Tomaž Mis komaj zadržuje čustva ob misli, da so se leta dela njegove družine spremenila v pepel. "Leta 82', ko sem bil še mulc, so moji starši z mano in z bratom postavili tale hlev, drugo leto grem v penzijo, 60 sem star, na, zdej mamo pa tole," je povedal na robu solz.
Živino so rešili, večino mehanizacije tudi, kakšno je stanje molznih strojev še ne vedo, streha in ostalo pa je povsem uničeno. "Sumimo, da je vzrok bila sončna elektrarna. To je 14 let stara fotovoltaika, do zdaj ni bilo nobene panike, nobenega problema, vzdrževali smo vse, redno servisirali," je povedal.
Prva ocena škode je tri do štiri milijone evrov, pravi. "Katastrofa. Vprašati bom moral sina, ali obnavljamo ali pustimo," je povedal.
Objekt je bil za ogled danes še prenevaren, kriminalisti ga bodo opravljali predvidoma jutri. Da se ne bi še kaj vnelo, pa so gasilci danes močili seno in ga odvažali na bližnjo deponijo.
Ker sončna elektrarna deluje tudi po izklopu iz omrežja in je pretila nevarnost električnega udara, je bilo gašenje zelo zahtevno. "S pravilnim odmikom, zadostnim odmikom od objekta in zelo razpršenim curkom, ne strnjenim curkom, se ta nevarnost izniči," je povedal vodja intervencije Anže Šilar.
Je pa ekipa nujne medicinske pomoči med obsežno intervencijo, v kateri je sodelovalo približno 200 gasilcev, preventivno oskrbela štiri. "Dva sta dobila udarec enega od padajočih tramov, na UKC so ju slikali in nobenih poškodb ni bilo ugotovljenih, sta v domači oskrbi. Dva gasilca sta se pa nadihala dima," je pojasnil Šilar.
Število sončnih elektrarn v Sloveniji narašča
V Sloveniji imamo sicer že več kot 30.000 sončnih elektrarn in njihovo število hitro narašča, pravi Marko Topič s fakultete za elektrotehniko. "Življenjska doba sončnih elektrarn naj bi bila 25 in več let. Že sama garancija za fotonapetostne module imamo danes 20, 25, že celo podaljšane garancijske dobe," je pojasnil.
A v tej poplavi in pritiskih po čim hitrejši izgradnji, so po besedah sogovornika tveganja pogosto na izvedbeni strani. "Je treba poskrbeti za to, da izberemo izvajalca, ki ima vse kompetence, ki dela v skladu z regulativo in poskrbi za tehnični prevzem," razlaga. Nato pa je treba elektrarno tudi redno vzdrževati. V okviru združenja za fotovoltaiko si zato prizadevajo, da bi vzpostavili sistem certificiranih izvajalcev izgradnje elektrarn in usposabljanja inštalaterjev.
Spomnimo. Včeraj okoli 13. ure je zagorelo na enem od gospodarskih objektov v Zavrhu pod Šmarno goro. Pogorelo je celotno ostrešje poslopja, na katerem je bila tudi sončna elektrarna. Del stavbe se je porušil.
V intervenciji so sodelovali gasilci iz 20 gasilskih društev, in sicer PGD Spodnje Pirniče - Vikrče - Zavrh, Preska - Medvode, Sora, Zgornje Pirniče, Smlednik, Zbilje, Tacen, Vižmarje - Brod, Ljubljana Šentvid, Kašelj, Črnuče, Bizovik, Brdo, Ježica, Sostro, Zg. Šiška, Dravlje, Ljubljana Vič in GB Ljubljana.
KOMENTARJI (147)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.