Nekdanji zunanji minister Dimitrij Rupel je v tokratni izdaji revije Reporter svojemu nasledniku Samuelu Žbogarju med drugim pripisal arogantnost, glede njegovega dela pa izrazil zadržke. Po njegovem mnenju Žbogar spada v politično nomenklaturo, ki je nedemokratična in zavrača vsako mnenje, ki ni skladno z njo.
Kdo dela težave?
Kot piše Rupel, je Žbogar nedavno vladnemu kolegu na vprašanje, kaj Rupel dela na zunanjem ministrstvu, odgovoril, da dela težave. Rupel je tovrstno izjavo zavrnil kot "nespametno in neresnično" in poudaril, da težave tako njemu kot vsem Slovencem dela Žbogar.
"Verjetno bi bilo najboljše, ko se Žbogar ne bi ukvarjal niti z mano niti s slovensko niti z zunanjo politiko, saj je v relativno kratkem času naredil veliko napak," je dejal Rupel in kot "dve usodni" navedel dejstvo, da je Žbogar leta 2007 botroval objavi washingtonske depeše, nedavno pa podpisu slovensko-hrvaškega arbitražnega sporazuma.
Rupel je delo MZZ, vključno z arbitražnim sporazumom in spremenjenim zakonom o zunanjih zadevah, kritiziral že na novinarski konferenci 9. novembra. Žbogar se je tedaj na njegove trditve odzval z besedami, da so Rupla, uslužbenca na MZZ, v zvezi z njegovimi izjavami v javnosti že dvakrat opozorili.
Dejal je še, da "nihče doslej ni imel toliko časa in toliko moči in toliko priložnosti, da uredi razmere v zunanjem ministrstvu in v zunanji politiki" kot Rupel, ki je po Žbogarjevem mnenju najmanj pristojen za ocenjevanje dela ministrstva ali pa delovanje slovenske zunanje politike.
'Napada tiste, ki jim dolguje vse'
Kot je v današnji izdaji Reporterja zapisal Rupel, so bile Žbogarjeve izjave o njem nevljudne in žaljive, pa tudi nenavadne, saj Žbogar "napada ljudi, ki jim dolguje praktično vse, kar je dosegel v življenju" – ob tem je Rupel spomnil, da ga je sam predlagal za veleposlanika v Washingtonu in ga tudi podprl za zunanjega ministra. Ob tem pa se Rupel zaveda, da je "Žbogar pomožni igralec v politični igri, ki jo igra politična nomenklatura".
Značilnost miselnosti slednje je po njegovem, da "zavrača vsako mnenje, ki ni skladno z njo, oziroma skuša 'neskladna' mnenja preprosto odstraniti". Nova oblast se je tako odločila iti po poti, ki je bila prekinjena leta 1989 oz. 1990, je prepričan Rupel, kot zadnji primer tega pa navedel odlikovanje nekdanjega slovenskega republiškega sekretarja za notranje zadeve Tomaža Ertla.
"Če bomo nadaljevali po poti, ki jo kažejo Žbogar in njegova dva predsednika, bomo v relativno kratkem času zapravili državo, na katero smo čakali tisoč let! Slovenija se je znašla v krizi, kot je nismo poznali vse od leta 1989," je še ocenil Rupel.
'Rupel prekršil vrsto pravil'
Ruplove izjave na novembrski novinarski konferenci je medtem predsednik Kluba nekdanjih veleposlanikov Peter Toš v današnjem Delu izpostavil kot primer, zakaj bi bila v novem zakonu o zunanjih zadevah nujna prepoved delovanja diplomata v organih političnih strank. Predlog je MZZ predstavil prav Klub nekdanjih veleposlanikov, zaenkrat pa v predlogu osnutka zakona ni upoštevan.
Prav Rupel je namreč po Toševem prepričanju "prekršil celo vrsto pravil, ki so zapisana tako v dunajski konvenciji o diplomatskih odnosih kot tudi tista, ki jih je v preteklosti kot minister predpisal sam in dosledno zahteval njihovo izvajanje", s tem ko je nastopil kot predsednik odbora za zunanje zadeve pri strokovnem svetu SDS.
"Rupel enako kot v preteklosti misli, da je izvzet iz obveznosti zakonitega ravnanja in v svetu ter pri nas postopoma vse bolj uveljavljene diplomatske etike," je še zapisal Toš.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.