Slovenija

Preobrat v zadevi Šuštar

Ljubljana, 16. 05. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
P.M./B.M.V./STA
Komentarji
0

Višji državni tožilec Skobe je na sojenju proti nekdanjemu državnemu sekretarju Šuštarju predlagal razveljavitev sodbe prvostopenjskega sodišča. Šuštar je bil takrat obsojen na 3 leta zaporne kazni in plačilo 7 milijonov tolarjev denarne kazni.

Boris Šuštar
Boris Šuštar FOTO: Reuters

Na višjem sodišču je danes prišlo do presenetljivega razpleta v zadevi Šuštar. Višji državni tožilec je podprl obrambo pri zahtevi po razveljavitvi sodbe sodišča prve stopnje zaradi bistvenih kršitev kazenskega postopka. To pomeni, da se bo primer najverjetneje ponovno vrnil na prvostopenjsko sodišče.

Višji tožilec poskrbel za presenečenje

Drugi dan javne pritožbene seje o zadevi Šuštar na višjem sodišču v Ljubljani je za presenečenje poskrbel višji državni tožilec, svetnik Janez Skobe, ki je višjemu sodišču predlagal razveljavitev prvostopenjske obsodilne sodbe zoper nekdanjega državnega sekretarja Borisa Šuštarja ter Stanislava Droljca in Boštjana Šobo.

»Menim, da so bili danes izvedeni številni dokazi, ki kažejo na mojo nedolžnost. Poleg tega je tudi mnenje višjega državnega tožilstva podobno mnenju obdolžencev, zato pričakujem ugoden razplet,« je za 24 ur povedal Boris Šuštar.

Višji državni tožilec je podprl trditve zagovornikov prvoobtoženih Šuštarja in Droljca, ki sta v pritožbi na sodbo ugotavljala poglavitne kršitve določb kazenskega postopka. Te so takšne, da po mnenju višjega tožilca sodba ne more obstati, zato je treba obsodilno sodbo razveljaviti, napake prvostopenjskega sodišča pa odpraviti, s čimer bo v ponovljenem postopku dana možnost, da se vnovič preveri pravilnost ugotovljenega dejanskega stanja.

Ugotovljene kršitve

Višji tožilec in obramba očitata prvostopenjskemu sodišču, da se je oprlo na navedbe državnega tožilstva, ki je upoštevalo prvotno izjavo kronske priče Andreja Hatlaka, čeprav jo je ta kasneje spremenil. Hatlak je najprej izjavil, da je Šuštar v zameno za finančna sredstva, ki naj bi jih dobilo podjetje Stilles od ministrstva za gospodarstvo, zahteval stilno pohištvo. To izjavo je Hatlak kasneje spremenil.

Iz telefonskih prisluhov med Hatlakom in Šuštarjem ni razvidno, da bi Šuštar v zameno za dodelitev finančnih sredstev podjetju Stilles zahteval podkupnino v obliki pohištva. Po mnenju višjega tožilca in obrambe ni utemeljena trditev sodišča, da je bil takšen dogovor v ozadju.

Iz dokazov ni razvidno, da bi Šuštar vedel za dogovor med Stanislavom Droljcem in Selanom, češ da bo Selanovo podjetje Selda Pack dobilo finančna sredstva ministrstva za gospodarstvo. Šuštar tudi ni mogel določiti, da bo podjetje Selda Pack dobilo nepovratna sredstva ministrstva za gospodarstvo, saj je bil le eden izmed štirih članov komisije, ki je razdeljevala sredstva. Poleg tega je ministrica za gospodarstvo Tea Petrin kot priča izjavila, da so za omenjeno podjetje veljali enaki kriteriji kot za ostale kandidate.

Obramba pričakuje razveljavitev sodbe

"Mislim, da je za današnji razplet seje višjega sodišča v Ljubljani bistveno to, da se je višji državni tožilec Janez Skobe v celoti strinjal z zagovorniki. Sodba namreč vsebuje toliko procesnih napak, da je ni mogoče pustiti v veljavi," je za 24 ur povedal Šuštarjev zagovornik dr. Peter Čeferin. "Pričakujemo, da bo višje sodišče sodbo razveljavilo."

Boris Šuštar je bil sicer na prvi stopnji zaradi dveh kaznivih dejanj jemanja podkupnine obsojen na tri leta zapora, sedem milijonov tolarjev denarne kazni in dveletno prepoved opravljanja poklica oziroma dela, povezanega z upravljanjem s proračunskimi sredstvi. Končno odločitev o pritožbi v zadevi Šuštar bo višje sodišče podalo pisno.

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij