Mitja Gaspari se je včeraj odzval na povabilo župana Občine Grosuplje Janeza Lesjaka in se udeležil okrogle mize z naslovom "Obramba domovine in vloga predsednika države kot vrhovnega poveljnika oboroženih sil“.
V razpravi, ki je potekala v prostorih Hotela Kongo, so sodelovali tudi profesor na Fakulteti za družbene vede Erik Kopač ter polkovnik Milan Gorjanc, ki je vojaški komentator in nekdanji član generalštaba SV.
Podpolkovnik in udeleženec osamosvojitvene vojne za Slovenijo Janez Lesjak je v uvodu dejal, da smo imeli dober naborniški sistem obrambe, ki je bil okrepljen s splošnim ljudskim odporom. Takšen sistem obrambe pa je razpadel po osamosvojitvi zaradi nepripravljenosti in kratkovidnih interesov politike.
Gaspari je dejal, da ustava določa, da je predsednik države tudi vrhovni poveljnik oboroženih sil, vendar pa ni sprejetega zakona in drugega podzakonskega akta, da bi predsednik to dolžnost in pravico v primeru vojne tudi izvrševal.
Prisotni novinarji so ga vprašali, kakšno je njegovo stališče do naborniškega sistema. Gaspari je odgovoril, da ne komentira stvari, ki niso aktualne. Dodal pa je, da "ne moremo vsaki dve leti menjati sistema obrambe“. Sledilo je vprašanje, ali bi kot predsednik, če bi imel zakonsko podlago, odpoklical slovenske vojake iz Iraka ali Afganistana. Gaspari je pojasnil, da slovenskih vojakov tudi prejšnja dva predsednika nista napotila v Azijo.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.