Poslanka SD Bojana Muršič je zaradi spornega nakupa flis jopic z denarjem Občine Ruše odstopa z mesta občinske svetnice Občine Ruše in z mesta podpredsednice DZ. Poslanski mandat pa želi končati, je zapisala v javnem pismu.
"Obžalujem, da sem v zvezi z naročilom in porabo sredstev svetniške skupine SD Ruše zavajala javnost, medije in stranko SD, za kar se vsem iskreno opravičujem," je zapisala Muršičeva.
Občina Ruše je z naročilnico svetniške skupine SD Ruše v vrednosti 642 evrov kupila termoflis jopice v vrednosti 341 evrov, za preostali znesek pa je bil kupljen pisarniški material. "Ker sem dobavljeni material prevzela sama, za ravnanje prevzemam vso odgovornost," je navedla.
Zagotavlja, da nikoli niti evra ni porabila v svojo korist. Prizna pa, da je bila njena presoja o nakupu termoflis jopic, ki so jih svetniki SD Ruše razdelili ljudem, po pravilniku o porabi proračunskih sredstev za delo svetniških skupin in samostojnih svetnikov napačna.
Celoten znesek v vrednosti 642 evrov, ki ga je svetniška skupina SD Ruše za delo svetniške skupine porabila za nakup iz naslova dobavnice, je v nedeljo nakazala na tekoči račun občine iz svojih sredstev, danes pa je 1000 evrov nakazala Rdečemu križu za nakup prehrambnih paketov socialno ogroženim družinam, je še zapisala poslanka SD.
Muršičeva ostaja članica SD in poslanka
Muršičeva ostaja članica SD in poslanka. Njeno javno priznanje, opravičilo in odstopa sta po oceni SD dovolj, je povedal vodja poslancev Matjaž Han. Priznava pa, da je to etiketa za Muršičevo in stranko.
"Potrebnega bo veliko časa, da si bo Muršičeva ugled povrnila, če si ga sploh bo lahko," je ocenil Han. A je ob tem izpostavil dejstvo, da je poslanka javno priznala, da je lagala in zavajala, kar je treba po njegovem mnenju na nek način odpustiti. "Vsi smo krvavi pod kožo, čas pa bo pokazal, ali je poslanka storila dovolj," je dodal. Han se je vprašal, kateri poslanec v zgodovini je še podobno ravnal, a se tudi strinjal, da se vsaka taka zadeva pozna na ugledu stranke in poslanske skupine.
Na vprašanje, ali so poslanko pozvali k odstopu s poslanske funkcije, je Han odgovoril, da so se z njo pogovarjali o več možnostih, a je bila skupna odločitev, da je njen odstop z dveh funkcij relativno dovolj velik ukrep. Mandata poslanke, ki so ji ga dali volivci, ji namreč nihče ne more odvzeti, je spomnil Han in dodal, da bodo prav volivci na koncu presodili. Ob tem ni želel konkretno odgovoriti na vprašanje, ali sama torej ni želela odstopiti z mesta poslanke.
Je pa vodja poslanske skupine SD priznal, da so prav zato, ker je poslanka zavajala, razočarani. Zaplet bi namreč, kot pravi, lahko rešili bistveno prej in z manj pompoznosti. V SD po njegovih besedah obžalujejo zaplet, a je poslanka jasno povedala, da je storila napako, ki jo obžaluje, ter za to prevzela odgovornost.
Ne glede na to, da gre po Hanovih besedah za sorazmerno malo denarja in v državi še za večje in pomembnejše zadeve ljudje ne odstopajo s funkcij, to ne zmanjšuje poslankine odgovornosti.
Sicer pa morajo po Hanovih ocenah tudi v poslanski skupini prevzeti del odgovornosti. Zdaj lahko predlagajo naslednika Muršičeve na podpredsedniškem mestu DZ. O tem se sicer še niso pogovorili, a Han osebno meni, da so tega "jokerja" s tem dejanjem zapravili in se za funkcijo zdaj ne morejo potegovati.
Pričakovati je, da se bodo o tej zadevi pogovorili tudi v koaliciji. Če SD novega podpredsednika ne bo predlagala, utegne to v dogovoru z njimi storiti katera od drugih dveh koalicijskih partneric. Malo verjetno je namreč, da bi tudi ta podpredsedniški stolček ostal prazen.
Od treh možnih podpredsedniških mest sta trenutno zasedeni dve, poleg Muršičeve enega zaseda še poslanec DeSUS Primož Hainz. Medtem pa podpredsedniški stolček, ki pripada največji opozicijski stranki, ostaja prazen, saj SDS podpredsednika ni predlagala. Tako je malo verjetno, da koalicija ne bi zapolnila svojega mesta, saj bi bilo delo Brgleza z le enim podpredsednikom zelo oteženo. Podpredsedniki namreč po poslovniku pomagajo predsedniku DZ pri njegovem delu in opravljajo v dogovoru z njim posamezne zadeve z njegovega delovnega področja.
V kabinetu predsednika DZ so sicer pojasnili, da odstopne izjave Muršičeve za zdaj še niso prejeli.
Poslanec ali funkcionar izjavo o odstopu v skladu s poslovnikom DZ poda pisno in jo pošlje predsedniku DZ, ki poslance obvesti o odstopu na prvi naslednji seji DZ. Šteje se, da je poslancu ali funkcionarju prenehala funkcija z dnem, ko je bil državni zbor na seji obveščen o odstopu. Majska redna seja se sicer začne prihodnji v ponedeljek.
Poslanka Bojana Muršič je namreč zaradi spornega nakupa flis jopic z denarjem Občine Ruše danes odstopila z mesta podpredsednice DZ in občinske svetnice Občine Ruše. Poslanski mandat pa želi končati, je zapisala v javnem pismu.
Zaradi domnevno spornega nakupa flis jopic z občinskim denarjem v Rušah poteka tudi predkazenski postopek.
KOMENTARJI (154)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.