Slovenski in hrvaški zunanji minister Samuel Žbogar in Gordan Jandroković sta se danes ob robu varnostne konference v Münchnu pogovarjala in dogovorila, da se bosta še srečala in takrat podrobneje govorila o vprašanju meje.
"Z Jandrokovićem sva se srečala, se pogovarjala in dogovorila, da se bova še dobila," je povedal minister Žbogar. "Nisva se dogovorila o podrobnostih in tudi nisva šla v vsebino," je odgovoril na vprašanje, kdaj naj bi se to zgodilo. "S slovenskim ministrom sva se pogovarjala in zmenila, da se bova dogovorila o datumu, kdaj se bova srečala," je v izjavi za slovenske novinarje v Münchnu to potrdil tudi Jandroković.
Oba ministra sta tudi komentirala vtis, ki se ustvarja v javnosti, da Slovenija mediacijo podpira, Hrvaška pa jo zavrača. "Zavračajo jo mediji, kot jaz razumem," je dejal minister Žbogar. "Hrvaška se pogovarja s komisijo, nisem prepričan, da je prav zavrnila to pobudo," je dejal. Na vprašanje, kakšne spremembe zahteva, pa je odgovoril: "To bomo pa videli, ko se bomo malo več začeli pogovarjati."
>"Hrvaška je zadovoljna, da se je Evropska komisija vključila v proces iskanja rešitve za odprta vprašanja med Hrvaško in Slovenijo. Menimo, da je dobrodošla ta skupina, ki bo pripravila nek pravni okvir za odhod na mednarodno pravosodno telo. Mislimo, da je končno rešitev tega vprašanja treba najti v skladu z mednarodnim pravom, to je naše stališče," pa je pojasnil Jandroković.
Slovenija torej predlog Evropske komisije, naj bo vprašanje meje rešeno z mediacijo pod vodstvom nekdanjega finskega predsednika in Nobelovega nagrajenca Marttija Ahtisaarija, podpira, Hrvaška pa vztraja pri tem, naj to vprašanje reši sodišče in naj bo mediacija samo pot do sodišča.
Minister Žbogar se je danes v Münchnu o Hrvaški pogovarjal tudi s številnimi drugimi visokimi udeleženci, predvsem kolegi ministri. "Ta konferenca je zelo dobra, vsakdo je tukaj; kar je Davos za gospodarstvo in finance, je München za varnost in zunanjo politiko. To je zelo dobra konferenca za vzpostavljanje stikov. V vseh teh pogovorih s predstavniki iz Evrope sem govoril tudi o Hrvaški in razlagal, kako vidimo reševanje vprašanja," je pojasnil.
Na vprašanje, kakšen je odziv sogovornikov na slovenska pojasnila, je minister Žbogar odgovoril, da na podlagi svojih nedavnih pogovorov v Bruslju, Pragi, Strasbourgu in danes tukaj lahko reče, da Slovenija ima razumevanje in solidarnost. "To je to, kar v tem trenutku potrebujemo. Lahko smo kar pomirjeni in zadovoljni," je ocenil.
Tako slovenski kot hrvaški minister sta se sicer danes v Münchnu pogovarjala s finskim kolegom Alexandrom Stubbom, ki je rojak evropskega komisarja za širitev Ollija Rehna in morebitnega vodje mediacije Ahtisaarija. Minister Žbogar se je pogovarjal tudi z visokim zunanjepolitičnim predstavnikom Javierjem Solano, s predstavniki Evropske komisije pa ne.
NSi: Hrvaška v Nato le, če ne prejudicira meje
NSi podpira vstop Hrvaške v Nato, saj za to izpolnjuje pogoje, a le če predloženi dokumenti za ratifikacijo vstopa ne prejudicirajo meje med Slovenijo in Hrvaško, je na današnji seji v Ajdovščini sklenil svet stranke. Zavzemajo se za "konsenzualno politiko, osnovni datum in zrel politični dialog", je poudarila predsednica sveta Mojca Kucler Dolinar.
Člani sveta NSi so danes obravnavali odnose med Slovenijo in Hrvaško v luči pristopanja Hrvaške k EU in Natu, o čemer sta spregovorila tudi evropska poslanca Lojze Peterle in Ljudmila Novak, sicer predsednica NSi. Slovenija pri tem ne sme upoštevati nobenega dokumenta v okviru ratifikacije, ki bi prejudiciral mejo med državama, je sklep sveta povzela Kucler Dolinarjeva.
V NSi so kritični do načina, kako državi rešujeta mejni spor. Dogovarjanje je nujno, več pa bi moralo biti tihe diplomacije in manj pošiljanja vabil preko televizije, sta prepričana Novakova in Peterle. Prva je opozorila, da bi Hrvaška lahko imela težave tudi pri zapiranju drugih poglavij v okviru pristopa v EU, saj so po njenih besedah nekatere države že izrazile pomisleke, Peterle pa meni da evropski poslanci "zdaj bolj razumejo razloge Slovenije za blokado".
KOMENTARJI (396)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.