Evropska raziskava iz leta 2014 je pokazala, da je vsaka tretja ženska po dopolnjenem 15. letu starosti doživela fizično in/ali spolno nasilje. Po nekaterih podatkih iz tujih virov se najmanj vsako deseto dekle sooča s fizičnim nasiljem na zmenku, skoraj vsaka peta poroča o fantovem spolnem nasilju, več kot polovica deklet pa v svojem razmerju zaznava psihično nasilje in pretiran nadzor.
Medtem je slovenska nacionalna raziskava iz leta 2010 pokazala, da je vsaka druga ženska (56,1 %) od dopolnjenega 15. leta starosti doživela eno od oblik nasilja. Najpogosteje so doživljale psihično nasilje (49,3 %), potem fizično (23,0 %), premoženjsko (14,1 %), omejevanje gibanja (13,9 %) in spolno nasilje (6,5 %).
To so podatki, ki so jih zbrali v nevladni organizaciji Iz principa, ki deluje v okviru združenja DrogArt in se s pomočjo sofinanciranja Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ) odločili, da bodo s projektom #praviladejtanja dekleta, stara od 16 do 25 let, ozaveščali o opozorilnih znakih nasilja v fazi "dejtanja". K sodelovanju so povabili tudi znano slovensko pevko in influencerko Gajo Prestor, ki je s svojimi sledilci na Instagramu tudi delila izkušnjo svoje prijateljice in nekaj nasvetov puncam, ki so se mogoče znašle ali se še bodo v podobnih okoliščinah.
"V srednji šoli sem šla žurat z eno prijateljico, ki je imela fanta, jaz sem bila samska. Zbiralo sva, kaj bova oblekli. Odziv njenega fanta na izbiro obleke je bil: izgledaš kot cipa, taka ne boš šla ven, če pa boš, te bom pustil." Gaja pravi, da je prijateljica izbrala druga oblačila, sama pa je začela razmišljati o tem, kako prestrašeno se je verjetno počutila. "Fant ali dekle ne sme nikoli žaliti tvoje inteligence, postave ali tvojega stila oblačenja … Ne sme ti groziti, ne sme te obtoževati, da ga varaš, če nima dokazov za to … In še en zelo pogost ultimat – če želiš biti z njim, ne smeš imeti prijateljic … Fantje, ne delajte tega … O tebi ne sme širiti lažnih informacij, ne sme neprestano preverjati, kje si, saj imaš svojo svobodno voljo," Gaja vsem polaga na srce.
Omejevanje stikov, nadzor, žalitve ...
Ravno v starostnem obdobju 16 do 25 let se namreč kažejo prvi znaki nasilja, ki jih neizkušena dekleta še ne dojemajo kot nekaj problematičnega in so jih velikokrat pripravljena "potrpeti". O tej vrsti nasilja namreč ne govorimo veliko, zato imajo mladi velikokrat popačene predstave o partnerskih odnosih, opozarjajo sodelujoči pri projektu. Vsakodnevno soočanje z omejevanjem stikov s prijatelji, nenehni nadzor, pregledovanje telefona, žalitve, vsiljevanje stila oblačenja, siljenje v spolne odnose in tudi fizično nasilje. Vse to je nedopustno in nesprejemljivo vedenje in cilj projekta je mlade ozavestiti in opogumiti, da se postavijo zase in poiščejo pomoč pri ljudeh, ki jim zaupajo, ali pri organizacijah, ki so aktivne na tem področju.
Žal so nekateri znaki nasilja že tako vsakdanji, da se jih dekleta niti ne zavedajo ali pa jih raje zadržijo zase. Čeprav jih fantove besede in dejanja prizadenejo, so jih pripravljena oprostiti in so prepričana, da se ne bodo več ponovila. Nekatera dekleta celo menijo, da so to znaki fantove močne ljubezni. Resnica pa je, da so takšni odnosi sčasoma slabši in nasilje vedno pogostejše.
V ozaveščevalni kampanji dekleta opozarjajo na 33 pravil, in sicer emocionalna, seksualna in digitalna. Če se dekle najde v kakšni od omenjenih okoliščin in če se počuti jezno, prestrašeno, zmedeno, brezupno in osramočeno – je pomembno, da se zaveda, da so to normalni občutki, s katerimi se spopada veliko preveč deklet. "Zavedaj se, da nisi sama in da obstajajo načini, na katere se lahko rešiš iz takšne situacije. Predvsem pa ne odlašaj in se ne slepi, da se bo stvar rešila sama od sebe." To je eden pomembnejših poudarkov, ki ga želijo sporočiti sodelujoči v projektu.
Kaj lahko storite oz. kdo vam lahko pomaga?
Če imate možnost, se pogovorite z odraslo osebo, ki ji zaupate. Prvi na seznamu so seveda starši, a če imate zadržke, da bi o tem govorili z njimi, poskusite najti nekoga, ki mu zaupate. Lahko je to učitelj, mentor, psiholog na tvoji šoli, mogoče nekdo v službi ali kdo od sorodnikov in družinskih prijateljev.
Že samo pogovor s prijateljicami o odnosu je lahko v veliko pomoč pri razbremenitvi, sploh če ti prijateljica ves čas iskanja rešitve stoji ob strani. Če se vaša prijateljica znajde v podobnih okoliščinah, ji pozorno prisluhnite in povejte, da je takšen odnos nesprejemljiv. Stojte ji ob strani in jo poskušajte razumeti. Povejte ji, da za situacijo ni kriva sama in da obstajajo organizacije, ki ji lahko pomagajo najti rešitev. Predlagajte, da jo boste spremljali, ko poišče strokovno pomoč.
V mislih imejte, da se vedno po pomoč lahko obrnete ali pokličete eno od organizacij, ki jih najdete na seznamu. V teh organizacijah se z dekleti in ženskami s podobnimi težavami srečujejo vsak dan in so usposobljeni za iskanje rešitev.
Pomembno je tudi ozavestiti, da se nasilje ves čas ponavlja ali celo stopnjuje, zato je vredno razmisliti, da dekle fanta, ki ji povzroča bolečino, čim prej zapusti, predvsem če se nasilje ves čas ponavlja ali celo stopnjuje. "Ne pozabi, da si ti najpomembnejša, in ne razmišljaj o tem, da ga boš prizadela. Ne pozabi, da se nasilje sčasoma ne zmanjšuje, ampak obratno, zato je najbolje, da greš v akcijo takoj, ko se zgodi."
In seveda je na koncu treba poudariti, da #praviladejtanja veljajo za oba, tudi za odnos punce do fanta.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.