V SMC stojijo za odločitvijo premierja Mira Cerarja, ki je DZ predlagal razrešitev ministrice za kulturo Julijane Bizjak Mlakar, ter napovedujejo enotno podporo predlogu. V SMC menijo, da ministrica ni izpolnjevala osnovnih nalog, ob tem pa še opozarjajo, da ministrov za nedoločen čas v tej vladi ni.
V poslanski skupini SMC po besedah njene vodje Simone Kustec Lipicer opozarjajo, da je vsak minister del vladne ekipe in ne le glavni na svojem resorju. Od vseh ministrov pa se pričakuje, da bodo ustrezno vodili resor, svoje delo opravljali strokovno, bili v dialogu v okviru vlade, z DZ in vsemi zainteresiranimi skupinami, izvajali koalicijski sporazum in spoštovali navodila ter opozorila predsednika vlade, je pojasnila v izjavi novinarjem v DZ.
V SMC razumejo, da lahko predsednik vlade tedaj, ko ministri tega ne počno več, povsem upravičeno predlaga njihovo razrešitev. "Ocenjujemo, da ministrov za nedoločen čas v sedanji vladi ni," je pojasnila Kustec Lipicerjeva in dodala, da dilem v SMC glede predloga za razrešitev Bizjak Mlakarjeve ni.
Poslanec SMC in predsednik odbora DZ za kulturo Dragan Matić je podobno kot Cerar povzel razloge za podporo razrešitvi ministrice. Po njegovih besedah ministrica ni izpolnjevala osnovnih nalog, pri čemer izpostavlja zlasti neizvrševanje nacionalnega programa za kulturo.
V DZ je ministrica namreč javno izjavila, da je ta program neizvršljiv, obenem pa povedala, da ga ne bo spreminjala ali dopolnila. To je bil tudi eden poglavitnih razlogov za odstop članov Nacionalnega sveta za kulturo, je spomnil Matić in dodal, da to pomeni veliko težavo pri vodenju ministričine politike.
Matić je še poudaril, da se na področju kulture ni izvajal koalicijski sporazum niti v smislu izdelave strategij niti v smislu vložitve sistemskih zakonodajnih predlogov. Vsi vloženi zakonodajni predlogi so bili po Matićevih besedah le kozmetične narave. To je temeljna težava Bizjak Mlakarjeve, je poudaril.
V SMC po njegovih besedah menijo, da mora biti naslednik Bizjak Mlakarjeve nekdo, ki že ima kariero na področju kulture oz. ima na tem področju kaj pokazati, ter bo lahko kot kredibilen sogovornik vlival zaupanje kulturniškim krogom in bo sposoben udejanjiti načrte iz omenjenih dokumentov tem področju.
Vprašanje, ali bi resor kulture morda zanimal stranko SMC in bi utegnilo priti z DeSUS do zamenjave pri vodenju resorjev, pa je po besedah Matića vprašanje za Cerarja. Gre za hipotetične zadeve, o katerih ne želi govoriti, je dodal.
Predsednik vlade je namreč državnemu zboru predlagal razrešitev Bizjak Mlakarjeve, saj je ocenil, da njeno izvajanje politik vlade ni dovolj učinkovito in ni združljivo z delovanjem vlade. Ministrica je s svojim delovanjem, predvsem pa nedelovanjem, povzročila oziroma sprožila za slovensko kulturo negativne posledice in procese, je opozoril. Ministrici je dal sicer možnost, da odstopi sama, a tega ni storila.
Cerar je poslal obrazložitev
Cerar je v obrazložitvi zapisal, da je ministrica s svojim delovanjem, predvsem pa nedelovanjem, povzročila oziroma sprožila za slovensko kulturo negativne posledice in procese.
"Kultura je v svojem najširšem pomenu izjemnega pomena za identiteto slovenskega naroda in države. Tega se ta vlada v polni meri zaveda, tako kot se zaveda aktualnih izzivov na področju kulture. Tudi v temeljnih strateških razpravah, kot v primeru proračuna, vlada temu področju namenja ustrezno pozornost in podporo," je navedel premier.
Spomnil je, da je za polno uveljavljanje kulturne politike vlade odgovorna ministrica za kulturo, ki mora s svojimi strokovnimi kompetencami in vodstvenimi sposobnostmi oblikovati in voditi vladno politiko. Ta se mora po Cerarjevih navedbah odražati v angažiranem, učinkovitem delovanju za kulturo in z njo, v uspešnem povezovanju s ključnimi deležniki na področju kulture, v sodelovanju z drugimi ministrstvi, organizacijami, strokovno javnostjo in mediji.
"Žal pristojna ministrica pri opravljanju svoje funkcije tega ni izkazala. Celo več, s svojim delovanjem, predvsem pa nedelovanjem, je povzročila oziroma sprožila za slovensko kulturo negativne posledice in procese," je ocenil predsednik vlade.
Cerar je opozoril, da vlade ni mogoče voditi uspešno, če član vlade ni pripravljen iskati rešitev in je nenaklonjen dialogu. Iskanje kompromisa je po njegovih ocenah temeljni način uspešnega vodenja politik, "s soglasjem sprejeta odločitev vlade pa prevlada političnega odločanja koalicije o medresorsko usklajenem predlogu pristojnega ministrstva in ne poraz posameznika, kot je to pogosto razumela ministrica za kulturo".
"Na moja večkratna opozorila in številne priložnosti za popravo stanja se ministrica ni ustrezno odzvala," je še poudaril in ocenil, da "v celoti gledano delo ministrice za kulturo oziroma njeno izvajanje politik vlade ni dovolj učinkovito in ni združljivo z delovanjem vlade". Zato po njegovem mnenju Bizjak Mlakarjeva ne more več opravljati funkcije ministrice za kulturo, državnemu zboru pa predlaga, da postopek njene razrešitve izvede v najkrajšem možnem času.
Kdaj bodo o ministrici odločali poslanci?
V DZ se sicer omenja možnost, da bi o razrešitvi lahko glasovali že v prihodnjih dneh, vendar pa naj bi bilo to malo verjetno.
Odločanje o ministričini funkciji bi bilo že v prihodnjih dneh možno s sklicem izredne seje v DZ. Vendar pa naj bi bilo bolj verjetno, da bo DZ o razrešitvi odločal na izredni seji po prvomajskih praznikih.
Kulturni resor naj bi po najverjetnejši razrešitvi prevzel minister iz vrst DeSUS za Slovence v zamejstvu in po svetu Gorazd Žmavc. V DeSUS tudi že iščejo naslednika Bizjak Mlakarjeve, neuradno se med resnejšimi kandidati omenjata državni sekretar na ministrstvu za kulturo Tone Peršak in ravnatelj novogoriške gimnazije Bojan Bratina. Bratina je bil tudi kandidat DeSUS v Ajdovščini in Novi Gorici na zadnjih parlamentarnih volitvah. Peršak je sicer pojasnil, da nič ne ve o tem, da bi bil on kandidat za ministra za kulturo.
KOMENTARJI (220)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.