V torek je odjeknila novica, ki jo je sprožila hrvaška spletna stran Jutarnji.hr, da bodo izbrisani zahtevali odškodnine. Slovenski proračun naj bi olajšali za kar 425 milijonov evrov. Prav tako je omenjena spletna stran objavila dokument, ki naj bi bil kronski dokaz, da je Slovenija izdala izrecno navodilo za sistematično odvzemanje vseh osebnih dokumentov tujcem v Sloveniji. Ti tujci pa so bili iz republik nekdanje skupne države.
Kot vir informacij so navajali “predsednika združenja izbrisanih Ristana Ristanovića”. Za komentar smo povprašali dve struji izbrisanih, ki delujeta v Sloveniji. Gre za Društvo izbrisanih prebivalcev Slovenije (DIPS) in Civilno iniciativo izbrisanih aktivistov (CIIA).
Predstavnik CIIA Irfan Beširović je za 24ur.com dejal, da “Ristanović ni izbrisan in zato ne more zastopati izbrisanih”. “Ni ne pravnik ne odvetnik, tako da ne more govoriti v imenu izbrisanih. Omenjeno združenje izbrisanih ne obstaja. Znano je, da obstajata CIIA in DIPS, o omenjenem združenju pa res ne vemo nič,” je zaključil Beširović.
Bolj zgovoren je bil predstavnik DIPS Matevž Krivic, ki je za 24ur.com povedal, da “hrvaški mediji seveda radi objavijo vse, kar očrni Slovenijo – kaj je v tej zapleteni zgodbi o izbrisanih res in kaj ni res, pa še v Sloveniji vsaj polovica ljudi sploh noče vedeti in si pred tem maši oči in ušesa, kaj šele na Hrvaškem ...”.
Na vprašanje, kdo je Ristanović, nam je odvrnil, da je na to vprašanje že odgovoril Beširović.
'Nasprotniki poprave krivic izbrisanim bodo njegove izjave demagoško zlorabljali'
Krivica smo tudi povprašali, ali meni, da bodo Ristanovićeve izjave povzročile škodo izbrisanim in njihovi borbi za popravo krivic. Poročanje hrvaške spletne strani so namreč povzemali tako slovenski kot hrvaški in srbski mediji.
“Da, seveda, čeprav on tega gotovo ni hotel – toda nasprotniki poprave krivic izbrisanim jih bodo demagoško zlorabljali. In takih pravno neukih in politično naivnih ljudi, ki bodo po 17 in več letih iz ogorčenja in razočaranja nad zavlačevanjem in kompromisarstvom pri sedanjih poskusih poprave krivic izbrisanim izgubili potrpljenje in iskali takšne ali drugačne 'bližnjice', tudi z dvoreznim ustvarjanjem medijskega hrupa, bo v naslednjih letih najbrž še več – dlje ko se bo poštena rešitev problema odlagala, več jih bo,” je za 24ur.com odgovoril Krivic, katerega smo prosili tudi za komentar Ristanovićeve izjave “mislim, da smo težki dva slovenska proračuna”.
“Na vprašanje, kakšne so realne možnosti, da bi izbrisani v skrajno težkih in zanje skrajno dragih dolgotrajnih pravdanjih po sodiščih prišli do povračila resnično utrpljene škode, lahko najdete naš odgovor na spletni strani našega društva DIPS (www.izbrisani.org) – kratko rečeno, te možnosti so skoraj nikakršne. Zahvaljujoč angažiranju ugledne odvetniške pisarne, ki bo, kot slišim, baje prevzela brezplačno zastopanje (ali s poplačilom iz kasneje priznane odškodnine) nekaterih posebno utemeljenih primerov, bo teh ljudi, ki se bodo tako lahko spustili v to mučno pravdanje, seveda nekaj več kot samo dva ali trije, kot sem predvideval pred tem – toda tudi v primeru, če jih bo npr. sto, bo to nasproti 25.000 izbrisanim še vedno samo kaplja v morje in za državo zanemarljiv znesek. Se pa bojim, da jih ne bo niti sto, če jih bodo odvetniki pošteno opozorili, da jim brezplačna odvetniška pomoč kaj malo pomaga v primeru, da bo tožba na koncu izgubljena – v tem primeru bodo namreč morali plačati debele tisoče evrov za odvetniške stroške tožene stranke (države) in še za sodne stroške. Podobno v primeru le delnega uspeha v pravdi: če boš npr. tožil za 100.000 evrov odškodnine, sodišče pa ti jih bo priznalo le 10.000, si bil torej uspešen s tožbo le desetodstotno, zato boš moral plačati 90 odstotkov vseh stroškov. In boš morda plačal več, kot boš dobil,” meni Krivic.
O samem dokumentu, s katerim naj bi imeli izbrisani zagotovljeno zmago v odškodninski tožbi zoper državo Slovenijo, pa Krivic pravi, da “če se prav spomni, je bil ta dokument tam (na spletni strani Jutarnji.hr, op.p.) 'reklamiran' kot nekaj na novo odkritega itd.”. “V resnici je bil v Sloveniji odkrit in objavljen že februarja 2004 (v Večeru) in kasneje še večkrat – nič novega. Res pa je, da sta se obe prejšnji vladi in še zlasti Janševa tudi na to (kot na vse druge dokaze) požvižgali – če se zelo blago izrazim … Šele sedanja je zbrala dovolj korajže in načelnosti, da je obljubila dosledno uresničitev odločb Ustavnega sodišča o izbrisanih in da jih je res že začela uresničevati. Upajmo, da ne bo razpadla prej, preden ji bo to uspelo,” zaključi Krivic, predstavnik Društva izbrisanih prebivalcev Slovenije.
Spomnimo
Jutarnji.hr je v torek na svoji spletni strani objavil članek z naslovom Izbrisani imajo nov dokaz in od Slovenije zahtevajo 425 milijonov evrov. "Stotine izbrisanih bo tožilo Slovenijo in zahtevalo milijone evrov odškodnine,“ je poročala spletna stran.
"Do konca letošnjega leta bo okoli 700 oseb predalo tožbe," je za Jutarnji povedal Ristanović. "Koliko bo kdo zahteval, je odvisno od vsakega posameznika. Nekateri bodo zahtevali 10, drugi 20, nekateri pa 200 tisoč evrov. Mislim, da smo težki dva slovenska proračuna,“ je zaključil Ristanović, ki je označil dodeljevanje statusa za nazaj za čisto kozmetiko.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.