V. d. direktorice urada Tanja Selecl je povedala, da se morajo mladi zavedati, katere oblike vedenja so v odnosu nesprejemljive in jim je "treba reči ne", saj lahko privedejo do nasilja. "Obstajajo stereotipi, da v najstniških partnerskih odnosih ni nasilja, ampak da je nasilje nekaj, kar se dogaja samo v družini oz. v zvezah odraslih. V resnici pa velikokrat pride do nasilja že v času t. i. zmenkanja, le da nekaterih elementov mladi ne prepoznajo kot nasilje," pravi Seleclova.
Da bi bila o tem mladina bolje obveščena, so v uradu pripravili zloženko, v kateri pojasnjujejo, da so nekatera dejanja nasilna. Hkrati v njej piše, kje poiskati pomoč, objavljena pa je tudi raziskava o pogostosti pojavljanja takega nasilja.
'Želimo opozoriti, ne strašiti'
Sara Slana iz omenjenega urada pa je povedala, da ni namen akcije sejanje strahu med ljudi, ampak opozarjanje, da lahko med zmenki pride tudi do nasilja. To je po njenih besedah pri nas še vedno tabu tema, kar vpliva na mlade, da nasilja ne prijavijo in le redko poiščejo pomoč pri strokovni službi. Raziskava je pokazala, da so študentje bolj tolerantni do nasilja kot študentke, do nasilja pa po navadi pride že v prve pol leta.
Raziskava je tudi pokazala, da je z nasilnimi ljudmi 'zmenkalo' 10,2 odstotka študentk in 5,9 odstotka študentov. Najpogostejši razlog za nasilje naj bi bilo ljubosumje na njene oziroma njegove prijetelje in prijateljice. Relativno visok odstotek študentov je odgovorilo, da bi dekletu, ki bi jih udarilo in nato svoje dejanje obžalovalo, to tudi odpustilo. Študentke pa so se strinjale, da dekleta nad fanti izvajajo več psihičnega nasilja kakor fantje nad dekleti.
25. novembra obeležujemo mednarodni dan boja proti nasilju nad ženskami. S tem dnem se začnejo tudi svetovni dnevi akcij proti nasilju nad ženskami, ki bodo potekali vse do 10. decembra, dneva človekovih pravic.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.