Kot je še dejal Račan, pravna razglasitev te cone, ki je v hrvaškem nacionalnem interesu, je stvar Hrvaške, z njeno vzpostavitvijo pa Zagreb ne sme izzvati sporov s sosedami, prav tako pa ne sme škoditi svojemu strateškemu cilju vstopa v Evropsko unijo.

Račan je tudi dejal, da vlada v Zagrebu že dolgo dela na tem vprašanju in da je oblikovala medresorsko delovno skupino, ki je začela pogovore s sosedami, še posebej z Italijo in Slovenijo, pa tudi s predstavniki EU. Izpostavil je, da so septembra predvideni sestanki hrvaško-italijanskih mešanih skupin v Rimu in sestanki s Slovenijo, v Bruslju pa bo potekal sestanek sredozemskih držav, na katerem bodo govorili o tem vprašanju. "Potem nameravamo na podlagi predloga delovne skupine stopiti pred sabor s pobudo, ki bi imela zakonodajni značaj," je napovedal Račan. Ponovil je, da je ta strateški interes pomembno uresničiti, vendar pa ne tudi škodovati strateškemu cilju vstopa v EU.
Račan je izrazil upanje, da bodo na omenjenih pogovorih dobili razumevanje sosed in EU, še preden bo vlada stopila v sabor s konkretnim predlogom. Če tega razumevanja Hrvaška ne bo dobila, pa se vlada ne bo sramovala to tudi povedati. "Ne bomo se sramovali, da eventualno rečemo - nimamo razumevanja, razglasitev bi škodila Hrvaški; tisti, ki odločajo, morajo to vedeti," je dejal Račan. Priporočil je še, da tega vprašanja do konca septembra, dokler ne bo rešeno, ne bi uporabljali za pridobivanje dnevno-političnih točk.
Predsednik Demokratskega centra (DC) Mate Granić pa je na novinarski konferenci v Zagrebu danes menil, da Hrvaška mora razglasiti izključne ekonomske cone (EEZ) v Jadranu, po možnosti s soglasjem v saboru, Slovenijo pa mora o tem obvestiti z diplomatsko noto. Po njegovem mnenju bi o vzpostavitvi te cone morali predhodno obvestiti na visoki ravni Evropsko unijo in Italijo, samo ostro nasprotovanje EU pa bi lahko bilo razlog za odlog razglasitve te cone, čeprav v to možnost Granić ne verjame.