BMW moto klub Slovenija zbira sredstva za nakup zračnih blazin za reševalce-voznike motornih koles. Vsako leto v klubu organizirajo BMW trening voznikov, saj se zavedajo, da so vozniki motornih koles, poleg pešcev in kolesarjev, najbolj izpostavljeni v prometu. Njihovo dobrodelno potezo podpirajo tudi v ljubljanskem kliničnem centru, saj bo z nakupom varnostnih zračnih blazin dosežena večja varnosti reševalcev motoristov med opravljanjem njihove dejavnosti.
Če se želite odzvali in donirali sredstva za nakup zračnih blazin, lahko sredstva nakažete na NLB banko, račun št.: 02053 0053717429, sklic SI99, namen plačila: donacija za reševalce. Sredstva zbirajo do 15. julija 2015.
Delajo 24 ur na dan vse leto in letno intervenirajo do 50.000-krat
Reševalna postaja Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana deluje 24 ur na dan 365 dni v letu in zagotavlja svoje storitve pacientom, ki se nahajajo na področju Mestne občine Ljubljane in 14 sosednjih občin, na skupni površini 1.552 km2. Na tem področju prebiva in dela okoli 380.000 ljudi. Letno opravijo od 45.000 do 50.000 različno zahtevnih intervencij na terenu. Reševalna postaja za izvajanje intervencij dnevno zagotavlja od najmanj 4 do največ 16 reševalnih vozil različnih tipov z ekipami. V primeru izrednih razmer pa je na voljo do 22 različnih reševalnih vozil z ustreznimi ekipami.
Dva reševalna motorja in šest usposobljenih reševalcev - motoristov
V času od 1. maja do 1. novembra v vidnem delu dneva reševalna postaja, od leta 2003 dalje, sistematično zagotavlja tudi izvajanje pred bolnišnične nujne medicinske pomoči z motorjem. Cilji takšnega načina dela oziroma nadgradnje običajnega izvajanja pred bolnišnične nujne medicinske pomoči pa so: skrajšanje povprečnih dostopnih časov, hitrejše nudenje prve pomoči in nujne medicinske pomoči pacientom, ki so življenjsko ogroženi, izboljšanje koordinacije delovanja ekip pred bolnišnične nujne medicinske pomoči in s tem učinkovitejše koriščenje razpoložljivih resursov, večji procent dolgoročnega preživetja pri pacientih z izven bolnišničnim srčnim zastojem ter zagotavljanje boljše kvalitete preživetja pri pacientih z izven bolnišničnem srčnim zastojem.
Reševalna postaja danes razpolaga z dvema reševalnima motorjema ter šest usposobljenimi zdravstvenimi reševalci – motoristi, ki letno izvedejo od 550 do 600 intervencij, od katerih jih je večina na področju MOL. "Zelo smo ponosni, da nam s takšnim načinom dela uspeva pri pacientih z izven bolnišničnim srčnim zastojem povečati odstotek dolgoročnega preživetja iz običajnih 13 odstotkov na 21 odstotkov. V prihodnje si želimo, da bi to dejavnosti še razširili z delovanjem drugega reševalca motorista," sporočajo iz UKC Ljubljana in dodajajo, da je potreba po drugem reševalcu motoristu tako velika, ker se veliko intervencij zgodi sočasno, prekrivanje le-teh sočasnih intervencij pa bi tako zagotavljali z drugim razpoložljivim motoristom.
Zaenkrat s pomočjo reševalcev motoristov pokrivajo v glavnem območje MOL, obstajajo pa načrti, kako razširiti območje reševanja. In sicer predvidevajo vzpostavitev dislocirane točke reševalca motorista, s čimer bi zagotavljali hitrejšo prvo in nujno medicinsko pomoč tudi ostalemu prebivalstvu, ki živi na obrobju.
Poglejte primer ene od zaščitnih zračnih blazin, s katerimi želijo opremiti naše reševalce motoriste
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.