Kot so sporočili z ministrstva za notranje zadeve, bodo po opravljenem nadzoru javnost seznanili z izsledki omenjenega nadzora.
Policija: Je Slovenija sploh še pravna država?
Policijski sindikat Slovenije je na Dragutina Mateja in generalnega direktorja policije Jožeta Romška naslovil odprto pismo. V njem je sindikat izrazil ogorčenje nad "javnim licitiranjem krivde posameznih policistov oziroma kriminalistov in iskanju krivcev za okruten umor Ljubice Ulčar med policisti". Od obeh zahteva, da zaščitita zaposlene v ministrstvu in policiji pred javnim medijskim linčem.
Člani sindikata zahtevajo tudi, da jih zaščitita pred ocenjevanjem postopkov policije in posameznih uslužbencev, še preden te postopke ocenijo pristojni organi pravne države.
Kot so zapisali v protestnem pismu, so v nekaterih časnikih in drugih medijih po prijetju osumljenega Silva Pluta začeli mrzlično iskati krivce, da je do umora sploh prišlo. Zato se sprašujejo, ali je Slovenija sploh še pravna država, "saj o vsem že razsojajo mediji in ne za to poklicana sodišča, stroka in zdrava pamet."
'Sistem ne deluje'
Poslanska skupina Slovenske nacionalne stranke (PS SNS) meni, da dogajanje v primeru Plut kaže na abotnost varnostnega sistema v Sloveniji. Nerazumljiva zaščita domnevnega večkratnega morilca s strani države in nekaterih medijev spet potrjuje njihove domneve o neustreznosti delovanja celotnega sistema varnosti in zaščite slovenskega prebivalstva, so zapisali v sporočilu za javnost.
Po oceni PS SNS so očitki, ki letijo na Ireno Križnik, do nedavnega direktorico Zavoda za prestajanje kazni zapora Ljubljana, popolnoma neutemeljeni in neupravičeni. "Človek kot je Plut je z dejanji nedvomno dokazal svojo nevarno in deviantno nrav, zaradi česar bi moral biti deležen posebne obravnave, nadzora in spremljanja. Nekateri namreč govorijo celo o pošasti, ki naj bi se z nožem grozljivo izživljala nad nemočno in zvezano žrtvijo."
Po podatkih, s katerimi razpolagajo, naj bi postopek namestitve v pripor potekal po ustaljenih pravilih. Oseba, za katero obstaja sum samopoškodovanja ali storitve samomora, se namesti v skupinsko sobo. In Plut je z nedavnim "poskusom" samomora dokazal pravilnost odločitve vodstva zavoda, so še zapisali.
V PS SNS so prepričani, da je celotna zgodba Plut kalvarija in dokaz nesposobnosti, nestrokovnosti in neučinkovitosti pravosodnega in represivnega sistema Slovenije, ki ne dosega prvotnega namena, tj. resocializacija storilcev in zaščita družbe pred kaznivimi dejanji oziroma kriminalom. Žrtvovanje in izpostavljanje Irene Križnik pa je po njihovi oceni sramotno zavajanje in preusmerjanje pozornosti, ki pod vprašaj postavlja verodostojnost celotnega sistema naše države.
SD želi izredno sejo
Poslanska skupina Socialnih demokratov (PS SD) je na predsednico odbora za notranjo politiko, javno upravo in pravosodje Mojco Kucler Dolinar naslovila zahtevo za sklic izredne seje odbora, na kateri bi razpravljali o ravnanjih pristojnih organov vlade v zadevi Plut.
Na odboru zato pričakujejo, da se v prisotnosti ministra za notranje zadeve in ministra za pravosodje ter odgovornih organov v njuni sestavi, pa tudi pristojnih iz državnotožilske organizacije in pravosodja, ki naj bi bili vključeni v oblikovanje odločitev v tej zadevi, celovito prouči vse okoliščine ravnanj, predvsem pa odgovori na ključnih pet vprašanj.
Prvo vprašanje je, ali so bile uporabljene vse pravne možnosti za to, da bi se s pravočasno obravnavo Silva Pluta preprečile okoliščine, da se nenadzorovano in svobodno giba po Sloveniji, zaradi česar je lahko prišlo do smrti Ljubice Ulčar? Zanima jih še, ali so bila v sodelovanju z Interpolom in pravosodnimi organi države Srbije in Črne gore izkoriščena vsa pravna sredstva in poti za pravočasno obravnavo Silva Pluta in preprečitev nastanka okoliščin, v katerih je bilo storjeno novo kaznivo dejanje?
SD še zanima, kako so pri sprejemu odločitev v zvezi z možnimi ukrepi zoper Silva Pluta sodelovali pristojni organi v Sloveniji (slovenska policija, državno tožilstvo in pravosodni organi ter pristojna ministra), kakšna so bila njihova stališča, na katere pravne podlage so bila oprta in kakšne so bile njihove odločitve? V kakšnih okoliščinah so bile in zakaj so bile sploh mogoče odločitve, ki so v zvezi z bivanjem Pluta v preiskovalnem zaporu omogočile fizični obračun sojetnikov z njim in kasneje njegov poizkus samomora?
Na zadnje vprašanje pa naj bi pristojna ministra odgovorila, kako ocenjujeta veljavno zakonodajo in konkretna ravnanja pristojnih organov, ter ali so potrebne spremembe zakonodaje, v kateri smeri in kdaj bodo predlagane? Ali pa gre za neustrezna ali neodgovorna ravnanja pristojnih organov ter kakšni konkretni ukrepi bodo v tem primeru predlagani?
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.