26. junija je mednarodni dan proti zlorabi drog in nezakonitemu prometu s prepovedanimi drogami. Urad Združenih narodov za droge in kriminal ga je prvič razglasil leta 1987, letos pa je posvečen nezakonitemu prometu s prepovedanimi drogami.
Zloraba drog in nezakonito trgovanje z njimi ogrožata zdravje ljudi in stabilnost družbe, saj vodita v bolezen, smrt, kriminal in korupcijo. Združeni narodi zato pozivajo odrasle, naj zagotovijo, da bodo dom, šola in igrišče varni za otroke, hkrati pa naj se zavedajo, da otroci niso nikoli premajhni za učenje, kako biti odgovoren do sebe in do drugih, je v sporočilu za javnost zapisala republiška carinska uprava.
Skrbni starši, ki znajo prisluhniti odraščajočim otrokom, lahko najbolj učinkovito preprečijo zlorabo drog, učitelji in vzgojitelji pa naj skupaj z mladimi iščejo poti in načine, kako graditi mladostnikovo pozitivno samopodobo in samospoštovanje, svetujejo. Žal nekateri mladostniki posežejo po drogah zaradi zmotnega vtisa, da jim bodo prinesle več prijateljev, zabave in dale energijo.
Pravo resnico o drogah običajno spoznajo prepozno. "Mladi so naša skupna skrb in odgovornost. Mediji, vladne in nevladne organizacije naj izobražujejo in oblikujejo javno mnenje s posredovanjem informacij in pozitivnih sporočil. V družbi mora prevladati prepričanje, da so droge prepovedane zato, ker povzročajo težave, in da ni težava v tem, ker so prepovedane," so prepričani.
IVZ opozarja na psihoaktivne snovi
Inštitut za varovanje zdravja (IVZ) ob današnjem dnevu opozarja na psihoaktivne snovi, ki niso prepovedane, a imajo podobne učinke kot nadzorovane droge in so zdravju škodljive. Omenjeni psihoaktivi so po navadi na voljo preko spletnih trgovin in je zato njihovo razpečevanje težje nadzorovati.
Na IVZ obenem poudarjajo, da imajo psihoaktivne snovi najpogosteje halucinogene, stimulativne ali pomirjajoče učinke, pogosto pa pripravki vsebujejo še različne alkaloide, ki povečajo tveganje za zdravje. V zadnjem času se je med uporabniki tovrstnih psihoaktivov povečala predvsem uporaba mefedrona in izdelkov spice.
Mercedes Lovrečič z IVZ ob tem opozarja, da je oglaševanje, da gre za varne in naravne droge, češ da so iz naravnih sestavin, zavajajoče. Ti pripravki po njenih besedah velikokrat vsebujejo tudi snovi, ki niso dovoljene.
Vse več spletnih trgovin s psihoaktivnimi snovmi
Sicer pa je Evropski center za droge in odvisnosti (EMCDDA) lani izvedel kratko študijo spletnega trga psihoaktivnih snovi. Izsledki raziskave kažejo na naraščanje števila spletnih trgovin, ki ponujajo psihoaktivne alternative nadzorovanim drogam. Večina teh trgovin ima sedeže v Združenem kraljestvu in na Nizozemskem, pa tudi v Nemčiji in Avstriji.
Najpogostejše težave z zdravjem, ki lahko nastopijo po uživanju teh snovi, so zastrupitve in slabo počutje. Sicer pa so možne dolgoročne neželene posledice za zdravje predvsem prizadetost jeter, psihične težave in genetske spremembe, navajajo na IVZ.
Po navedbah Svetovnega poročila o drogah 2008, ki ga pripravlja Urad za droge in kriminal pri Združenih narodih, je ena oseba na vsakih dvajset oseb med 15. in 64. letom starosti na svetu v zadnjem letu vsaj enkrat uporabila prepovedano drogo.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.