Časa za dogovor s Hrvaško glede nadaljevanja njenih pristopnih pogajanj z Evropsko unijo je manj kot do petka, torej do pristopne konference, je danes v državnem zboru povedal zunanji minister Samuel Žbogar. Kot je pojasnil, pogajanja zdaj še potekajo, o tem pa bo v četrtek odločala vlada, nato pa bo moral mnenje podati še DZ.
Žbogar je v DZ na seji odbora za zunanjo politiko (OZP) za zaprtimi vrati obvestil poslance o poteku pogovorov s francoskim predsedstvom EU glede iskanja kompromisa, da bi Hrvaška v petek na pristopni konferenci v Bruslju lahko odprla deset poglavij v pogajalskem procesu z EU. Kot je pojasnil, rešitve še ni, se pa "pogovarjamo na osnovi slovenskega osnutka pisma".
V tem procesu so še vedno elementi, s katerimi se slovenska stran ne strinja, vendar pa se pogovori nadaljujejo. "Časa je v bistvu malo manj kot do petka. Vendarle se morajo o tem predlogu izjasniti slovenska vlada in ponovno OZP in odbor za zadeve EU, tako da bi morali nekako do četrtka oziroma do konca srede imeti neko odločitev," je povedal Žbogar.
Panevropsko gibanje poziva DZ k določitvi stališč glede Hrvaške
Kot je na novinarski konferenci poudaril predsednik nevladnega združenja Panevropsko gibanje France Bučar, je treba jasno poudariti, da načela zunanje politike določa DZ in da sklicevanje na dogovore, kot sta bila sporazum o meji Drnovšek-Račan ali pa lanski blejski dogovor premierjev Sanader-Janša glede reševanja vprašanje meje s posredovanjem tretjega, nima teže, saj "nobeden od teh gospodov nima najmanjše pravice kar koli obljubljati brez avtorizacije DZ". Po njegovem DZ doslej glede tega "ni rekel nič", mora pa sedaj "opraviti svojo dolžnost in povedati, kakšno je naše stališče do vprašanj Hrvaške". Bučar je ob tem menil, da državi tudi nimata o čem arbitrirati, saj nimata nerešenih vprašanj.
Na novinarsko vprašanje, ali podpirajo razpis referenduma o ratifikaciji pristopne pogodbe Hrvaške z EU, je Bučar odgovoril, da gre za skrajno sredstvo. Bučar je še poudaril, da mora slovenska politika jasno postaviti izhodišče nacionalne politike do Hrvaške, saj doslej tega ni storila, ko pa se je zanašala na tuje posredovanje, je vedno "potegnila kratko".
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.