Vlada ne bo odstopila od projekta drugega tira in bo storila vse za njegovo izgradnjo, je po obisku Luke Koper poudaril predsednik vlade Miro Cerar. Kot je navedel premier, je gradbeno dovoljenje za drugi tir prav danes postalo pravnomočno, sam pa si bo kot predsednik vlade prizadeval, da prvo lopato za drugi tir zasadijo še v tem mandatu.
Cerar je v izjavi za medije po obisku koprskega pristanišča izpostavil tudi spodbudne poslovne rezultate Luke Koper, kako se družba razvija in kakšne ambicije ima.
Kot je spomnil predsednik vlade, je država v modernizacijo železnic v zadnjih letih vložila 200 milijonov evrov, pri drugem tiru pa je poudaril, da gre za "skupni slovenski projekt", zato od vseh deležnikov tudi v prihodnje pričakuje dialog in skupni trud pri iskanju rešitev.
Poleg pravnomočnega gradbenega dovoljenja za drugi tir so po Cerarjevih besedah odstranjene tudi vse ovire za začetek gradnje izvlečnega tira.
Kdaj bo moč začeti z gradnjo, bo sicer jasno čez nekaj mesecev, ko bodo dobili rezultate nove študije, s katerimi bodo lahko natančneje opredelili roke in ocenili obseg finančne obremenitve projekta.
Je pa Cerar zatrdil, da kot predsednik vlade ne bo odnehal: "Bom priganjal do konca, da zasadimo še v tem mandatu prvo lopato in da ta drugi tir Slovenija končno dobi."
Kot je pojasnil premier, vlada trenutno ponovno preverja, koliko je realna cena projekta. "Tukaj moramo dobiti realne številke. Brez tega ne gremo v to zgodbo," je poudaril in dodal, da si Slovenija ne sme več privoščiti podobnih zgodb kot v preteklosti, "ko smo na račun davkoplačevalcev šli v neke projekte, ki se niso izkazali za rentabilne".
Predsednik vlade je sicer izpostavil še, da se več let na tem področju ni kaj dosti naredilo in da mora sedanja vlada zadevo premakniti z mrtve točke. Če bi že prejšnje vlade naredile kredibilno finančno konstrukcijo in bi se že prej intenzivno delalo na tem projektu, bi vlada zdaj to delo samo dograjevala.
Tudi minister za infrastrukturo Peter Gašperšič je ocenil, da je v projekt drugega tira treba vključiti vse potenciale, tudi luške. "Če bomo to gledali kot zgolj železniški projekt, smo res na tej zgodbi, da se ta investicija ne bo povrnila v nekem doglednem času," je pojasnil.
Glede revizije ocenjene vrednosti projekta minister upa, da bo pritožba, ki jo je podal eden od ponudnikov, čim prej razrešena in da bodo lahko čim prej sklenili pogodbo, tako da bi rezultate analiz dobili že septembra.
Glede izbire direktorja projektnega podjetja Gašperšič ni mogel operirati z imeni, kot je dejal, pa si bodo prizadevali izbrati kandidata v roku enega tedna.
Med zalednimi državami je aktivni interes za drugi tir izrazila Madžarska, od Slovaške in Češke pa so dobili pisma podpore, pogovori pa potekajo še z Avstrijo in Poljsko. Čeprav nobena država zaenkrat ni izrazila interesa, da bi investirala neposredna sredstva, pa bi bila že načelna podpora zalednih držav zelo dobrodošla pri prijavi za evropska sredstva, meni minister.
Na pot v Koper kar z vlakom
Osrednja tema dnašnjih pogovorov je bil projekt izgradnje drugega tira med Koprom in Divačo, zato se je vladna ekipa v Koper pripeljala z vlakom in tako iz prve roke preverila stanje sedanjega edinega tira. Cerar se je za kratek čas preizkusil tudi kot strojevodja.
V luki zadovoljni z obiskom
Predsednik uprave Luke Koper Dragomir Matić je premierju zagotovil podporo in sodelovanje družbe pri iskanju rešitve za izgradnjo dodatnega tira in pojasnil, da družba potrebuje konkretno časovnico, če želi prilagoditi svoje razvojne načrte. "Luka Koper je od leta 2007 povečala svoj pretovor na kontejnerskem terminalu za 258 odstotkov, med tem ko se je ta v istem časovnem obdobju v 15 največjih evropskih lukah povečal v povprečju le za 12 odstotkov. Kontejnerski terminal ima največji potencial in vanj bomo v prihodnjih letih investirali več kot 230 milijonov evrov. Vendar ta blagovna skupina je tudi najbolj občutljiva na učinkovitost železniške povezave pristanišča z zaledjem, zato potrebujemo konkreten odgovor, koliko vlakov dnevno še prenese obstoječi tir in kdaj bo zgrajen drugi," je poudaril Matić in dodal, da za razvojnimi načrti pristanišča stojijo vsi zaposleni, ki so zaslužni za rekordne rezultate poslovanja.
Na obisk vlade v Luki Koper so se odzvali tudi zaposleni v Luki Koper. Med drugim so v odzivu zapisali, da so vladi ponovno izpostavili, da je največja omejitev nadaljnjega uspešnega razvoja pristanišča enotirni železniški odsek na relaciji Koper–Divača, zato je ključnega pomena terminski načrt za izgradnjo 2. tira in predvsem konkretna informacija, kdaj bodo dodatne železniške zmogljivosti na razpolago. "Do te informacije žal danes nismo prišli, zato jo pričakujemo od pristojnih v kratkem. Glede na rast prometa in nove perspektivne posle, ki se nam obetajo, bi po naših ocenah dodaten tir potrebovali vsaj v letu 2020, zato so nas presenetile izjave ministra Gašperšiča, ki ocenjuje, da bi lahko obstoječa proga zadostovala do leta 2025 in zmogla 17 milijonov ton letnega prometa. Pričakujemo, da bodo neusklajenosti na to temo kmalu razjasnjene. Vsakršna zamuda ali negotovost pri izgradnji tega projekta gre v prid konkurenci, dodatnim obremenitvam okolja zaradi povečanja cestnega prometa, večje izpostavljanje varnosti itd., česar si ne moremo privoščiti. Zavlačevanje s projektom 2. tira nam namreč ves čas daje vtis, da so v ozadju neiskreni interesi, ki so škodljivi za poslovanje Luke Koper d. d. in bi koristili kot povod za privatizacijo družbe," je dejal delavski direktor v Luki Koper, Stojan Čepar.
KOMENTARJI (99)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.