Potem ko naj bi skupini okoljevarstvenih organizacij in posameznikov pod imenom Ustavimo Teš 6 vendarle uspelo zbrati zadostno število podpisov za nadaljnji korak k referendumu o zakonu o državnem poroštvu za Teš 6, je danes predsednik DZ Gregor Virant njihove upe razblinil.
Pričakovati je bilo, da bo slednji danes potrdil zadostno število zbranih podpisov ter določil datum začetka zbiranja 40.000 podpisov, a zgodilo se je ravno obratno. "Ministrstvo za notranje zadeve me je obvestilo, da število podpisov, ki so jih zbrali pobudniki, ni zadostno. Zbranih je 2151 podpisov, moralo pa bi jih biti 2.500, kar pomeni, da gre zakon v objavo. Slednjega sem tudi že podpisal, ga poslal v urad predsednika republike in zakon bo razglašen, objavljen v Uradnem listu ter bo normalno začel veljati. Tega referenduma ne bo," je bil jasen Virant.
Glede dejstva, da naj bi pobudniki oddali 3000 podpisov, MNZ pa jih je preštel le 2151, je Virant dejal, da MNZ vedno preveri seznam podpisnikov in ugotovi, ali se osebni podatki podpisnikov ujemajo s podatki imetnikov volilne pravice v centralnem registru prebivalstva. "Tam se vidi, koliko od teh, ki so navedeni s točnimi osebnimi podatki, se ujema s seznamom volilnih upravičencev," je pojasnil.
Kovačič dvomi o korektnosti izločanja podpisov
Predstavnik pobudnikov referenduma Vili Kovačič je izrazil dvom o korektnosti izločitve podpisov in zahteval vpogled v gradivo. Predsednika države poziva, naj zakona ne podpiše, dokler se stvari ne razjasnijo.
Kovačič je po tem sporočil, da od predsednika DZ zahteva, da zagotovi verodostojnost izločanja podpisov. "Imeli smo blizu 3000 podpisov, kako je lahko nastal ta manko?" se sprašuje. Od Viranta je zahteval, da jim zagotovi dostop do izločenih podpisov in fotokopije izločenih podpisov, skupno število podpisov ter fotokopije oz. dostop do celotnega gradiva.
"Postopek ni končan, zakon o poroštvu še ne more v proceduro in v podpis predsedniku države. Pozivam predsednika države, da zakona ne podpiše, dokler se ne razjasni, ali so izpolnjeni vsi pogoji za to. Sumimo, da je prišlo do nekorektnega izločanja podpisov," je zapisal Kovačič.
Meni, da je v Sloveniji ključni problem verodostojnost, zato bodo zahtevali njeno ugotavljanje na podlagi dejstev. Prepričan je, da projekta Teš 6 sploh ne bi bilo, če bi v Sloveniji obstajal nadzor državnih institucij. Napoveduje, da bodo uporabili vse, predvsem pravne postopke.
Pobudniki so zahtevali pisno obvestilo o rezultatu preverjanja podpisov in o odločitvi, da niso izpolnjeni pogoji za referendum. Na podlagi pisnega obvestila in pregleda gradiva se bodo odločili o pritožbi.
Pobudniki še menijo, da med podpisanimi obrazci, ki so bili predani v DZ, ni nobenega podpisa "na zalogo". "To se da preveriti, saj je bil v predčasni podpis poslan drugačen obrazec od končno veljavnega. Če je kak tak primer, se ga da takoj izločiti. Sicer pa to nima zveze z rezultatom izločanja podpisov," še pravi Kovačič.
Podpise začeli zbirati prekmalu?
Glede na sum in dokumente, ki kažejo na to, da so se v danem primeru podpisi začeli zbirati že dva dni pred dovoljenim datumom, je Virant dejal, da bi bila smiselna nekoliko drugačna ureditev referendumske zakonodaje. Virant je še dejal, da ne bo nihče preverjal, ali so se podpisi zbirali predčasno ali naknadno, saj osnovni pogoj ni bil izpolnjen.
"Drugi problem podpisov je, da se zbira na zelo enostaven način in da pristnosti podpisa praktično ni mogoče preverjati," je pojasnil in dodal, da je zato zanimiva pobuda, da bi v zakonu o referendumu in ljudski iniciativi določili, da se že v tej prvi fazi podpisi zbirajo tako, da so overjeni na upravnih enotah. "Te podpise bi nato lahko že šteli v tisto kvoto 40.000," je dejal.
Ta ideja je po njegovih besedah v obtoku, NSi pa z njo pogojuje svojo podporo spremembi ustave v zvezi z referendumom. "Če bodo tudi druge stranke pristale na to spremembo, imamo zagotovljeno ustavno večino za spremembo ustave na področju referenduma," je povedal.
Sprememba ustave se sicer nanaša na zoženje predlagateljev – da bi lahko referendum zahtevalo le 40.000 volivcev, da bi morala biti vsaj 35-odstotna udeležba, da bi bil izid veljaven, in na omejitev določenih vsebin. "Ta trenutek imamo 58 glasov podpore za to spremembo. Če bi pristali še na predloge NSi, bi dobili še štiri dodatne glasove in ustavna sprememba bi šla skozi," je prepričan.
Odziv iz Teša: Dela se bodo lahko nadaljevala nemoteno
Neuspela referendumska pobuda o zakonu o državnem poroštvu za posojilo za gradnjo projekta Teš 6 je po navedbah šoštanjske termoelektrarne izrednega pomena. Kot pravijo, se bodo zdaj lahko nemoteno nadaljevala dela pri projektu izgradnje šestega bloka, prav tako bodo lahko nemoteno tekle aktivnosti za črpanje finančnih sredstev.
"S tem je zagotovljena nadaljnja visoka stopnja samooskrbe z električno energijo," so danes povedali v Termoelektrarni Šoštanj (Teš).
KOMENTARJI (112)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.