Večja verjetnost, da so podpisi izginili na MNZ
Na komisiji zaradi teh razlogov niso mogli ugotoviti, kje so listi izginili, prav tako pa noben od obeh organov ne more trditi niti dokazati, da do odtujitve oziroma izgube listov ni prišlo prav pri njem, pravijo. Dodajajo, da je bilo na MNZ, poleg nepravilnosti pri evidentiranju, nepravilno tudi fizično rokovanje oziroma varovanje celotne dokumentacije, in sicer do te mere, ”da je mogoče govoriti o večji verjetnosti, da je do odtujitve oziroma izgube listov prišlo pri tem organu”. Vendar to ne pomeni, da je v konkretnem primeru to mogoče tudi zatrditi, so zapisali.
Komisija: Na MNZ neupravičeno zadržali obvestilo o podpisih
Minister za notranje zadeve Vinko Gorenak in MNZ sta kot institucija ravnala v nasprotju s pričakovano integriteto, pravijo, in sicer s tem, ko so formalno obvestilo o manjkajočih podpisih v DZ posredovali šele tik pred iztekom zakonskega roka, čeprav je bilo že v petek, 26. oktobra, popoldne znano, da podpisov ni dovolj, o čemer so bili minister in tudi nekateri drugi funkcionarji ter javni uslužbenci obveščeni še isti dan. ”S tem, ko je MNZ o že nekaj dni prej znanem dejstvu DZ formalno obvestil šele tik pred iztekom zakonskega roka, je bila namreč pobudnikom onemogočena dopolnitev vloge v zakonskem roku,” komisija utemeljuje očitek, da je šlo bodisi za naklepno in delegirano bodisi malomarno opustitev dolžnosti kot verjetno posledico močnega interesa politike za preprečitev referenduma.
Komisija zahteva opravičilo
Komisija še pripominja, da integriteta institucij in funkcij glede na vrsto očitnih sistemskih in konkretnih pomanjkljivosti pri poslovanju s predmetno pobudo in glede na nerazumno odlašanje z oddajo pregledanih podpisov terjata najmanj opravičilo volivkam in volivcem ter javnosti, aktivnejše ter odkrito prizadevanje pri odkrivanju in razčiščevanju vzrokov za nastanek te škodljive situacije in pripravljenost sprejema odgovornosti ter prevzema posledic.
Poslanci v torek o interpelaciji zoper ministra Gorenaka
Poslanci bodo sicer na redni seji v torek razpravljali o očitkih v interpelaciji zoper ministra za notranje zadeve Vinka Gorenaka. Interpelacijo je vložil PS, ki Gorenaku očita odgovornost za izginule podpise pod referendumsko pobudo o zakonu o ukrepih za krepitev stabilnosti bank, podprl pa jo je tudi SD. Za zdaj kaže, da koalicija stoji za ministrom.
Na nepravilnosti pri postopkih preverjanja podpisov pod pobudo Sindikata kemične, nekovinske in gumarske industrije za začetek postopkov za referendum o zakonu o ukrepih za krepitev stabilnosti bank je pokazala interna preiskava, ki jo je v začetku novembra odredil predsednik DZ Gregor Virant. Kot je izhajalo iz preiskave, so strokovne službe DZ na notranje ministrstvo poslale 36 listov s podpisi več, kot so jih prejele nazaj. Ob vnovičnem štetju se je pokazalo, da je bilo podpisov dovolj. Vse stranke so zaplet označile za škandal. Začela so se ugibanja o tem, ali je odgovornost na strani DZ ali na strani ministrstva za notranje zadeve.
Kaj pravi minister Gorenak?
Minister Gorenak pa je danes že dejal, da bo jutri zelo jasno dejal, da bo neodvisno od izhoda interpelacije, v primeru, da je nesporna krivda na uslužbencih ministrstva za notranje zadeve, ponudil odstop tudi pozneje po interpelaciji.
Minister je zadovoljen s tem, "da komisija zelo jasno pove, da krivde, kje so bili izgubljeni podpisi, ni mogoče ugotoviti", hkrati pa enakomerno porazdeli odgovornost med obema vpletenima institucijama. Kljub temu pa je minister nekoliko razočaran nad ugotovitvami KPK.
Pojasnil je namreč, da komisija 39 ur potovanja dokumenta od državnega zbora do ministrstva "ne jemlje kot kakršen koli problem", njemu pa očita, da je 25 ur potovanja dokumenta od ministrstva nazaj v državni zbor problem. "Komisija tukaj nima enakega metra," je dodal. Poročilo protikorupcijske komisije po njegovih besedah zelo jasno pove, da so oni kontrolo podpisov opravili v ponedeljek 29. oktobra, sam je dokument podpisal okoli 12. ure, nazaj v državni zbor pa je stvar prišla v torek, 30. oktobra, ob 14.20.
Vendar pa komisija navaja tudi, da so bili minister in tudi nekateri drugi funkcionarji ter javni uslužbenci o manjkajočih podpisih obveščeni že 26. oktobra.
Minister je na to trditev komisije dejal: "In kaj bi bilo s tem narobe?" Ponovil je, da je bila kontrola opravljena 29. oktobra. Gorenak zdaj namerava počakati nadaljnje ravnanje protikorupcijske komisije.
Če bo komisija menila, "da je problematičnih tudi 39 ur potovanja iz DZ do MNZ", z njegove strani ne bo nobenega problema izreči besedo "oprostite". A hkrati dodaja, da je po ugotovitvah KPK krivda porazdeljena. Na vprašanje, ali to pomeni, da ne bo odgovarjal nihče, pa Gorenak odgovarja, da težko reče, kdo bo odgovarjal.
KOMENTARJI (105)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.