V poslanski skupini SDS so glede sredinih dogodkov na odboru DZ za visoko šolstvo, znanost in tehnološki razvoj presenečeni, da je v zvezi s predlogom resolucije o nacionalnem programu visokega šolstva 2007-2010 opozicija obstruirala sejo, obenem pa obžalujejo odhod visokošolskih partnerjev. Član odbora Alojz Sok (NSi) je dejal, da je obstrukcija eden izmed instrumentov, ki se jih poslanske skupine lahko poslužujejo, v SLS pa dogodkov niso želeli komentirati.
Kot dodajajo v poslanski skupini SDS odhod visokošolskih partnerjev obžalujejo zato, ker so bili prav oni "dejanski pobudniki oz. predlagatelji teh dopolnil in so do sedaj prispevali večino razprav pri obravnavi omenjene resolucije". Kot nedopustno pa označujejo dejstvo, da je predsednik Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) Tomaž Frelih v imenu vseh visokošolskih in raziskovalnih partnerjev prebral vnaprej pripravljeno skupno izjavo o nesodelovanju pri obravnavi amandmajev.
Zato poslanci SDS izražajo protest, saj je "predsednik odbora Rudolf Moge grobo kršil poslovnik DZ s tem, da je pri obravnavi proceduralne pobude dal besedo predstavniku ŠOS, čeprav je v skladu s poslovnikom v takem slučaju izjemoma možno dati besedo samo poslancem DZ, še navajajo v poslanski skupini SDS".
Kljub vsemu so člani odbora sprejeli kar nekaj dopolnil, ki jih je predlagala opozicija. "Tako je bila resolucija na odboru sprejeta v dopolnjeni obliki z upoštevanjem dobre petine od nekaj manj kot 250 amandmajev", še dodajajo v poslanski skupini SDS.
Alojz Sok: "Obstrukcija točk dnevnega reda nič novega!"
Poslanec NSi Sok je sicer že na sredini tiskovni konferenci glede naslednika visokošolskega ministra v odstopu Jureta Zupana dejal, da bo resolucija o nacionalnem programu visokega šolstva 2007-2010 uvrščena na plenarno zasedanje v DZ. "Čeravno se je še včeraj govorilo, da je resolucija slaba in zanič ter da jo je treba zavreči in napisati novo, je čez noč postala sprejemljiva," je dejal.
Ob tem je dodal, da očitno Zupan ni predložil slabe resolucije, saj je bila v sredo sprejeta v treh urah, v razpravah pred parlamentarnimi počitnicami pa so "v neplodnih razpravah porabili ure in ure". Dodal je še, da so bili razlogi za zavlačevanje drugje. Glede obstrukcije opozicijskih poslancev je še dodal, da ni nič nenavadnega, če katera od političnih strank obstruira kakšno od točk dnevnega reda.
Član odbora za visoko šolstvo ter poslanec SLS Janez Kramberger pa sredinih dogodkov na odboru za visoko šolstvo ter same obstrukcije opozicijskih poslancev in odhoda visokošolskih partnerjev ni želel komentirati.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.