Če bi bili nameni dobri in pošteni, bi sestanek, ki sta ga zahtevali koalicijski SLS in DeSUS, že bil, je dejal predsednik stranke upokojencev Karl Erjavec. "Želel sem sestanek, da bi se pogovorili o tem, pod kakšnimi pogoji bi prodali, za kakšno ceno in kam bi šla kupnina Telekoma. Vendar sem dobil občutek, da se ne želi, da bi prišlo do tega sestanka in na vladi sem že povedal, da bom, ne glede na to, kakšna bo cena, glasoval proti. Ker se mi zdi, da če bi bili neki dobri in pošteni nameni, da bi do sestanka prišlo,“ je dejal.
SLS in DeSUS sta sestanek koalicije zahtevali, ker nasprotujeta razprodaji državnega premoženja. Na njem naj bi razpravljali o privatizaciji Telekoma ter Zavarovalnice Triglav.
Samostojno na volitve
Erjavec je spregovoril tudi o načrtih svoje stranke pred jesenskimi parlamentarnimi volitvami. Nastopili bodo samostojno, saj „ni nobene druge stranke, ki bi imela dovolj podoben program.“ Ob tem je dejal, da bi ob 540 tisočih upokojencih, kolikor jih je v Sloveniji, stranka res lahko imela večje volilno telo, vendar: "Če dosežeš status upokojenca ne boš volil avtomatično za DeSUS, ker imaš pač svoje svetovne nazore in voliš po svoje.“
Komentiral je tudi padec podpore koaliciji, ki ga ne skrbi. "Vsaki vladi podpora ves čas pada," je dejal. Za največjo napako vlade je označil odpiranje ideološkega boja. Sicer pa bodo pred volitvami volivci znova ocenili njeno delo, je prepričan.
Vse manj vojakov
Erjavec je kot obrambni minister odgovarjal tudi na vprašanja o razmerah v slovenski vojski. Obveznosti do zveze NATO kljub varčevalnim ukrepom izpolnjujemo, zagotavlja.
Večja težava pa je kadrovski primanjkljaj. Vse več vojakov namreč zapušča vojsko. "Glavni razlog za številne odhode je prenizka plača,“ je prepričan Erjavec. Ta se je sicer s 500 evrov dvignila na 700 za vojaka začetnika, a tudi to po oceni ministra ni dovolj atraktivno. Dodaja pa, da lahko veliko več vojaki zaslužijo na misijah, med 2500 in 4000 evrov mesečno.
Kadrovska stiska pesti tudi letalstvo, spet je vzrok v denarju. "Težave imamo tudi pri pilotih, ki zaslužijo med 1300 in 1600 evrov, medtem ko pilot pri civilnem prevozniku zasluži od sedem do osem tisoč evrov. To so takšne razlike, da je normalno, da pilot ne bo za večno ostal v Slovenski vojski,“ je v pogovoru za STA še dejal Erjavec.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.