje zgodovine kot tudi nespoštovanje pravnih pravil in zakonskih določil Slovenije, kar je sramotno za osebo, ki je zasedala funkcijo zunanjega ministra".
Stranka SNS je v četrtek sporočila, da je na okrožno državno tožilstvo v Ljubljani vložila kazensko ovadbo proti Dimitriju Ruplu, Alešu Balutu in Tonetu Kajzerju, ker naj bi kot uslužbenci zunanjega ministrstva dopustili izvoz zemljevida, ki dokazuje, da je bilo ozemlje na levem bregu Mure hrvaško. SNS meni, da so omenjeni prejeli tudi podkupnino. Do izvoza zemljevida naj bi prišlo po tem, ko je Hrvaška preko zagrebške družbe Geofoto, ki je lani poleti postala večinski lastnik Geodetskega zavoda Slovenije, prišla do zemljevida, ki ga je leta 1983 izdal ta zavod.
KOMENTARJI (87)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.