Medtem ko so se nekateri elektrodistributerji odločili podražiti elektriko, je Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) druge pozvala k zamrznitvi cen električne energije do konca junija 2012. K temu so se zavezali v družbah Gen-I in Petrol Energetika. Zveza potrošnikom svetuje, naj zamenjajo dobavitelja elektrike.
Kot je pojasnila predsednica ZPS Breda Kutin, so se zaradi gospodarske krize odločili za ukrepanje in pozvali Gen-I, Petrol in Elektro Gorenjska, ki za razliko od preostalih niso napovedali podražitev elektrike, k zamrznitvi cen za eno leto. Le v Elektru Gorenjska zaveze niso sprejeli.
"ZPS si je za slovenske potrošnike izborila zamrznitev cen za naslednjih 12 mesecev," je poudarila Kutinova in dodala, da se morajo potrošniki zavedati priložnosti na trgu in prihrankov, ki si jih lahko z zamenjavo dobavitelja ustvarijo. Prihranki niso zanemarljivi, je ocenila Kutinova. "Ljudje ne vedo, da nov sistem omogoča zelo enostaven prehod, ne glede na to, kje živijo," je še dejala.
Da bo odločitev lažja, so pripravili izračune za posamezne skupine potrošnikov (osnovni paketi). V najnižji skupini (mesečni račun približno 20 evrov) letni prihranek lahko znaša do 22 evrov, v srednji (mesečni račun okoli 40 evrov) do 75 evrov, v veliki skupini (mesečni račun okoli 100 evrov) pa do 180 evrov. Razlike so sicer tudi med posameznimi ponudniki.
V zvezi so se zato odločili, da v pomoč potrošnikom vzpostavijo posebno spletno mesto (www.123zamenjaj.si). Na njem lahko preverijo, kolikšen prihranek lahko pričakujejo v primeru zamenjave dobavitelja. Poleg osnovnih informacij pa so na spletnem mestu vzpostavili tudi povezavo na spletno stran agencije za energijo.
Z akcijo želijo v ZPS po navedbah Kutinove potrošnike spodbuditi k aktivnosti – da bodo razumeli, da če so aktivni, se to splača. "Če nas bo zamenjalo dovolj, lahko mi začnemo postavljati pravila na trgu," je izpostavila.
'Aktualne podražitve posledica poslovnih odločitev posameznih dobaviteljev'
Slovenija je del evropskega tržišča, kjer bodo cene električne energije še rasle. Kot pravi Robert Golob iz GEN-I, bodo podražitve že v naslednjih letih neizogibne. "Res pa je, da ni treba, da se to dogaja danes," dodaja. Medtem pa Tomaž Orešič iz EFT Group pravi, da so podražitve, ki smo jim zdaj priča, posledice poslovne odločitve posameznih dobaviteljev.
Dogodki na Japonskem in nemška napoved zaprtja jedrskih elektrarn nista razloga za podražitve elektrike, čeprav je ta zaradi tega na nemški borzi dražja. Trgovci z elektriko namreč to kupujejo vnaprej in v gospodinjstvih bi morali skoke cen na borzi občutiti zadnji. "Se bo pa ta ponudba v prihodnosti zaradi novih tehnologij, zaradi večjega angažiranja odjemalcev, še popestrila in bomo priča podobni ponudbi kot pri mobilni tehnologiji," pravi Orešič.
Na dvig cen bo vplivalo tudi zapiranje jedrskih elektrarn in grajenje novih, plinskih, energetskih objektov. "Žal gibanja, predvsem politična, in to je to, kar se dogaja tudi v Nemčiji, ne dajejo nobenih dobrih obetov, da bi bile cene v bodoče še kdaj nižje," ugotavlja Golob.
Dvig cen na evropskem trgu bo koristil le slovenskim proizvajalcem električne energije, ki bodo zaradi naše relativno cenejše energije kovali višje dobičke. Potrošniki pa bomo največ naredili, če bomo pametno ugašali luči.
KOMENTARJI (93)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.