Preiskovalci Nacionalnega preiskovalnega urada so na Specializirano državno tožilstvo RS podali kazensko ovadbo zoper štiri osebe, sporočajo predstavniki Policije. Kot je pojasnil tiskovni predstavnik Drago Menegalija so preiskovalci ovadili dva osumljenca iz Mestne občine Maribor, predstavnika gospodarske družbe iz Ljubljane in direktorja inštituta iz okolice Ljubljane zaradi utemeljenega suma zlorabe uradnega položaja.
Kriminalisti so v preiskavi ugotovili, da sta oba osumljenca iz Mestne občine Maribor, eden od njiju je bil tudi član izbirne komisije, povezane z nadgradnjo in avtomatizacijo cestnega prometa v Mariboru, zlorabila svoj položaj s tem, ko sta v letih 2010 in 2011, po predhodnem dogovoru s predstavnikom gospodarske družbe iz Ljubljane, vsak iz svojega delovnega področja pripravila in izdala javni razpis ter imenovala komisijo za izbor izvajalca na javnem razpisu. Ta je bil po besedah policistov pripravljen na način, da je bila v letu 2012 kot najugodnejši ponudnik izbrana gospodarska družba iz Ljubljane, s katero je nato Mestna občina Maribor sklenila javno zasebno partnerstvo ter pristopila k izvrševanju nalog iz javnega razpisa, katerega vrednost se je iz začetnih 5,6 milijonov evrov podražila na okoli 30 milijonov evrov.
"Pri navedenem kaznivem dejanju sta jima pomagala predstavnik družbe iz Ljubljane in direktor inštituta iz okolice Ljubljane, ki sta uradnima osebama iz mestne občine nudila navodila, nasvete in usmeritve, kako naj se pripravi javni razpis, da bi bila kot najugodnejši ponudnik izbrana družba iz Ljubljane in kako naj se nato izpelje sam postopek javno zasebnega partnerstva," so še zapisali v sporočilu za javnost.
Na sume kršitev opozorila KPK in Računsko sodišče RS
Lani je že komisija za preprečevanje korupcije ugotovila, da sta bila pri oblikovanju javno-zasebnega partnerstva med Mestno občino Maribor in Iskro Sistemi za postavitev mestnih radarjev kršena dva zakona. Tako naj bi odgovorne osebe pri mestni občini kršile zakon o javnem naročanju (ZJN) in zakon o javno-zasebnem partnerstvu (ZJZP).
Po mnenju komisije so odgovorni s kršitvijo omogočali korist zasebnemu partnerju in izpolnili znake korupcije. Prav tako so odgovorne osebe na mestni občini sprejele pogodbeno obveznost plačevanja zasebnemu partnerju, ki je v nasprotju s pravno dopustnimi cilji. Predvideno je namreč, da se investicija in pričakovani dobiček zasebnega partnerja pridobi iz plačanih glob za pričakovane kršitve cestnoprometnih predpisov. Negativno menenje je nato izdalo Računsko sodišče RS, revizijo so posredovali tudi NPU.
Kot je znano, je Mestne občine Maribor leta 2012 pogodbo za nadgradnjo in avtomatizacijo cestnega prometa v mestu sklenil z družbo Iskra Sistemi, na čelu katere je Dušan Šešok, pri projektu pa je kot svetovalec sodeloval Inštitut za javno-zasebna partnerstva s sedežem v Turjaku, ki ga kot direktor vodi Boštjan Ferk. Projekt je takrat zaradi množičnih protestov v Mariboru odnesel župana Franca Kanglerja in njegovo mestno upravo.
Kangler zatrjuje, da pri projektu ni sodeloval; odzvali so se tudi v Iskri Sistemi
Kangler je znova zatrdil, sam pri projektu ni sodeloval, saj so vse delale strokovne službe. "Nikoli nisem imel stika s komer koli, razen enkrat, ko so prišli predstavit projekt na občino, sem jih sprejel in nato napotil na urad za komunalo. To so vse moje aktivnosti, ki sem jih v zvezi s tem imel. Še pogodbe nisem podpisal, pač pa jo je podžupan Janez Ujčič. Kaj so delale strokovne službe, pa ne vem," je dejal Kangler.
Ob tem je še potrdil, da je bil v zvezi s poslom zaslišan na NPU, kjer naj bi mu policistka očitala, da se je pogovarjal z vodstvom Iskre in to takrat, ko so jim predstavljali projekt. Če je to kaznivo, potem sem pač kriv, da sem se pogovarjal, je še dejal Kangler.
V Iskri ovadbe še niso prejeli, zato je ne želijo komentirati. Kot je povedal njihov prokurist Jože Godec, se bo njena utemeljenost izkazala v postopkih pred sodiščem, v podjetju pa verjamejo, da je njihov predstavnik v postopkih deloval zakonito. Ob tem je še dodal, da je za vodenje postopka v celoti odgovoren naročnik, v tem primeru torej MOM.
"Sicer pa vrednost radarjev predstavlja le manjši del naročila, pretežnega pa oprema za semaforizacijo križišč. Kar nekaj teh v Mariboru deluje brez reklamacij že eno leto, vendar doslej nismo dobili še niti evra plačila," je še dejal Godec.
Iz mestne občine Maribor pa so sporočili, da jih kazenske ovadbe ne presenečajo, "saj je po mnenju vodstva omenjeno razmerje poleg nezakonitosti, ki kaže na ničnost sklenjene pogodbe, obsegala tudi vrsto dejanj in domnevno klientelističnih in koruptivnih povezav nekdanjega župana Mestne občine Maribor Franca Kanglerja".
Dodali so, da je treba počakati na uradno informacijo, zoper koga so bile do sedaj vložene ovadbe. "Žal se v praksi kar največkrat pripeti, da organi pregona lahko pridobijo le dokaze zoper izvrševalce navodil nadrejenih, ne pa tudi zoper tiste, ki so s svojimi odločitvami spravili zaposlene v izvrševanje nezakonitih dejanj," so še zapisali v sporočilu za javnost. Upajo, da bodo tokrat vprašanje odgovornosti razčistili.
KOMENTARJI (79)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.