
Odbor DZ za delo, družino, socialne zadeve in invalide je v nadaljevanju današnje seje z osmimi glasovi za in tremi proti sklenil, da predlog spremembe zakona o praznikih in dela prostih dnevih, ki jo je vložila skupina poslancev s prvopodpisanim Markom Pavliho (LDS), ni primeren za nadaljnjo obravnavo. DZ bodo predlagali, naj predlog zavrne. Po predlogu spremembe bi bil dela prost dan 5. oktober kot dan spomina na vlogo primorskih Slovencev med fašističnim nasiljem.
Kot je dejala državna sekretarka v ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve Marjeta Cotman, vlada predloga ne podpira, saj je zdaj Slovenija z določenimi 15 prazniki in dela prostimi dnevi po številu v zgornji meji v primerjavi z ureditvami v drugih evropskih državah. Z delovnopravnega vidika bi nov dela prost dan pomenil dodaten izpad delovnih ur.
Po spremembi, ki jo je predlagal Pavliha, bi bil dela prost dan 5. oktober kot dan spomina na vlogo primorskih Slovencev med fašističnim nasiljem ter na žrtve prve in druge svetovne vojne na Primorskem. 5. oktobra 1954 je bil namreč podpisan Londonski memorandum, s katerim je bila cona A Svobodnega tržaškega ozemlja dodeljena Italiji, cona B pa Jugoslaviji. Vendar pa je Pavliha vložil predlog amandmaja, ki, kot je poudaril danes, korenito spreminja prvotni predlog.

Po predlogu amandmaja bi v zakon kot praznika, ki bi bila dela prosta dneva, vključili 15. september, s katerim bi obeležili vrnitev Primorske k matični domovini, in 23. november kot dan Rudolfa Maistra. 26. december pa bi bil ne le dan samostojnosti, temveč tudi enotnosti. Vendar pa odbor predloga amandmaja ni niti obravnaval, saj je že takoj sklenil, da predlog spremembe zakona ni primeren za nadaljnjo obravnavo.
Odbor je današnjo sejo sicer začel z obravnavo predloga novele zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju in ga dopolnjenega z desetimi glasovi za in nobenim proti pripravil za obravnavo na plenarnem zasedanju državnega zbora. Z desetimi glasovi za in enim proti pa so pripravili tudi dopolnjen predlog novele zakona o zaposlitveni rehabilitaciji in zaposlovanju invalidov, ki je v obravnavi po skrajšanem postopku. Cilj vladnega predloga novele je odpraviti nekatere nedorečenosti posameznih institutov zakona ali jih ustrezneje opredeliti. Odbor se je seznanil tudi z letnim poročilom Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije za leto 2004 in ocenil, da ga ni treba obravnavati na seji državnega zbora.