Slovenija

Potrdili proračun za 2006 in 2007

Ljubljana, 12. 12. 2005 07.46 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Koalicija je prepričana, da sprejema razvojno naravnan proračun, v opoziciji pa menijo, da je vprašljiv in nerealen.

Poslanke in poslanci so že potrdili splošni del proračuna za leto 2007
Poslanke in poslanci so že potrdili splošni del proračuna za leto 2007 FOTO: Dare Čekeliš
V letu 2007 je v proračunu predvidenih 1861,2 milijarde tolarjev prihodkov in 1954,3 milijarde tolarjev odhodkov. Na predlog strank koalicije je DZ za delovanje novoustanovljene službe vlade za usklajevanje in spremljanje izvajanja strategije razvoja Slovenije zagotovil 162,6 milijona tolarjev, potrebna sredstva pa vzel s proračunskih postavk ministrstva za finance.

DZ je z 41 glasovi za in 18 proti potrdil državni proračun za leto 2006, zatem pa z 40 glasovi za in 17 proti še proračun za leto 2007. V nadaljevanju izredne seje so poslanke in poslanci prešli na obravnavo predloga zakona o izvrševanju proračuna v letih 2006 in 2007, na dnevnem redu pa imajo še predlog odloka o programu prodaje državnega finančnega in stvarnega premoženja v obeh letih.

Pred potrditvijo obeh proračunov je DZ z večino glasov sprejel uskladitveni dopolnili, ki ju je morala pripraviti vlada, ker je z izglasovanjem dopolnil prišlo do neskladja med splošnim in posebnim delom proračuna.

V proračunu za leto 2006 je predvidenih 1756,7 milijarde tolarjev prihodkov in 1858,1 milijarde tolarjev odhodkov. Med 140 predlogi prerazporeditev so jih poslanke in poslanci v petek podprli devet in s tem znotraj proračunske porabe v prihodnjem letu prerazporedili 558,7 milijona tolarjev. Proračunski primanjkljaj naj bi prihodnje leto znašal 101,4 milijarde tolarjev, kar je 1,4 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP).

V letu 2007 so načrtovani proračunski prihodki v višini 1861,2 milijarde tolarjev in odhodki v višini 1954,3 milijarde tolarjev. Obravnavo predloga proračuna za leto 2007 je DZ opravil danes in pri tem podprl sedem dopolnil v skupni višini 548,9 milijona tolarjev. Proračunski primanjkljaj se bo čez dve leti znižal na 93,1 milijarde tolarjev oz. 1,2 odstotka BDP.

163 milijone tolarjev za "ministrstvo za razvoj"

Potem ko je DZ v petek na predlog strank koalicije za delovanje novoustanovljene službe vlade za usklajevanje in spremljanje izvajanja strategije razvoja Slovenije v letu 2006 zagotovil 188,9 milijona tolarjev, je za isti namen v letu 2007 zagotovil še 162,6 milijona tolarjev. Sredstva so vzeli s proračunskih postavk ministrstva za finance, ostala potrebna sredstva za delovanje novoustanovljene vladne službe pa se bodo zagotovila s prerazporeditvami tekom leta ob prehodu zaposlenih z drugih proračunski uporabnikov.

Sredstva za letalski muzej in šolo v Mariboru

DZ je tako kot pri predlogu proračuna za leto 2006 tudi pri predlogu proračuna za leto 2007 podprl še tri dopolnila poslanske skupine SNS, da se za ureditev evropskega letalskega muzeja v Mariboru prerazporedi po deset milijonov tolarjev na proračunske postavke ministrstva za zunanje zadeve, ministrstva za obrambo ter ministrstva za kulturo. Vseh 30 milijonov tolarjev so tako kot za leto 2006 tudi za leto 2007 vzeli s proračunskih postavk generalštaba Slovenske vojske.

Za obnovo Srednje šole za gostinstvo in turizem v Mariboru so poleg tega na proračunske postavke ministrstva za šolstvo in šport prerazporedili 55 milijonov tolarjev. Dopolnilo je vložila poslanska skupina SNS, na predlog katere so znotraj ministrstva za delo, družino in socialne zadeve tudi prerazporedili tri milijone tolarjev, ki jih bodo namenili Združenju proti spolnemu zlorabljanju.

Kot ocenjujejo v SNS, bi bilo sicer bolje, če vlada v tem trenutku še ne bi sprejemala proračuna za leto 2007, saj ga bo uvedba evra povsem spremenila. Po besedah Bogdana Baroviča se bodo v letu 2007 namreč povečevale davčne stopnje, kar pa bo prineslo veliko socialnih težav.

Petek: Dodatna sredstva tudi za zapostavljene regije

Franc Žnidaršič je napovedal, da bodo poslanci DeSUS predlog proračuna za leto 2007 podprli, saj so v njem upoštevani tudi njihovi predlogi. Opozoril pa je, da je okrnjen program gradnje domov za starejše.

Predlagani proračun podpira tudi poslanska skupina SDS, NSi in SLS. Miro Petek (SDS) je opozaril, da bo mogoče razvoj doseči le, če bo Slovenija čim prej začela uresničevati napovedane reforme. Izrazil je zadovoljstvo, da se javnofinančni primanjkljaj iz leta v leto postopno zmanjšuje, ter ocenil, da predlagani proračun spodbuja konkurenčnost gospodarstva. Nekaterim regijam, ki so bile povsem pozabljene, vlada s proračunom 2007 namenja dodatna sredstva, je še ugotovil Petek, ter kot primer navedel Koroško.

LDS: Proračun premalo razvojno naravnan

Ta koalicija je jezna koalicija, saj tudi takrat, ko opozicija predlaga utemeljene predloge, glasuje proti. Jelko Kacin, LDS

LDS je pri sprejemanju državnih proračunov za leti 2006 in 2007 opozarjala, da je leto 2007 prvo leto nove finančne perspektive in da je vlada to dejstvo zanemarjala. Tudi s tega vidika je proračun za naslednje obdobje premalo razvojno naravnan, sta na današnji novinarski konferenci LDS v Ljubljani ocenila predsednik stranke Jelko Kacin in podpredsednik Matej Lahovnik. Ob tem sta opozorila na več primerov zavajanja vlade oz. premiera Janeza Janše. Jelko Kacin je spomnil, da je opozicija pridobila podporo devetih od 250 dopolnil.

Petek je opozoril, da je sprejemanje proračuna, ko zaradi predvidenega sprejemanja evra ni mogoče popolnoma predvideti njegovih učinkov, nekoliko problematično. Kljub temu je poudaril, da ima proračun več prednosti.
Petek je opozoril, da je sprejemanje proračuna, ko zaradi predvidenega sprejemanja evra ni mogoče popolnoma predvideti njegovih učinkov, nekoliko problematično. Kljub temu je poudaril, da ima proračun več prednosti. FOTO: POP TV

V LDS menijo, da sta proračuna za leti 2006 in 2007 premalo razvojno naravnana. "Za izobraževanje, znanost in raziskovanje dajemo premalo," je ocenil Kacin. Lahovnik je navedel, da se po strukturi sredstev v naslednjih dveh letih bistveno povečujejo sredstva za vojsko in policijo (za dodatnih 60 milijard tolarjev), sredstva za aktivno politiko zaposlovanja pa se realno znižujejo, kar se odraža na podatkih o brezposelnosti.

Potrdili tudi prodajo državnega premoženja

DZ je sprejel odlok o programu prodaje državnega finančnega in stvarnega premoženja v letih 2006 in 2007 ter s tem končal izredno sejo. Vlada namerava do konca leta 2007 prodati kapitalske naložbe, katerih skupna knjigovodska vrednost znaša 187 milijard tolarjev.

Podjetja z delnim državnim premoženjem so: Slovensko industrijo jekla, Peko, Telekom Slovenije, Nafto Lendava, podjetja za urejanje hudournikov, BSC poslovno podporni center Kranj, Toplarno Hrastnik, TDR metalurgijo, Dravske elektrarne in Talum, je naštel Bajuk. Na predlog poslancev stranke koalicije pa so v program prodaje stvarnega premoženja za leto 2006 vključili še Rimske Toplice.

Prodaja stvarnega premoženja v lasti države pa se načrtuje v okvirni ocenjeni vrednosti 3,7 milijarde tolarjev v letu 2006 in 407,3 milijona tolarjev v letu 2007, je pojasnil minister za finance Andrej Bajuk.

Vlada je v odlok o programu prodaje državnega finančnega in stvarnega premoženja za leti 2006 in 2007 uvrstila vse kapitalske naložbe, v katerih ima država manj kot 50-odstotni delež, je povedal Bajuk. Izjema so tiste naložbe, pri katerih obstajajo nerešena določena vprašanja (Geoplin, Luka Koper ...). V odlok je vlada uvrstila tudi vse tiste kapitalske naložbe, pri katerih so se postopki prodaje začeli že v letih 2004 in 2005.

  • festival
  • festival 1
  • festival 2
  • Festival 3
  • Poletna noč
  • Stvarjenje
  • El Amor Brujo
  • The Duke Ellington
  • Kronanje Popeje
  • Dih zveri
  • Ennio Morricone
  • Cluster
  • Fantom
  • EuroCubans
  • Vicente Amigo
  • Robben
  • Munchnski virtuosi