
Tajska dobrodelna organizacija opozarja, da na ulicah tajskih mest živi vse več Zahodnjakov. Živeli naj bi v mestih od Chiang Maija pa do Phuketa, na ulicah pa naj bi se znašli zaradi alkoholizma, zlorabe drog ali pa zato, ker so ves denar zapravili za lokalne ženske. Trenutno naj bi bilo na Tajskem že okoli 200 Zahodnjakov.
"Videvamo vse več tujih brezdomcev, veliko se jih je ločilo od svojih tajskih žena in so zdaj ostali brez denarja," je povedal generalni sekretar Issarachon fundacije Natee Sarvari. "Podnevi hodijo ali spijo po nakupovalnih središčih, ponoči pa hrano iščejo v smeteh," dodaja.
Sicer pa ima Tajska velik problem z brezdomci. Teh je namreč po vsej državi kar 30.000, ki si delijo ulice z Zahodnjaki. Tajcev ne preseneča, da imajo poleg vseh omenjenih brezdomcev tudi večje število brezdomnih državljanov Burme, Kambodže ali Laosa, je pa za njih precej novo to, da tudi Zahodnjaki lahko živijo na ulici. Zahodnjake namreč poznajo kot premožne, zato so kot brezdomci zelo na očeh radovednežev in lokalnih medijev.
Eden od teh, ki to razume, je tudi Irec Paul Garrigan. 44-letnik je na tajskih ulicah preživel kar pet let. V tem času se je "napijal do smrti", leta 2006 pa se je odločil, da bo s tem prenehal in napisal knjigo o svojih doživetjih. "Na Tajsko včasih pridejo ljudje, ki že imajo težave z alkoholom ali drogami, vendar pa to lahko doma še nadzirajo," za revijo Time pojasnjuje Garrigan, ki dodaja, da se na dopustu prepustijo vsem omejitvam, odvisnost pa ob tem zacveti.
Lahko pa ima vse skupaj tudi drugačno ozadje. 25. avgusta je tajski časopis Bangkok Times objavil intervju z 61-letnim Američanom, ki živi na ulicah Pattaye, obmorskega mesta južno od prestolnice, ki je "zaslovel" po spolni industriji. Pojasnil je, da se je leta 2009 zaljubil v domačinko in s svojimi prihranki na njeno ime kupil avto in tovornjak. Dve leti pozneje pa ga je zapustila brez ficka. "Na plaži imam tajske prijatelje brezdomce. Delimo si hrano, cigarete in tudi alkoholne pijače," pravi Sylvester.

Pravni svetovalec Rhys Bonney iz Chiang Maija, ki se trenutno ukvarja z več strankami, ki so se znašle v podobnem položaju kot Sylvester, pa pravi, "da je tujcem pogosto težko izluščiti resnico od tistega, kar jim je povedano". Pojasnjuje, da tujci, ki si želijo malo prijateljevanja, hitro postanejo plen.
Najprej morajo, ne da bi poznali tajski pravni red, kupovati avtomobile na imena ljubic. Nato kupijo še hišo, ki jo prav tako vpišejo na njeno ime, ob tem pa ne podpišejo nobenih zavezujočih dokumentov. "Ko pa plačajo vse skupaj, jih ljubice lahko naženejo," dodaja Bonney. Takrat se znajdejo na ulici, pot z nje pa je zelo težka.
Nekaj pomoči imajo sicer na voljo. Ameriško veleposlaništvo v Bangkoku je eno izmed najbolj zaposlenih na tem področju, je povedal predstavnik Walter Braunholer, ki sicer konkretnih števil ne navaja. Pove pa, da je postopek repatriacije precej zapleten.
Zahodnjake se vsaj da prešteti
Čeprav je zgodba o zahodnjaških brezdomcih na Tajskem žalostna, pa je še precej hujši položaj drugih brezdomcev, ki so se znašli na tajskih ulicah. Predsednica dobrodelne organizacije Urban Light Alezandra Russel pravi, da so mladi moški, ki na severu Tajske delajo kot spolni uslužbenci, na precej slabšem položaju. Veliko izmed njih je imigrantov iz Burme.
"V nobenem poročilu ne boste našli najstnika, ki spi v cvetličarni, k njemu pa vsak večer pride zvodnik," je povedala. "Če človek živi brez doma, je to žalostno, vendar pa je Zahodnjake na Tajskem vsaj mogoče prešteti. Za večino najbolj ranljivih Tajcev pa ni nobenih številk," dodaja Russelova.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.