Slovenija

Predsednik praznoval z Romi

Ljubljana/Murska Sobota, 08. 04. 2006 11.13 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Predsednik Drnovšek je ob svetovnem dnevu Romov dejal, da se položaj Romov v državi izboljšuje.

Janez Drnovšek: "Prišel sem vam povedat, da vas cenim kot državljane in da ste sestavni del naše republike."
Janez Drnovšek: "Prišel sem vam povedat, da vas cenim kot državljane in da ste sestavni del naše republike." FOTO: POP TV
V Sloveniji živi med sedem in deset tisoč Romov, ob zadnje popisu prebivalstva pa se je za Rome opredelilo 3.246 oseb, kar je za dobrih 30 odstotkov več kot leta 1991.

Osmi april je Svetovni dan Romov. Ob tej priložnosti in ob svoji 10. obletnici je Zveza Romov Slovenije v Murski soboti pripravila prireditev, ki se je je kot slavnostni govornik udeležil predsednik republike Janez Drnovšek.

Drnovšek je med drugim povedal, da je problemov, povezanih z romsko skupnostjo, sicer še veliko, a po njegovem občutku se njihov položaj iz leta zboljšuje, boljši pa je tudi odnos države. Če se skupaj zavedamo težav in jih rešujemo, so rešljive in tako lahko pridemo v doglednem času do zglednega položaja romske skupnosti v Sloveniji, je med drugim dejal Drnovšek.

Drnovšek: Romi ste sestavni del države

V Sloveniji živi med sedem in deset tisoč Romov
V Sloveniji živi med sedem in deset tisoč Romov FOTO: POP TV

Prišel sem vam povedat, da vas cenim kot državljane in da ste sestavni del naše republike, je predsednik Drnovšek nagovoril udeležence proslave v soboški kinodvorani. O romski problematiki se ob vašem svetovnem dnevu pogovarjamo vsako leto, da bi se vaš položaj izboljšal, s tem pa bi se bolje počutili vsi v naši državi.

Zveza Romov Slovenije je direktorju vladnega urada za narodnosti Janezu Obrezi za neprecenljiv prispevek pri razvoju romske skupnosti v Sloveniji podelila plaketo romske zveze. Obreza je ob tem povedal, da so se skupaj trudili pet let in da so se stvari premaknile, novi zakon o Romih pa bo postavil nove temelje in zaveze za vse.

Situacija je na različnih koncih različna, boljša v Prekmurju kot na Dolenjskem, tu je sobivanje boljše in položaj sorazmerno dober. Da se približamo drug drugemu, je vedno potrebno iskati rešitve, pri tem pa mora vsak napraviti kakšen korak, biti pozoren do drugega in ga razumeti, prav tako njegovo tradicijo. "Moj vtis je, da greste v Prekmurju uspešno v tej smeri, pa tudi država namenja Romom iz leta v leto več pozornosti. Novi zakon, ki je v pripravi, pa je dobra osnova za pozitivno pričakovanje," je še povedal slavnostni govornik.

Romi živijo v 90 naseljih v 25 občinah, največ v Prekmurju, za katero na splošno velja, da je sožitje največje. Težave z Romi seveda so, enotna pa je ocena, da je težav manj, če se izboljšuje njihov položaj.

Tako kot pri italijanski in madžarski manjšini je Slovenija tudi pri Romih zgled. Romi imajo namreč svoje občinske svetnike, na pragu je krovni zakon o Romih, ki ga predvideva ustava. Dobili naj bi ga še letos, vendar ne bo prinašal le pravic, pač pa tudi krepke obveznosti. Romi ne bodo več le stvar in pogosto denarno breme občin, pač pa uradno države.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.