Samo v Sloveniji je sodelovanja v dobro organizirani kriminalni združbi osumljenih kar 33 oseb. "Od tega sta bila dva v času, ko smo zaključili predkazenski postopek, na begu, pravkar pa je naša tožilka sporočila, da se je eden od ubežnikov javil na policiji," je povedala generalna državna tožilka Zdenka Cerar.
Združba naj bi se ukvarjala s tihotapljenjem ljudi, preprodajo drog in orožja, sumijo jih tudi izsiljevanja. Večina se je že znašla pred koprskim preiskovalnim sodnikom, četverica pa bo nadaljevanje postopka počakala v priporu. Ilegalci, ki so jih tihotapili, so bili večinoma albanske narodnosti.
Kriminalisti so za preiskavo potrebovali kar pol leta. Domnevnim kriminalcem so v tem času tajno sledili in jim prisluškovali, policija je opravila več deset hišnih preiskav. Sicer je celotno operacijo koordinirala skupina tožilcev za posebne zadeve, ki je vseskozi sodelovala s pristojnim hrvaškim in italijanskim tožilcem.
Na Hrvaškem v priporu 17 osumljenih
Hrvaška policija je k preiskovalnemu sodniku v Reko že v soboto privedla 17 oseb, osumljenih nezakonitega tihotapljenja ljudi in mamil. Po informacijah hrvaškega notranjega ministrstva je skupina kriminalcev v letu in pol čez mejo pretihotapila najmanj 75 ljudi, v glavnem državljanov Albanije, Srbije in Črne Gore. Urad Hrvaške vlade za preprečevanje korupcije in organiziranega kriminala ocenjuje, da so tihotapci tako zaslužili najmanj 113.000 evrov. Ilegalci naj bi na Hrvaško vstopali na območju Like, potem pa so jim priskrbeli začasno prebivališče.
Pri tem sta sodelovali tudi dve 67-letni ženski, ki jih je policija prav tako prijela. Skupina naj bi kasneje organizirala prevoz ilegalcev do istrskega dela slovensko-hrvaške državne meje, kjer so jih prevzeli slovenski tihotapci, veriga organiziranega kriminala pa naj bi segala vse do Italije.
Štirje prijeti so osumljeni tudi trgovine z drogo, in sicer prodaje heroina na območju Pule. Medtem ko hrvaška policija nadaljuje preiskavo, 17 osumljenih molči, preiskovalni sodnik pa jim je odredil mesec dni pripora.