Vlada je poslanca SD in nekdanjega premierja Antona Ropa imenovala za podpredsednika v upravnem odboru Evropske investicijske banke (EIB). Ugotavlja, da je "v okviru svojih preteklih zadolžitev dobro spoznal področja delovanja EIB in da izkazuje ustrezne vodstvene sposobnosti, ki jih terja takšno delovno mesto".
Rop naj bi že v torek opravil pogovor s predsednikom EIB Philippom Maystadtom, postopek imenovanja pa naj bi trajal pol leta. V upravnem odboru EIB je poleg Maystadta še osem podpredsednikov, ki jih imenuje svet guvernerjev za obdobje šestih let z možnostjo vnovičnega imenovanja. Poslanca SD Ropa, ki je med drugim tudi predsednik odbora za finance in monetarno politiko, bo v poslanskih klopeh zamenjal Janez Kikelj.
'Hišna banka Evropske unije'
Kot pojasnjujejo na vladi, ima Slovenija kot članica in delničarka banke pravico in dolžnost imenovati in predlagati v imenovanje predstavnike v organih EIB. Banko po statutu upravljajo in vodijo svet guvernerjev, svet direktorjev in upravni odbor. Slovenija je v okviru EIB članica neformalne konstituence, ki jo sestavljajo še Bolgarija, Ciper, Češka, Madžarska, Malta, Poljska in Slovaška. Države, ki imajo v organih upravljanja EIB stalni mesti guvernerja in direktorja, so konec leta 2006 sklenile dogovor o delitvi in rotaciji na drugih mestih v organih upravljanja, med drugim tudi za mesto podpredsednika banke.
Sloveniji po sporazumu med državami iz konstituence za obdobje treh let od avgusta 2010 pripada mesto podpredsednika banke, ki je član upravnega odbora. Po sporazumu skupine držav in Statutu EIB Slovenija v medsebojnem soglasju držav neformalne skupine podpredsednika predlaga, na predlog sveta direktorjevi pa ga imenuje svet guvernerjev, ki ga sestavljajo ministri – navadno finančni – držav članic Evropske unije. Upravni odbor skrbi za tekoče poslovanje banke pod vodstvom predsednika in nadzorom sveta direktorjev. Pripravlja sklepe sveta direktorjev, zlasti glede najemanja posojil ter odobravanja posojil in jamstev ter zagotavlja izvajanje teh sklepov.
EIB je bila ustanovljena leta 1958 kot "hišna banka" EU, Slovenija pa je njena članica od vstopa v Unijo. Njena poglavitna naloga je spodbujanje uravnoteženega razvoja ter gospodarske in socialne kohezije EU. Finančna in gospodarska kriza je še okrepila zasledovanje ciljev kohezijske politike in konvergence v okviru EIB.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.