Nekdanji gospodarski minister in poslanec SDS Andrej Vizjak je prepričan, da želi stranka Zares s kadrovskimi menjavami želi prevzeti HSE, preden bi prenos na agencijo za upravljanje premoženja zmanjšal možnost vpliva. Menjava nadzornikov HSE je bila prvi korak in pomeni prevzem HSE s strani stranke Zares, je dejal. Razlog za zamenjavo vidi v tem, da bi v Zares prehiteli prenos na agencijo za upravljanje kapitalskih naložb države.
Ministrica za gospodarstvo Darja Radić je očitke označila kot "smešne". Pri menjavah v nadzornem svetu HSE in Pošte Slovenije ni gledala politično, saj sta bila na primer iz nadzornega sveta HSE odstavljena dva člana Zaresa, je dejala. Predlog za združitev HSE in Gen Energije bo deležen široke javne obravnave, s katero želi vlada "dobiti optimalne rešitve za to združitev, in sicer zato da bi lahko uresničili razvojne načrte na področju energetike in optimalno delovanje slovenskega energetskega omrežja, kar zdaj ni primer."
Vizjak pa je prepričan, da bi združitev HSE in Gen Energije pomenila največjo koncentracijo v Sloveniji sploh, saj da bo "struktura, ki jo je v nadzorni svet HSE nastavila stranka Zares, obvladovala vse omembe vredne proizvajalce električne energije v državi. Komaj smo malo začutili delovanje trga z električno energijo, bomo spet imeli monopol", ki bo škodljiv tako za gospodinjstva kot podjetja, saj bodo plačevala višjo ceno elektrike, je dodal. Po njegovem mnenju lahko pride tudi do določenih okoriščanj. Meni, da so argumenti za združitev, sinergije, kot jih je predstavilo ministrstvo za gospodarstvo, "izmišljeni". Če so možni prihranki pri tekočih stroških, pri vzdrževanju, zakaj jih ne izpeljejo že sedaj, se sprašuje.
Prepričan je, da želijo z združitvijo zamegliti slabosti v poslovanju HSE, napačne poslovne poteze in zgrešene investicije v prihodnje. "
Tu je tudi odgovor, zakaj ocenjujejo, da je treba najti vire za nekatere investicije, ki bi nasedle. HSE bi zelo težko sam po transparentnem načelu izpeljal investicijo, kot je šesti blok termoelektrarne Šoštanj
," meni. Združitev bo povzročil "
umor jedrske opcije
", se boji nekdanji minister in dodaja, da so drugi steber ustanovili tudi za vzdrževanje kondicije jedrske stroke, kar je med drugim pogoj za varno delovanje nuklearke in načrtovanje drugega bloka.
Zavrača mnenja, da v bistvu ni konkurence, če je država lastnik obeh stebrov, saj da po zakonu o gospodarskih družbah poslovanja ne izvaja lastnik, ampak uprava, ki je samostojna in neodvisna. HSE in Gen Energija samostojno in odgovorno tržita električno energijo in si pri tem konkurirata, trdi. Strinja se, da je treba investicijski potencial za velike projekte združevati, a da je to možno storiti brez tega, da se "ruši trg. V času, ko HSE potrebuje denar za blok 6, bi morala sodelovati tudi Gen Energija in obratno, ko bo treba." Meni, da bi bilo smiselno, da se tudi Gen Energija seznani z investicijo v šesti blok.
HSE: Poslovanje presega vsa pričakovanja
V HSE so medtem zanikali ''navedbe o domnevnem slabem poslovanju družbe, o napačnih poslovnih potezah družbe, o neracionalnem upravljanju in še bi lahko naštevali. Naštete neresnice se, hkrati s pavšalnimi grožnjami o podražitvah električne energije, pojavljajo v povezavi z združitvijo dveh energetskih stebrov, ki jo napoveduje njun lastnik, vlada.'' Zagotovili so, da poslovanje letos presega vsa pričakovanja in zastavljene cilje, saj je že v prvi polovici leta presegel načrt proizvodnje in prodaje električne energije za obdobje in dobička za celo leto.
''Zato so navedbe, da poslujemo slabo in da sprejemamo napačne poslovne odločitve, čista laž. Pri tem se namiguje tudi na projekt izgradnje nadomestnega bloka TEŠ 6, za katerega smo v HSE pridobili vsa potrebna soglasja lastnika, ob tem pa tudi stroka ugotavlja, da je to nujen projekt za varno in zanesljivo oskrbo Slovenije z električno energijo. V portfelju proizvodnih kapacitet HSE pa realizacija TEŠ 6 predstavlja dolgoročno stabilnost na prodajnih trgih.''
''O motivih za zavajanja javnosti in širjenje neresnic ne želimo ugibati, kot se tudi ne nameravamo spuščati v polemike o združevanju stebrov, saj je to zgolj in izključno domena lastnika. Ta pa si bo, verjamemo, prizadeval iz slovenske energetike narediti tudi mednarodno konkurenčno dejavnost. Dokler jo bodo posamezniki privatizirali, to namreč ne bo mogoče,'' so zapisali v sporočilu za javnost.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.