Posebni odposlanec predsednika vlade in nekdanji zunanji minister Dimitrij Rupel je ministrici za notranje zadeve Katarini Kresal poslal pismo, v katerem govori o nedopustnosti obnove policijske obravnave zoper njega in njegovo ženo, piše današnje Delo. Ministrico Kresalovo obtožuje političnega obračunavanja z njim. Pismo, ki ga ni poslal kot državljan Dimitrij Rupel, temveč kot posebni odposlanec predsednika vlade, pa je v vednost poslala tudi premierju Borutu Pahorju, varuhinji človekovih pravic Zdenki Čebašek Travnik ter strankarskemu kolegu Janezu Janši. Po pisanju Dela je v pismu zapisal: "Prosim, da v najkrajšem možnem času razrešite nastalo zadrego."
'Neresnične in neverjetne obtožbe'
Ministrica Kresalova je za Delo Ruplove obtožbe označila za "neresnične in neverjetne." "Njegov način komuniciranja kaže na nepoznavanje razmejitve pristojnosti med ministrstvom za notranje zadeve in policijo, na podlagi katere sama kot ministrica za notranje zadeve ne morem ne začeti ne ustaviti predkazenskih postopkov," je poudarila Kresalova. Kresalova meni, da če so podani razlogi za sum storitve kaznivega dejanja, je znotraj zakonskih okvirov naloga policije jasna.
Dodala je, da če je bila mogoče v prejšnjih letih praksa, da se je predkazenske postopke začenjalo ali ustavljalo s pismi, "potem vam zagotavljam, da take prakse pod mojim vodenjem ministrstva ne bo," piše Delo.
Premier se ne strinja z Ruplom
V kabinetu predsednika vlade pa so za Delo povedali, da je premier v zvezi s pismom Rupla zaprosil, da z dopisa umakne uradno glavo posebnega odposlanca, s čimer je Rupel soglašal. Povedali so še, da se premier ne strinja z ravnanjem Rupla, da je na dopisu uporabil omenjeno glavo.
Po pisanju Dela to ni prvi primer, ko je Rupel v zvezi s policijsko preiskavo posredoval kot posebni premierjev odposlanec. Tako je menda januarja dopis s takšno glavo poslal policistu, ki ga je povabil na pogovor v zadevi Peter Golob, in mu sporočil, da se njegovemu vabilu ne namerava odzvati. Tedaj je ta dopis poslal v vednost premierju Pahorju, Kresalovi in zunanjemu ministru Samuelu Žbogarju ter Janši.
Spomnimo ...
Policijska uprava Ljubljana bo na zahtevo vršilca dolžnosti generalnega direktorja policije Janka Gorška znova odprla preiskavo v primeru Marjetica Rupel. Soprogo nekdanjega zunanjega ministra so "ujeli", ko se je s službenim avtomobilom ministrstva in državnim šoferjem odpravila po nakupih.
Rupel je sicer v petek v sporočilu za javnost kot nesmiselne in sovražne napade nanj ter kot politični obračun označil tako "obnavljanje policijske preiskave zoper njega in njegovo družino v zvezi z uporabo službenega vozila zunanjega ministrstva pred več kot dvema letoma" kot tudi vložitev ovadbe proti njemu s strani SNS.
Od SNS je Rupel zahteval opravičilo in umik ovadbe, ki jo je stranka zaradi domnevnega jemanja podkupnine v povezavi z zemljevidom iz leta 1983, ki naj bi dokazoval, da je bilo ozemlje na levem bregu Mure hrvaško, proti njemu vložila v četrtek. V nasprotnem primeru je napovedal "uporabo ustreznega pravnega sredstva."
KOMENTARJI (190)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.