Ministrstvo za notranje zadeve se je odzvalo na torkovo razkritje varuha človekovih pravic Matjaža Hanžka, da je policija tajno spremljala romsko družino Strojan v Postojni, kar naj bi odredila vlada, in sporočilo, da resorni minister Dragutin Mate ni posegal v delo policije, saj nima pristojnosti za odločanje o operativnem delu policije.
Kot so zapisali v sporočilu za javnost Mate tudi ni bil seznanjen, da bi v primeru Strojanovih uporabljali prikrite preiskovalne ukrepe. Kot je znano, je Hanžek razkril, da je policija tajno nadzorovala Strojanove in vse obiskovalce, ki so prišli k njim v Postojno, tudi novinarje.
Tajni zapisi operativno-komunikacijskega centra Policijske uprave Postojna, domnevno t.i. policijskega delovodnika, po besedah varuha kažejo na to, da je policija tajno opazovala in spremljala ljudi, četudi za to ni imela sodnega naloga. Kot je še pojasnil Hanžek, je v zapisnikih natančno zapisano, kdo in kdaj je v Postojno prišel in odšel, zapisane pa so tudi registrske številke avtomobilov. To se je dogajalo dva meseca, je dejal varuh in opozoril, da gre za eno najhujših kršitev policije.
Arhivi postojnske policije pa naj bi vsebovali tudi navodila za ravnanje drugih policijskih uprav, kar naj bi dokazovalo, da si nadzora ni izmislila postojnska policijska uprava, pač pa je navodilo prišlo najmanj iz Generalne policijske uprave. Ker pa omenjajo tudi vlado, mislim, da sta zadaj vlada in minister, je dejal Hanžek.
Varuh človekovih pravic je vrhovnemu državnemu tožilstvu predlagal, da ravnanje policije, ki se nanaša na nadzor družine Strojan, oceni s stališča morebitne storitve kaznivega dejanja.
Da policisti za takšen nadzor niso imeli nobene pravne podlage, je prepričan tudi nekdanji ustavni sodnik Matevž Krivic, ki se je prav tako znašel na policijskem zapisniku. "To je bilo grobo nezakonito in tudi jaz sem prepričan, da je je bilo to kaznivo dejanje. Sicer pa podpiram, kar je rekel Hanžek - tukaj bi bilo treba kaznovati tiste, ki so dali ukaz, ne pa ubogih izvajalcev," je za 24UR povedal Krivic. Krivicu je bilo jasno, da policija spremlja vse, kar se dogaja v Postojni, že med obiskom nastanitvenega centra v Postojni 5. decembra, ko je do njega pristopil Miha Strojan, ki mu je pojasnil, da mu je policist povedal za obisk.
O nadzoru pa sta pričala tudi dva romska brata iz Novega mesta, ki pravita, da so jima policisti sledili, potem ko sta se vračala z obiska v Postojni. Igor Stohko in Silvo Kovačič sta povedala, da so jima policisti postavili pravo blokado, saj se je en policijski avtomobil postavil pred njiju, drugi za njiju, ter ju tako zaustavil, nato pa je do njiju prišel tudi policist.
Policija in tožilstvo o obtožbah varuha še molčita. Generalna državna tožilka Barbara Brezigar se je odzvala samo na izjavo varuha, da ima občutek, da tožilstvo pogosto ravna v skladu z željo politike. In sicer je Brezigarjeva v pisni izjavi zapisala, da je težko verjeti da ba varuh, ki je pomembna institucija pravne države, dajal tako neodgovorne izjave.
ODSEK IZ POLICIJSKEGA ZAPISNIKA (5.12.2006):
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.