Poslanke in poslanci so po nujnem postopku z 42 glasovi za in šestimi proti sprejeli novelo zakona o zasebnem varovanju, s katero naj bi popravili neurejene razmere na področju varovanja diskotek in nočnih lokalov, ki so jih odkrili ob tragediji pred Globalom.
Kot je pojasnil državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Zvonko Zinrajh, je vlada spremembe pripravila zaradi pomanjkljivosti, ki so jih zaznali na področju zasebnega varovanja, povezane predvsem z možnostjo učinkovitega ukrepanja v primeru kršitve zakona. Med poglavitnimi rešitvami je izpostavil, da se postopek izdaje licence družbam za zasebno varovanje, ki so v kakršnem koli postopku, zaustavi do pravnomočnost odločbe. Onemogoča se tudi pridobitev licence podjetju, ki je pravnomočno spoznano za odgovorno za določene prekrške za dobo štirih let.
Natančneje se določijo tudi pogoji za začasen odvzem licence, predvsem pa se daje notranjemu ministrstvu možnost začasnega odvzema licence, kjer pritožba ne zadrži izvršbe. Poleg tega se lahko lokal, kjer se izvaja takšno varovanje, zapečati in pritožba na takšen sklep ne zadrži izvršbe. Uvaja se nov prekršek za podjetje, ki ne sklene ustrezne pogodbe s podjetjem, ki ima ustrezno licenco za varovanje, ali pa je v nasprotju s predpisi, ki opredeljujejo področje javnih zbiranj.
Spreminja se tudi področje podeljevanja službenih izkaznic, kjer se zaostrujejo pogoji za pridobitev izkaznic glede na varnostne zadržke. Določajo se pogoji za odvzem službene izkaznice, pri čemer bo ta vezana na posameznika in ne na podjetje. Licenca za načrtovanje in izvajanje varnostnih sistemov se deli na dve licenci, in sicer načrtovanje varnostnih sistemov in izvajanje sistemov tehničnega varovanja.
Zakon predvideva tudi prostovoljno združevanje v zbornici in določa pogoje za reprezentativnost zbornice. Za področje usposabljanja, kjer so po Zinrajhovih besedah opažali določene pomanjkljivosti, so opredelili pogoje, pod katerimi se lahko pridobi javno pooblastilo za izobraževanje na tem področju, ter določili, da lahko zbornica izvaja usposabljanje, če seveda izpolnjuje predpisane pogoje.
Proti noveli glasovalo šest poslancev LDS
V koalicijskih poslanskih skupinah so namreč menili, da je sedaj veljavna zakonodaja na področju zasebnega varovanja pomanjkljiva in neustrezna ter da ministrstvu za notranje zadeve ni dajala podlage za ukrepanje pred tragedijo pred Globalom. Menijo, da bo spremenjeni zakon povečal varnost, omogočil boljši nadzor in bolj učinkovito ukrepanje ter prinesel več reda na področju zasebnega varovanja. Po mnenju Branka Grimsa (SDS) pa so opozicijski poslanci z glasovanjem proti noveli zakona o zasebnem varovanju letos poleti onemogočili, da bi bil ustrezno postavljen zakonski okvir, ki bi zmanjšal možnost tovrstnih tragedij.
Opozicijski poslanci so bili po drugi strani prepričani, da je imelo notranje ministrstvo dovolj podlage za ukrepanje v primeru Global že v obstoječem zakonu, predvsem glede začasnega odvzema licence družbi Vip varovanje, ter da ni nobene potrebe, da se zakon sprejema po nujnem postopku. Aleš Gulič (LDS) je denimo tega opozoril, da gre za "trojanskega konja", saj je vlada dogodke pred Globalom zlorabila za "spreminjanje čisto drugih stvari". Tudi po mnenju Pavla Gantarja (Zares) je zakon v svojih prvih verzijah poskušal uveljaviti "vse tisto, kar v prvem poskusu junija in julija letos ni uspelo". V tem procesu se je vendarle zgodil pozitiven preobrat, meni Gantar, saj je ministrstvo v kompromisnem predlogu odstopilo od najbolj radikalnih predlogov glede ukinitve pristojnosti zbornice.
Pravni inštitut: Mate bi lahko odvzel licenco; Janša dvomi
Inštitut za javno upravo pri Pravni fakulteti v Ljubljani je sicer za Zbornico za zasebno varovanje izdelal pravno mnenje, v katerem je inštitut ugotovil, da je imelo ministrstvo za notranje zadeve vso zakonsko podlago, da bi podjetju VIP Varovanje še pred tragedijo pred Globalom odvzelo licenco. Predsednik vlade Janez Janša je v petek podvomil v verodostojnost slednjega pravnega mnenja, saj lahko "avtentično razlago o zakonodaji poda le državni zbor". Prav to mnenje bi namreč lahko bilo sicer podlaga za interpelacijo zoper notranjega ministra Dragutina Mateja, ki so jo že napovedali v opozicijskem Zares.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.