Slovenija

Predlagani dogovor zavrnil še drugi sindikat Pošte Slovenije

Ljubljana, 29. 01. 2019 10.53 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA / M.S.
Komentarji
9

Zaposleni v poštnem prometu na Pošti Slovenije so tik pred začetkom stavkovnih aktivnosti. Potem ko je predlagani dogovor z delodajalcem zavrnil Sindikat poštnih delavcev, je zdaj to storil še večji od obeh sindikatov - Sindikat delavcev prometa in zvez pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije.

Kot je pojasnila generalna sekretarka omenjenega sindikata Saška Kiara Kumer, je po intenzivnih pogajanjih s poslovodstvom, s katerimi so skupaj z drugim sindikatom skušali doseči boljše delovne pogoje za vse zaposlene, prišli do osnutka dogovora o politiki stroškov dela.

Dogovor je zajemal finančni del, višji regres, uskladitev plač, višja povračila stroškov prevoza, dodatke za mentorstvo in rezerve, pa tudi zavezo delodajalca glede prenove sistema normiranja in varnosti ter varnosti in zdravja pri delu. Ker gre za pomembno odločitev, so članstvo pozvali, da o dogovoru glasuje.

Stavka bo najverjetneje potekala v drugi polovici februarja.
Stavka bo najverjetneje potekala v drugi polovici februarja. FOTO: Blaž Garbajs

Večina je odločila, da dogovora v taki obliki ne podpišejo, saj so ocenili, da ta sicer prinaša določene pozitivne učinke, ki bi se vsem zaposlenim poznali v denarnici, vendar pa ne ponuja rešitve za ključno težavo - preobremenjenost, ki jo vsakodnevno čutijo zaposleni. Ti se srečujejo s stalnim delom prek polnega delovnega časa, menjavo rajonov ali poslovalnic zaradi nadomeščanja odsotnih sodelavcev in drugimi neugodnimi delovnimi pogoji.

Odklonitev podpisa dogovora poziv državi naj se aktivno vključi v reševanje razmer

Dogovora tako ne bo podpisal nobeden od obeh sindikatov, pri tem pa Kumrova poudarja tudi vlogo države kot lastnice Pošte Slovenije, ki družbo zavezuje k izvajanju javne službe tudi v delu, ko izvajanje teh nalog ne prinaša dobička. Ob tem ji predpisuje tudi cene storitev, hkrati pa od njih zahteva donos na kapital in vsako leto povečuje pričakovanja glede dobička.

Odklonitev podpisa dogovora in odločanje o začetku stavkovnih aktivnosti sta zato po njenem tudi jasen poziv vladi, naj se kot predstavnica države, ki je ne le lastnik, temveč tudi regulator trga poštnih storitev, aktivno vključi v reševanje razmer. Način, kot so ga ubrali sedaj, namreč več kot očitno ne prinaša želenega rezultata ter dolgoročno ne bo prispeval k uspešni Pošti in dobri javni storitvi, dodajajo v sindikatu.

Organi Sindikata delavcev prometa in zvez (SDPZ) bodo po opravljenem glasovanju pričeli s pripravljalnimi aktivnostmi na morebitno stavko, ob tem pa bodo ostali odprti za pogovore in nadaljnja pogajanja. V kolikor bo na koncu prišlo do stavke, se bodo glede njenega poteka in zahtev v kar največji meri usklajevali z drugim sindikatom.

Stavka najverjetneje v drugi polovici februarja

Že prejšnj teden pa so od dogovora odstopili v Sindikatu poštnih delavcev, ki je že začel aktivnosti za napoved stavke, ob tem pa čakal tudi na odločitev večjega sindikata. Kot je v petek povedal predsednik sindikata Saša Gržinič, bi do stavke lahko prišlo najprej v drugi polovici februarja.

Ker morajo po zakonu nujna dela opravljati, bo stavka potekala v omejenem obsegu, kar pomeni, da jim časopisov, reklam in trgovinskih paketov ni treba razvažati, je pojasnil in dodal, da se je med 850 njihovimi člani velika večina že odločila za začetek stavkovnih aktivnosti. Vodstvo Pošte je že v petek izrazilo obžalovanje, da do dogovora za izboljšanje materialnih pravic zaposlenih in njihovih pogojev dela, za katere so si kot delodajalec "močno prizadevali", ni prišlo.

Po njihovem mnenju je bil predlagani dogovor ustrezen kompromis med pričakovanji obeh sindikatov in zmožnostmi delodajalca, še posebej glede na že sprejete ukrepe za izboljšanje delovnih razmer in pogojev dela, predvsem na področju dostave in dela na poštah. Ob tem se zavedajo, da morajo na tem področju narediti še več, a vseh ukrepov ni mogoče izvesti takoj.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

FAUSTOS1
29. 01. 2019 13.24
+25
zakaj se ne ostavi vodstva,ki krši vsa pravila ter šikanira delavce-ministra odstranimo momogrede a direktorja pa ne moremo
ButaleLand
29. 01. 2019 21.02
+1
Zato, ker se vodstvo obnaša in deluje, kot da je država v državi...NE MOŽE NAM NIKO NIŠTA!!! Samo smejijo se zaposlenim že leta in leta in se norčujejo iz njih, medtem pa so delovni pogoji, odnosi med zaposlenimi in delovna sredstva vedno slabša in slabša...vse kar je najceneje, pa naj košta kolikor hoče!
vectra c
29. 01. 2019 13.07
+1
Sem zelo v dvomih
vectra c
29. 01. 2019 13.06
+2
A si prepričan
Viejo cabron
29. 01. 2019 12.45
-36
Še kako radi bodo delavci iz Srbije in Bosne delali za takšne plače!
semafo
29. 01. 2019 15.14
+16
še ti pridi garač ki imaš vsega dovolj,zdaj te rabimo ,ko je poledica in sneg pa boš občutil koliko zaslužil
semafo
29. 01. 2019 15.16
+15
pa ko boš v snegu,dežju zjutraj nosil gor. glas,neboš samo jamral ampak se boš zjokal da te je mati rodila
Viejo cabron
29. 01. 2019 16.53
-5
Ko boš imel za sabo 38 let delovne dobe se oglasi, smrklavec!
semafo
29. 01. 2019 18.17
+5
38 let na pošti ti smrkavec boš ti govoru katere ljudi je treba sprejet