Na spletni strani poplavljen.si najdete podrobne nasvete, kako ravnati pred, med in po poplavi. Kot prvo velja, naredite vse, da se zaščitite, kolikor pač morete. Življenjsko pomembno lastnino – dokumente, zdravila, vrednejše predmete in aparate shranite v višje ležeče predele stavbe. Na odprtine, skozi katere bi v objekt lahko pritekla voda, namestite pripomočke za tesnjenje – protipoplavne vreče, plošče ali zaščitni zid. Če je mogoče, da bi v prostoru lahko prišlo do povratnega vdora kanalizacijskih voda, poskrbite za namestitev proti povratne lopute na glavni kanalizacijski iztok iz objekta. To lahko stori vaš vodovodni inštalater. V prostorih, kamor začne vdirati voda, izklopite elektriko, plin in vodo.
Pritrdite naprave, ki bi lahko izplavale in povzročile škodo, kot je cisterna za kurilno olje in plin. Pritrdite jih v tla ali oprite v strop. V prostorih, ki so podvrženi poplavljanju, naj bodo talne obloge iz materiala, ki mu voda ne škodi, se lahko čisti in hitro suši. Oprema naj bo zidana ali iz materialov, ki bolje prenašajo vodo.
Naredite si zalogo vode in hrane
Še preden vam poplavne vode zaprejo pot, odmaknite vozila na višje ležeče prostore. Tudi sami poiščite najvarnejšo pot do visokih, pred poplavo varnih območij. Priskrbite si radio na baterije z dodatnimi baterijami, imejte zalogo konzervirane hrane in ustekleničene vode, saj obstaja možnost motene preskrbe z vodo. Na zalogi imejte tudi nekaj denarja, bistvenih zdravil, toplih oblek, prvo pomoč in druge življenjsko pomembne pripomočke. Ves čas spremljate poročila hidrometeorološke službe ter navodila pristojnih štabov Civilne zaščite.
Pospravite dvorišče in zavarujte predmete, ki jih voda lahko odplavi. Če leži vaš dom na območju, kjer lahko voda poplavi celotno zgradbo, se umaknite na varno in s seboj vzemite najnujnejše stvari (denar, dokumente in nekaj oblek). Če se vam ni uspelo umakniti in ste ostali na poplavljenem območju, se najprej umaknite v višje predele stavbe in pokličite 112. Ponoči uporabite primerno svetilo, da vas bodo reševalci lažje našli. Ob sebi imejte tudi kak predmet, ki dobro plava in se ga lahko oprimete.
Če vas poplava preseneti v vozilu, ga čim prej zapustite
Če niste zunaj poplavnega območja, ne vozite! Če obstanete v avtomobilu na poplavnem območju, ga čim prej zapustite in se premaknite na višje ležeče območje, saj lahko ostanete ujeti v vodni pasti. Ne hodite, ne plavajte, ne vozite in se ne igrajte v poplavni vodi. Običajno ni možno videti, kako hitra je voda oziroma, kje v tleh so poglobitve. Ne približujte se rečnim brežinam, ker so lahko zaradi erozije spodjedene. Ne dotikajte se naprav pod napetostjo, če stojite v vodi in ne zadržujte se v kletnih prostorih, ker je lahko nevarno.
Vrnite se domov, ko mediji obvestijo, da je vrnitev varna. Ob vrnitvi preverite varnost objekta. Pojavi, kot so izpodjedeni temelji, razpoke in podobno, lahko nakazujejo resne poškodbe na objektu. Vstop v tak objekt ni varen.
Škodo fotografirajte za zavarovalnico
Fotografirajte škodo in obvestite svojo zavarovalnico. Po poplavi se začne naporno odpravljanje posledic poplav. Zapomnite si, očistiti in dezinficirati je potrebno vse, kar se je zmočilo. Nikar ne uživajte sveže hrane, ki je bila v stiku s poplavno vodo. Ob poškodbah vodovodnega omrežja ne pijte vode, dokler ni sporočeno, da je neoporečna, predvsem pa ne pijte vode iz vodnjakov.
Ne uporabljajte električne inštalacije in aparatov, ki so bili poplavljeni, dokler jih ne pregleda strokovnjak ter obvestite pristojne službe o pretrganju telefonskega, električnega, vodovodnega ali plinskega omrežja.
Kako namestiti protipoplavne vreče
Na portalu poplavljen.si lahko preberete več o tem, kako napolniti protipoplavne vreče in kako jih namestiti, da bodo čim bolj učinkovito preprečile vdor vode. Z MOL sporočajo, da lahko vreče kupite v trgovinah s kmetijskim materialom, običajno pa stanejo manj kot 0,5 evra. V trgovini vprašajte za vreče za žito, na spletu pa lahko kupite tudi namenske vreče, napolnjene z vpojnim materialom, za večkratno uporabo. Sicer so uporabne kakršne koli vreče, ki vsaj za silo držijo pesek, zemljo, lahko so tudi vreče za smeti, trgovinske vrečke, vreče za žito, vreče za silos, še rjuhe in prevleke za odeje se dajo uporabiti saj je njihova funkcija le to, da držijo skupaj material, ki je v njih in da preprečijo, da voda ta material izpira. Vreče se polnijo z zemljo ali finim peskom.
MOL razdelili 800.000 protipoplavnih vreč
Mestna občina Ljubljana (MOL) je zaradi pričakovanega deževja in nevarnosti poplav zaenkrat razdelila 800.000 vreč, je povedal vodja oddelka za zaščito, reševanje in civilno obrambo na MOL Robert Kus. Močnejših padavin, ki bi privedle do poplav, sicer danes ne pričakujejo, so pa napovedane za četrtek, ko bodo nadaljevali razdeljevanje vreč.
Kot je pojasnil Kus, občani prihajajo z vseh območij, predvsem pa iz delov, ki so jih poplave prizadele pred dvema tednoma dnevi. Gre za prebivalce Podutika, Vrhovcev, Viča, Dolgega mosta in Kosovega polja. Vreče še polnijo in delijo, nadaljevali pa bodo tudi jutri.
Z MOL so danes sporočili, da lahko Ljubljančani vreče prevzamejo na družbi KPL na Litijski cesti 261. Vsak občan lahko za družinsko hišo dobi do 20 vreč, upravniki večstanovanjskih stavb pa lahko dobijo do 100 vreč.
Podrobnejše informacije o ukrepih za zaščito pred poplavno vodo lahko preberete TUKAJ.
Izola: Vozila, ki so parkirana ob morju, premaknite na varnejšo mesto
Štab Civilne zaščite občine Izola poziva vse občane in podjetja, da si preventivno očistijo odtoke in izvedejo druge ukrepe za blažitev posledic neurja. Zaradi napovedanega visokega plimovanja morja pa civilna zaščita svetuje še, da prebivalci starega mestnega jedra avtomobile, ki so sicer parkirani ob morju, premaknejo na varnejše mesto, so sporočili iz občine.
Pričakovane so intenzivne padavine in lahko se zgodi, da bodo interventne službe precej zasedene, zato je bistvenega pomena, da tudi občani poskušajo preprečiti posledice nesreče sami, kolikor je v njihovih močeh. Pristojne službe bodo priskočile na pomoč po zmožnostih, bodo pa že od današnjega večera v povečani pripravljenosti.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.