Slovenija

Primer Orion še ni zaključen

Ljubljana, 27. 02. 2008 12.08 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Luka Hvalc/Špela Zupan
Komentarji
52

<em>"Dokler bom državni tožilec, toliko časa ne bom dovolil, da kdo posega v konkretne odločitve,''</em> je dejal Penko.

Barbara Brezigar: "Gre za takšno dejanje, da sem bila dolžna ukrepati."
Barbara Brezigar: "Gre za takšno dejanje, da sem bila dolžna ukrepati." FOTO: POP TV
Glede na rezultate pregleda njegovega (Penkovega, op.a.) dveletnega dela, ki se ne tičejo le zadeve Orion, sem v okviru svojih pristojnosti in dolžnosti ter skladno z zakonom predlagala državnotožilskemu svetu, da odloči, da višjemu državnemu tožilcu Boštjanu Penku preneha dodelitev v skupino. Barbara Brezigar

Odločitev Boštjana Penka, višjega tožilca iz skupine državnih tožilcev za pregon organiziranega kriminala, da v razvpiti zadevi Orion odstopi od pregona, je dvignila veliko prahu. Včeraj je Vrhovno državno tožilstvo Penku izdalo odločbo, s katero mu je prenehala dodelitev v skupino tožilcev za pregon organiziranega kriminala. Danes so na Vrhovnem državnem tožilstvu ponovili, da je bil pregled v zadevi Orion opravljen v okviru zakonskih pristojnosti in internih pravil. “V konkretni situaciji ni šlo za pregled zadeve Orion, pač pa za pregled dela vseh državnih tožilcev v skupini državnih tožilcev za pregon organiziranega kriminala,“ je zatrdila generalna državna tožilka Barbara Brezigar.

"Notranji pregled je bil odrejen 18. oktobra 2007, ko dokončna odločitev v zadevi Orion še ni bila sprejeta. Opravilo ga je sedem vrhovnih državnih tožilcev. Pregled je bil zaključen 20. decembra 2007. Skladno z zakonom so bili državni tožilci seznanjeni z ugotovitvami pregleda in na ugotovitve so imeli pravico v roku 15 dni posredovati pojasnila," je v sporočilu za javnost zapisala Brezigarjeva.

V stranki smo nezadovoljni, ker je višji državni tožilec Boštjan Penko odstopil od pregona v zadevi Orion. Nesprejemljivo je, da takšna dejanja ostanejo nekaznovana. /.../ Generalna državna tožilka ima pravico, da ocenjuje delo tožilcev. /.../ Vlada je v tem mandatu izboljšala pogoje za delo tožilstva. Poslanec SDS Dimitrij Kovačič

Po obravnavi pojasnil je postalo poročilo o pregledu dokončno. “V zvezi s tem je bil na to z državnimi tožilci skupine opravljen zaključni sestanek. En izvod dokončnega poročila je bil kasneje posredovan meni kot generalni državni tožilki RS, drug izvod pa ministru za pravosodje. Ta postopek temelji na zakonu o državnem tožilstvu in je bil enak kot v vseh drugih primerih pregledov. Kot generalna državna tožilka o zadevi Orion in drugih zadevah nisem izrazila nikakršnega stališča. Seznanjena sem bila le z rezultati pregleda dela državnih tožilcev skupine in v okviru tega tudi o ugotovitvah v zadevi Orion, je zapisala Brezigarjeva.

Državnotožilski svet je nato na svoji seji 26. februarja letos sprejel sklep, da Boštjanu Penku preneha dodelitev v Skupino državnih tožilcev za pregon organiziranega kriminala. Vrhovno državno tožilstvo je bilo z odločitvijo državnega tožilca, da ni upošteval napotkov nadzora, neformalno seznanjeno štiri dni po tožilčevi odločitvi za odstop od pregona.

Državni tožilec je samostojen pri svojih odločitvah. To pa s seboj nosi tudi odgovornost za vodenje postopka in odločitve. Nadzor je pokazal napačno delo in državni tožilec je bil opozorjen na možnost, da bi lahko zadevo vodil drugače in so mu bili v zvezi s tem dani ustrezni napotki, ki jih ni upošteval. Gre preprosto za takšno ravnanje državnega tožilca, da sem bila dolžna ukrepati v okviru zakonskih pooblastil in bom tako ravnala tudi v bodoče v vseh takšnih situacijah,“ je zaključila Brezigarjeva.

'Spis bi mi lahko odvzeli'

Penko je ugotovitvam notranjega nadzora nasprotoval. "Zadevo sem reševal strokovno," je poudaril.
Penko je ugotovitvam notranjega nadzora nasprotoval. "Zadevo sem reševal strokovno," je poudaril. FOTO: Dare Čekeliš
Generalna državna tožilka se odgovornosti za to, kakšna so bila dosedanja ravnanja v tožilstvu, ne more izogniti. Kot nadrejena bi lahko že prej ocenila, da tožilec slabo opravlja delo. /.../ Generalna državna tožilka sicer nima pravice vpletanja v tožilsko delo, lahko pa kadar koli sama oceni, da tožilec slabo opravlja delo, prevzame pregon sama ali ga da drugemu tožilcu. /.../ Orion ni od včeraj. Morala je vedeti, za kako resno zadevo gre, in pravočasno zagotoviti, da bo delo opravljeno korektno. /.../ Gre za izrazit politični vpliv in politično vmešavanje. /.../ Vsi ti primeri kažejo, kako daleč od resnice je ugotovitev, da je sedanja oblast ustvarila pogoje za uspešno in samostojno delovanje organov pregona. Vodja Poslanske skupine SD Miran Potrč

Penko očitke Brezigarjeve zavrača. ''Odločitev o odstopu od pregona sem sprejel in menim, da je strokovno pravilna. Če so menili, da nisem postopal pravilno, bi mi spis lahko odvzeli. Na primeru sem delal dve leti in pol, eno leto pa je tekel predkazenski postopek,'' je dejal. ''Ugotovitvam notranjega nadzora sem nasprotoval, vendar nisem dobil nobenih odgovorov,'' je zatrdil. "Prizadet sem, da nimam podpore tožilstva," je dejal. In še: "Dokler bom državni tožilec, toliko časa ne bom dovolil, da kdo posega v konkretne odločitve, ki jih sprejemam v zadevah, ki jih obravnavamo."

Napovedal je, da bo zaradi izločitve iz skupine uporabil vsa pravna sredstva, saj si želi možnosti, da bi predstavil argumente za svojo odločitev. Obstaja možnost pritožb na Upravno in Ustavno sodišče, vendar Penko še ne ve, katero bo uporabil. Prav tako meni, da javno diskreditiranje tožilca ni primerno. ''Nedopustno je, če se človek ne more braniti,'' je opozoril. Penku sicer ostaja naziv višji tožilec, bil je le izločen iz skupine za pregon organiziranega kriminala, zato ga bodo najverjetneje premestili na drugo delovno mesto v sklopu Vrhovnega tožilstva. O odstopu zaenkrat ne razmišlja, saj je ''obvestilo o izločitvi prejel danes''. ''Kaj bo jutri, ne vem,'' je dejal.

Pravno nepodučene stranke; primer Orion še ni končan

Orion naj bi oškodoval številne Slovenke in Slovence.
Orion naj bi oškodoval številne Slovenke in Slovence. FOTO: Dare Čekeliš
Zadeva Orion sicer še ni končana. Na Okrajnem sodišču v Ljubljani teče postopek zaradi domnevnega ponarejanja listin, ki je pred razpisom glavne obravnave. Boštjan Penko

Afera Orion je izbruhnila leta 2004, ko naj bi finančna družba Orion, ki se je ukvarjala s posojanjem denarja na nebančnem trgu, nekatere svoje stranke zavajala pri sklepanju posojilnih pogodb. Nekateri posojilojemalci so trdili, da so bili pri podpisu pogodbe – Orion naj bi dogovor o zavarovanju posojila s hipoteko popravil v pogodbo o prodaji nepremičnine – zavedeni.

Družba Orion – njen večinski lastnik je bilo londonsko podjetje Atractor Project Management, vodil pa jo je Branko Lužar – je kasneje šla v stečaj, upniki pa so prijavili za pet milijard tolarjev zahtevkov. Družba je poslovala tako, da je od stranke v zameno za posojilo najprej kupila nepremičnino, potem pa jo je s plačili na obroke prodala kupcu nazaj, vendar je pridržala lastninsko pravico. Ko kupec ni več plačeval obrokov, je Orion uveljavil svojo lastninsko pravico in z nepremičnino prosto razpolagal.

Dekan Pravne fakultete v Ljubljani Rajko Pirnat meni, da ima generalna državna tožilka pravico predlagati, da se tožilec odpokliče iz posebne skupine za pregon organiziranega kriminala, če oceni, da je delal slabo. Pirnat tudi ne vidi razloga, da rezultati pregleda nad delom tožilcev ne bi bili objavljeni v javnosti. "Postavlja se sicer vprašanje, ali je smiselno, da se tak pregled javno objavi, vendar pa sam ne vidim razloga, da se ne bi," je dejal Pirnat.

Oškodovanci – šlo je za osebe, ki drugje niso dobile kreditov – so trdili, da so morali podpisovati bianco pogodbe oziroma prazne liste papirja, obresti pa so bile oderuške, saj v pogodbi niso bile določene. Prav tako naj ne bi vedeli, da obstaja možnost, da ostanejo brez nepremičnine.

Stranke so bile brez pravne pomoči, zato so nekateri pravni strokovnjaki trdili, da ne gre za goljufijo, temveč je krivda na nek način tudi na strani oškodovancev, ki so kot prava neuke stranke nastopale brez ustrezne pravne pomoči. Res pa je, da so bile pogodbe sklenjene leta 1997, ko pravna zavest pri ljudeh še ni bila tako razvita.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (52)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

yukatan
28. 02. 2008 22.35
No, kdor je gledal oddajo Trenja je lahko izvedel, da lahko oskodovanci na zelo enostaven nacin dosezejo to, da se postopek nadaljuje - da se preiskava nadaljuje. Zato pricakujem, da bo ga. Barbara Brezigar osebno pozvala ljudi naj zahtevajo nadaljevanje preiskave, da se zadevi pride do konca, dokaze, da g. Penko ni imel prav. S tem dejanjem bi dokazala, da je imela s strokovne plati prav, ko je razresila Penka, politicno pa bi pridobila zase in se za koga dragocene tocke.
sonyo@mail386.com
28. 02. 2008 20.39
nekaj pa le ne veste glavni sponzorji vladajoče SDS je bila družba Orion....ostala zgodba se odvija po pričakovanjih
babi2
28. 02. 2008 12.14
Ljudje so najemali kredite pri Orionu, ker jih drugje niso dobili. Najeli so nenormalno visoke kredite, ki pa jih s svojimi dohodki v veliki večini niso mogli odplačevati. Zakonodaja do leta 2004 ni urejala tega področja, vladal je kaos na tem področju in dvomim, da lahko g. Penko bistveno poseže za nazaj.
baltbaltazar@email.si
28. 02. 2008 10.56
Zanimivo kako Potrč nizkotno sprevrača odgovornost čisto drugam in zavaja javnost. Najprej je bil problem, da je generalna državna tožilka ukrepala in predlagala sankcije, sedaj pa je nastal problem, da ni tega storila že prej. G. Potrč, če bi se malo bolj informirali bi vedeli, da je bil Penko že prej opozorjen. Penko je pa tudi nizko padel. Mislim, da da izjavo, da bi mu lahko spis že prej uzeli??? Kaj se ima tudi sam sebe za nesposobnega?
exim@t-2.net
28. 02. 2008 10.55
Sem rekel, da je JJ udaril po vseh, ki kršijo Zakone. Prav je, da se vsem lopovom, sprevržencem in -istim, tresejo hlače. Levim, desnim, neopredeljenim, ni važno. Važno je, da postajamo pravna država. Važno je tudi, da dobimo vsi, ki smo normalni, potrditev, da smo delali OK, ker smo se držali Zakonov, tako Zakonov, kot zakonov narave, družbe in medsebojnih odnosov.
izbruh@gmail.com
28. 02. 2008 10.23
Spomnim se, da je takrat, ko je afera izbruhnila, bil Orion lastnik jahte v vrednosti Milijona EUR, limuzine v vrednosti 200.000 EUR, ipd., pa se sodišču ni zdelo, da bi te predmete, ki nikakor niso nujni za poslovanje podjetja, zaplenilo do konca postopka. Če bi hoteli Orion jebat, bi lahko poslali davkarje nanje: kaj pa rabi ena taka firma jahto za milijon EUR?
baltbaltazar@email.si
28. 02. 2008 10.15
Zanimivo kako Potrč nizkotno sprevrača odgovornost čisto drugam in zavaja javnost. Najprej je bil problem, da je generalna državna tožilka ukrepala in predlagala sankcije, sedaj pa je nastal problem, da ni tega storila že prej. G. Potrč, če bi se malo bolj informirali bi vedeli, da je bil Penko že prej opozorjen. Penko je pa tudi nizko padel. Mislim, da da izjavo, da bi mu lahko spis že prej uzeli??? Kaj se ima tudi sam sebe za nesposobnega?
visja_sila
28. 02. 2008 09.41
jest bi pa temu Penkotu kar vrjel. ljudje so naivni. kaj pa ko hodijo po kredite v avstrijo in jih tam nategnejo. kaj pa potem? kdo se pa takrat za njih postavi? drzavo,..tozilstvo,..policija? ne noben. ljudje ostanejo brez vsega. sami pri seb si pa recejo: kolk smo bli neumni. in zivljenje gre naprej. ljudje pa brez denarja,..premozenja,..nepremicnin,...zato ker so nasedli avstrijcem. tko je tud v tem primeru. orion je samo izkoristil naivnost ljudi.
tilus@email.si
28. 02. 2008 09.25
Za lažje razumevanje tožilca Penka, bi rad spomnil na njegovo ravnanje, ko je bil sodnik - primer posilstev.Na internetu je krožila njegova, sodba kjer je bilo do potankosti navedeno dejanje posiljevalcev in gospod je odločil, da ni dovolj dokazov.Toliko za osvežitev njegovih odločitev.
pahor?ek
28. 02. 2008 09.14
Odsop, kjer takšna dejanja ostanejo nekaznovana, je v celoti nesprejemljiv. Penko očitno ni kos taki funkciji, saj kot pravijo poznavalci, zadeva ni bila tako vodena, da bi prišlo do ovadbe in na koncu do obsodbe. To pa ni dobro! Nesprejemljivo je, da takšne in podobne zadeve ostanejo brez epiloga! Odločitev generalne državne tožilke Barbare Brezigar, da bo prelagala Penkov umik iz posebne skupine tožilcev za pregon organiziranega kriminala, je vse pohvale vredna. Kot generalna tožilka ima vso pravico, da predlaga kadrovske spremembe, če oceni, da so te nujne za boljše delo tožilstva. Kakorkoli, vse kaže, da je vlada JJ izboljšala pogoje za delo tožilstva!
Maribor?an 1
28. 02. 2008 08.25
Smešna mi je samo ena stvar. Za prometne prekrške dvig kazni je zakon v roku enega meseca rešen. Za preprečevanje takozvanih slamnatih podjetij in korupcije itd pa se zakona ne da predelat MALO SMEŠNO ŽE VSE SKUPAJ.
Šumadinac
28. 02. 2008 08.16
ponosenslovenc | 28.02.2008 | 08:03 - pomagačev je dosti že na tem forumu..
Maribor?an 1
28. 02. 2008 08.12
Jaz sem pa mislu da je bilo podjetje ORION od Penka hehehehehehe, ker tak že zgleda....
selector
28. 02. 2008 08.03
S kriminalci in njihovimi pomagači na DOB!
darcs
28. 02. 2008 07.45
nintendo, delno imaš prav ampak orion se je zgodil, nategnili so mnogo nevednih, zato bi morali odgovarjati neglede na Penkovo odločitev, ve se, da krivci za nastalo situacijo so, kam pa so se pogreznili dokazi pa mi ne bomo izvedeli
nintendo64@email.si
28. 02. 2008 01.20
NIč ni Penko kriv. Niti Orion. Kriva je bila slaba zakonodaja, ki je omogočilo sploh zadevo Orion. Kar pa bi rada večina pa je, da se dela proti lastnim zakonom. Če pravi zakon, da je omejitev 50 km/h, ne moreš dobiti kazni za 49 km/h.
Buena Vita
27. 02. 2008 22.34
zakaj nebi kar njega zaprli v omaro ,nebo delal škode, za korist itak ni nobeno,,,,,,,aja,,,,,,,je za svojo
bema1201
27. 02. 2008 22.29
Penko je bil že prej, ko je še bil v Kosovi komisiji "zelo uspešen", podobno kot sedaj, ko je tožilec. Ali ima tudi on polno omaro nerešenih spisov, tako kot Železnik. Kupijo naj mu večjo omaro, da ne bo spise kar zaključeval preden jih uspešno reši.
deyvi.edini@gmail.com
27. 02. 2008 21.53
Stvari so se dogajale pod prejšnjo vlado. Ljudje so bili naivni, podpisovali in zastavljali premoženja za kredite kateri niso mogli odplačevat. Če bi se tedanja vlada zavzemala za malega človeka tako kot se danes oglaša iz opozicijskih klopi bi morala takoj opozoriti te ljudi in zakonodajo spremeniti tako, da se to nebi moglo dogajat. G. Penka se spominjam kod sposobnega tožilca. Je, mislim edini, ki je blokiral premoženje osumljenca, da bi zavaroval upnike. Pred kratkim je bila v parlamentu zelo dolga razprava o interpelaciji ministra za notranje zadeve. Prav čudil sem se, da imamo na nekaterih področjih tako slabo zakonodajo, ko se pa vsak poslanec tako temeljito spozna na pravo. Več kod polovica jih sedi v teh klopeh že kar nekaj mandatov.
minnaema@yahoo.com
27. 02. 2008 21.27
STRAHOVITA IRACIONALNOST IN SKORAJ ABOMINACIJSKA SO ESPLICITIRANA DEJANJA.Ali je RS pravna država v konstruktivnosti ?!