V okviru globalnih protestov proti nasilju finančnega kapitalizma, ki so se začeli 17. septembra v ZDA, in sicer z neuspešnim poskusom "zasedbe" Wall Streeta, danes protesti potekajo tudi v Sloveniji.
Koper: 'Kdor seje bedo, žanje bes!'
Shod proti kapitalu se je že ob 11. uri začel v Kopru, protestniki pa so se pod geslom "Naša življenja so predragocena, da bi jih žrtvovali za vladavino kapitala!" zbrali na krožišču pri tržnici, potem pa pot nadaljevali po Kopru do Titovega trga. Na protestu se jih je zbralo okoli 300, s seboj pa so nosili transparente s slogani, kot so ''Pravice so izborjene, ne podeljene!'', "Bankir leze, banka gre, kamor pride, vse požre!", "politika + kapital = naša beda", "šakalom Slovenije lisice!", "Kdor seje bedo, žanje bes!".
Nekateri od protestnikov so pozivali tudi k bojkotu bližnjih predčasnih parlamentarnih volitev. "S tem bi dosegli, da se formirajo nove stranke, ki bi ščitile interes delavskega razreda in bi pomagale, da pride do prave demokracije," je svoje razloge pojasnil aktivist Stojan Bubonja. Z bojkotom bi namreč pokazali, "da nobena stranka v Sloveniji nima avtoritete, da bi lahko prišla na oblast, ker so vsi enaki in vsi imajo svojega gospodarja".
Drug protestnik, ki je želel ostati neimenovan, pa je poudaril, da želijo socialo za vse, uvedbo univerzalnega temeljnega dohodka ter izbris položnic in rtv-prispevka. "Davkov že tako plačujemo preveč. Za to, kar plačujemo, pa bi lahko imeli vse zastonj," je pojasnil.
Na sicer mirnih protestih je bilo mogoče opaziti tudi nekatere vidne predstavnike javnega življenja na Obali, na primer poslanca Zaresa Franca Jurija, kantavtorja in kulturnega delavca Draga Misleja - Mefa ter kandidata za rektorja Univerze na Primorskem Darka Darovca.
Fotografije protestov v Kopru si lahko pogledate v spodnji fotogaleriji.
Ljubljano preplavilo 3000 protestnikov
Protesti potekajo tudi v Ljubljani in Mariboru. Pred začetkom je bilo na ulicah opaziti veliko število policistov, ki so okrog parlamenta in ameriške ambasade postavili varnostne ograje. Območje je ves čas preletaval tudi policijski helikopter.
Na Kongresnem trgu, pred stavbo ameriškega veleposlaništva in pred parlamentom se je po poročanju naših novinarjev s terena zbralo okoli 3000 protestnikov, ki nasprotujejo "nasilju finančnega kapitalizma".
Protestni shod je minil mirno, protestniki pa so z različnimi transparenti opozarjali na po njihovem nepravično prerazporeditev bogastva in potrebo po spremembi sistema. "Ne bomo plačevali vaše krize", "Za pravično delitev sredstev", "Pravico imam, da mislim" ter "Banke in borze, zategnite pasove okoli svojih vratov" so se glasili napisi na transparentih.
Na Kongresnem trgu je proti kapitalizmu in za drugačno prihodnost spregovoril predavatelj na ljubljanski fakulteti za družbene vede Andrej Kurnik. "Zbralo se nas je dovolj za spremembe," je poudaril. Nato je pozval ljudi, naj spregovorijo o težavah. "Politiki in korporacije nam kradejo moči, ideje, ustvarjalnost. Rešitev so človeški viri, ki so v nas, osvobodimo jih!“ je dejal. "Borimo se proti politiki zategovanja pasov. Denar je za vse, ne samo za bogate. Smo za enakopravno razdelitev denarja!" pa je povedala neka ženska v množici.
Zbrali so se tako starejši kot mlajši, tako upokojenci kot študenti, tako delavci kot akademiki. Opaziti je bilo tudi nekaj znanih obrazov, med njimi so ljubljanski župan Zoran Janković, Tone Peršak, Bernarda Jeklin, Matjaž Hanžek in Manca Košir.
Okoli 17. ure so se vsi protestniki podali pred Ljubljansko borzo. Hoditi so morali po polovici Slovenske ceste, za kar so skrbeli policisti, ki so jih spremljali. Ko so prišli na cilj, so s transparentom z napisa "borza" na pročelju poslopja odtrgali črko R, nato pa v stavbo vrgli še dimno bombo. Do 19. ure se jih je večina že razšla, okoli 50 pa se jih je odločilo, da bodo po vzoru ameriških kolegov pred stavbo borze kar prenočili. Postavili so enajst šotorov, dogajanje pa spremlja tudi policija.
Fotografije nočnega dogajanja pred Ljubljansko borzo si lahko pogledate v spodnji fotogaleriji.
Maribor: 'Danes je šele začetek!'
Na Trgu Leona Štuklja v Mariboru pa se je zbralo blizu 400 ljudi, od mladih do upokojencev, ki so dobili možnost, da na priložnostnem odru med upravnima zgradbama obeh mariborskih bank izrazijo svoja mnenja.
Mariborske proteste je pripravila skupina, za katero po njihovih besedah ne stoji nobena organizacija, še manj politična stranka. Njihovo sporočilo je enako današnjim sporočilom protestnikom iz vseh drugih držav, to pa je nestrinjanje z nepravično delitvijo sveta na revne in bogate, s kapitalističnim sistemom, privatizacijo naravnih virov, zdravstva, kulture, nehumanostjo do držav tretjega sveta ter nehumanim ravnanjem do ostalih živih bitij našega planeta.
Čeprav so v Mariboru načrtovali večje število spontanih protestnikov, so organizatorji zadovoljni tudi s tem, kar so dosegli. Kot je dejal eden od organizatorjev Sanjin Jašar, je bil prepričan, da se bo zbrala vsaj takšna množica, saj ve, da je ljudem dovolj vsega. "Že dolga leta politiki govorijo v našem imenu. Mi jih poslušamo in se zgražamo nad tem, kar govorijo, a ko so enkrat volitve za nami, je naslednja štiri leta težko karkoli spremeniti. Vendarle pa potem pride do trenutka kolektivne zavesti, ko ljudje dejansko ugotovijo, da je njihova zadnja možnost, da stvari vzamejo v svoje roke. Danes je šele začetek, dogajalo se bo redno in vse bolj množično, naša stališča pa bodo vse bolj jasna," je dejal.
Sicer pa bodo v Mariboru mirno protestirali do osme ure zvečer. Čeprav gre pri protestih za nekakšen poziv k globalni revoluciji, so se Mariborčani odločili, da bodo uporabili izraz evolucija, saj pravijo, da ni čas samo za spremembo sistema, ampak tudi načina razmišljanja.
Shoda v Ljubljani in Kopru nista bila prijavljena
Proteste v Sloveniji organizira Skupščina 15O, v okviru katere so se združili predstavniki gibanja Nevidni delavci sveta (IWW) ter drugi posamezniki, delavska in družbena gibanja, kolektivi in iniciative. Kot pravijo, želijo s tem prispevati k skupnemu gibanju. V skupni izjavi so izpostavili upor proti finančnemu kapitalizmu, ki razlašča skupno bogastvo in ga pretaka v žepe majhnega dela svetovnega prebivalstva.
Protesta v Ljubljani in Kopru sicer nista prijavljena policiji, vendar pa Policijska uprava Ljubljana vse udeležence protestov poziva, naj upoštevajo opozorila in navodila policije. ''Na UE LJ smo shod želeli prijaviti, vendar so nas v telefonskem pogovoru obvestili, da ker se shod oglašuje preko različnih socialnih skupin zgolj preko socialnih omrežij (in tu oglaševanje ni zakonsko povsem jasno določeno) in ker ni skupnega organizatorja dogodka, se bo shod smatral kot "spontani javni shod". Shod bo miren!'' so na svoji Facebook strani zapisali v Skupščini 15O.
Udeležbo na protestih so sicer napovedali predstavniki Sindikata žerjavistov pomorskih dejavnosti, Socialnega centra Rog, gibanj Mi smo univerza ter Alternativa obstaja. Podporo protestu so izrazili tudi v Stranki mladih - zeleni Evrope, Sindikatu novinarjev Slovenije in Študentski organizaciji Univerze na Primorskem.
KOMENTARJI (471)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.