Slovenija
Oglas

Prehlad in gripa

Ljubljana, 22. 10. 2012 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Prehlad ali gripa? V jesenskih in zimskih mesecih ena ali druga bolezen prizadeneta zelo veliko ljudi. Kako ju prepoznamo? Kaj lahko storimo sami in kdaj moramo k zdravniku?

PREHLAD je z virusi povzročeno vnetje zgornjih dihalnih poti. Povzroča ga več kot 200 različnih vrst virusov. Zaradi prevelike raznovrstnosti virusov cepiva proti prehladu ni, prav tako po preboleli bolezni nismo zaščiteni pred nadaljnjimi okužbami. Bolezenski znaki se začnejo pojavljati postopoma: najprej kot značilna, nato zamašen nos, izcedek iz nosu, pekoča bolečina v grlu in pozneje še kašelj. Odvisno od kondicije našega imunskega sistema traja od tri do deset dni.

GRIPA je tudi virusno obolenje zgornjih dihal. O gripi govorimo, kadar je znano, da bolezenske znake povzroči virus influence. Pred gripo se lahko cepimo, vendar cepljenje zaradi raznovrstnih virusov popolne zaščite ne zagotavlja. Gripa je bolezen, ki nas navadno prizadene nenadoma. Začne se s hudim glavobolom, visoko vročino, bolečinami v mišicah, suhim kašljem in nas položi v posteljo. Poleg kašlja, ki lahko traja več tednov, znaki izginejo v tednu dni.

Tako gripa kot prehlad se prenašata kapljično (s kapljicami v izdihanem zraku, kašljanjem). Možnost okužbe zmanjšamo predvsem s pogostim umivanjem rok in zračenjem prostorov. Omejimo tudi stik z okuženimi bolniki, pri epidemijah pa se izogibajmo zaprtih prostorov, kjer se zbira veliko ljudi.

NASVET:

Ko se nas loti virusna nadloga, potrebujemo veliko počitka in pijemo tople napitke. Visoko vročino znižujemo z zdravili proti temperaturi, boleče žrelo pa lajšamo z lizanjem pastil in uporabo pršil. Svetujemo tudi zdravila za lajšanje težav pri izcedku iz nosu ali zamašenem nosu ter zdravila za pomiritev kašlja ali za pospeševanje izkašljevanja. V svoji lekarni se posvetujte s svojim farmacevtom, ki vam bo znal najbolje svetovati, kaj vzeti, kdaj in zakaj. Z zdravili lajšamo simptome gripe in prehlada. V primeru, ko simptomi trajajo dlje kot sedem dni, če visoka vročina kljub zdravilom ne pade in se kašlju pridruži še težko dihanje, obiščite zdravnika. Majhnim otrokom, nosečnicam in kroničnim bolnikom svetujemo obisk zdravnika že ob prvih znakih gripe ali prehlada, da se izognejo morebitnim zapletom.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.