"Dve leti in pol je trajalo, da smo dočakali predlog, s katerim bi ukinili dopolnilno zdravstveno zavarovanje in ga nadomestili z javno dajatvijo, ki bi bila progresivna in solidarna. Današnja predstavitev daje upanje, da se bo to uresničilo," so v odzivu na napoved ukinitve dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja zapisali v poslanski skupini ZL.
Do predloga ključnega zakona za zdravstveno reformo sicer ostajajo previdni. Treba bo pogledati, "kaj se skriva v podrobnostih", so zapisali. Pozorni bodo tudi na to, da se pravice ne bi zmanjševale, na primer pri bolniških odsotnostih.
"Na drugi strani današnja pozitivna novica ne more skriti dejstva, da je ministrstvo za zdravje, kot kaže, dokončno kapituliralo pred zdravniškim lobijem. Predlog zakon o zdravstveni dejavnosti namreč v nasprotju z napovedmi prej legalizira kot odpravlja posege privatnikov v javni sistem, privatizira bolnišnice in spodbuja nadaljnji razcvet škodljivih koncesij," so še ocenili v ZL.
V NSi skeptični: "Ta trenutek nismo najbolj navdušeni"
Podrobnosti iz predloga zakona tudi v NSi še ne poznajo. Poslanec NSi Jernej Vrtovec je skeptičen do konceptualnega reševanja zdravstvenega sistema, ki je, kot je dejal novinarjem, drugačno, kot so ga predlagali v NSi. Ministrica Milojka Kolar Celarc po njegovem mnenju krepi monopol zdravstvene zavarovalnice, kar bo po njegovem prepričanju podražilo zdravstveni sistem. "Monopoli vsaj običajno pomenijo dražje storitve," je poudaril Vrtovec.
Vrtovec ne ve, ali je to pravi način reševanja zdravstvenega sistema. "Ta trenutek nismo najbolj navdušeni nad temi predlogi in jih odločno zavračamo, če bodo takšni ostali v zakonodajni obliki," je še dejal.
Vrtovec je tudi poudaril, da se vsake stvari v Sloveniji ne more postaviti progresivno, kot je to storila ministrica. Pri ukinitvi dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja gre tako po njegovi oceni le za nov davek, teh pa je, kot je dejal, v Sloveniji že preveč.
SDS: Ključna vprašanja ostajajo odprta
Na predlagane rešitve v zdravstvenem sistemu se je odzvala tudi evropska poslanka Romana Tomc (EPP/SDS), ki meni, da ključna vprašanja na področju zdravstva še vedno ostajajo odprta. Ob tem se sprašuje, kakšna bo košarica pravic in kaj bodo ljudje za to dobili, zakaj uvajati nove prispevke, kam bo šel ta denar in kako bi izkoreninili korupcijo v zdravstvu. Po njenem mnenju nujno potrebujemo tudi ureditev dolgotrajne oskrbe.
"Zaradi višjih prispevkov in preoblikovanja prostovoljnega v obvezno zavarovanje ne bomo dobili ne boljšega zdravstvenega sistema ne krajših čakalnih vrst. Zaenkrat je vse le na papirju, do realizacije je še zelo daleč," je prepričana Tomčeva.
"Vse, kar so doslej vlada in ministrica Kolarjeva pokazali pri tako imenovani zdravstveni reformi, kaže, da resnih sprememb, ki bodo izboljšale sistem, ne moremo pričakovati, lahko pa pričakujemo nove dajatve," je še poudarila evropska poslanka.
Vodja poslanske skupine nepovezanih poslancev Bojan Dobovšek pa je v odzivu navedel, da se dolgo obljubljana zdravstvena reforma kaže le v spremembi financiranja. Ob tem se sprašuje, kaj bi bilo boljše za bolnike, ki naj bi jim bila namenjena, in kako se bomo približali modernim državam.
Sprašuje se tudi, ali se vrača popoln monopol države, ki še naprej omogoča netransparentno manipuliranje s sredstvi in kadri. Dobovšek je prepričan, da bo ob pomanjkanju nadzora prišlo do bega v neformalno ekonomijo.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.