Z novim letom bodo v veljavo stopile nove določbe o dopolnilnem delu. Ministrstvo za delo je objavilo pravilnik, ki določa, katera vsa dela sploh štejejo kot dopolnilno delo.
Ne samo gospodinjska dela, tudi ročne spretnosti
Prva skupina so dela, kamor štejemo pomoč v gospodinjstvu in njim podobna dela, nabiranje ter prodaja gozdnih sadežev in zelišč ter druga manjša dela. Občasna pomoč na kmetiji se tako šteje kot dopolnilno delo, prav tako boste vrednotnico ali vavčer potrebovali kupiti za najeto varuško. Dopolnilno delo je tudi izdelovanje različnih izdelkov, ki jih je možno izdelovati na domu pretežno ročno ali po pretežno tradicionalnih postopkih ter seveda prodaja teh izdelkov. Vrednotnice bodo potrebovali tudi tisti, ki skrbijo za ohranjanje slovenske tradicije in doma mlejejo žito, ali se ukvarjajo z žganjem apna ter oglja na tradicionalen način. Kot dopolnilno delo se po novem razume tudi občasno lokalno vodenje skupin in posameznikov ter prevozi na tradicionalen način, sem pa naj bi se uvrščale tudi občasne inštrukcije.
V drugi skupini je uvrščeno izdelovanje izdelkov domače in umetne obrti ter prodaja izdelkov domače in umetne obrti, ki so izdelani iz naslednjih materialov: gline in keramike, stekla, volne, bombaža, lana, konoplje in drugih naravnih vlaken. Izdelki iz šibja, ličja, trsja, slame, lesa. Izdelki iz živil, voska, naravnega usja, kovine ter kamna.
Zakon bo stopil v veljavo 1. januarja 2015
Nov zakon o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno je bil v DZ sprejet aprila 2014. Določila, ki se nanašajo na novo ureditev osebnega dopolnilnega dela, se bodo uporabljala od 1. januarja 2015 dalje. Med novostmi so vrednotnice ali vavčerji, vrednost posamezne vrednotnice pa je določena v pavšalnem znesku 9 evrov (7 evrov prispevek za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, 2 evra prispevek za zdravstveno zavarovanje in zavarovanje za poškodbo pri delu in poklicno bolezen).
Kot poudarja ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anja Kopač Mrak, je osnovni cilj uvedbe sistema vrednotnic, da se pri boju zoper delo na črno ne uporablja le kaznovalne politike, ki se je z novim zakonom zelo zaostrila, temveč tudi spodbude v obliki večje socialne varnosti.
Pravilnik določa, da bo moral naročnik za vsakega izvajalca kupiti le eno vrednotnico v koledarskem mesecu, ne glede na višino plačila, ne glede na število ur opravljenega dela in ne glede na število opravljenih storitev za istega naročnika.
Kadar gre za dela, ki se opravljajo za večinoma neznane naročnike, kot so izdelovanje izdelkov, nabiranje zelišč, gozdnih sadežev, pa bo moral vrednotnico za posamezni koledarski mesec, v katerem bo delo opravljal, kupiti izvajalec osebnega dopolnilnega dela kar sam.
Za vse tiste, ki osebno dopolnilno delo že opravljajo po določbah prejšnjega zakona, bo veljalo polletno prehodno obdobje in torej lahko to delo do 30. junija opravljajo brez vrednotnice.
KOMENTARJI (200)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.