Odbora državnega zbora za obrambo in zunanjo politiko sta danes podprla namero slovenske vlade, da Slovenija sodeluje v novi misiji zveze Nato v Afganistanu Odločna podpora, ki se bo začela z novim letom. Slovenija bo v tej misiji urjenja afganistanskih vojakov sodelovala z do desetimi pripadniki Slovenske vojske.
Vlada je sicer konec oktobra sprejela le "namero" o sodelovanju, pred dokončno odločitvijo, ki naj bi padla še ta teden, pa se je o tem danes posvetovala še s poslanci. Jutranja seja obeh odborov je potekala za zaprtimi vrati.
Kot je po zaključku seje povedal predsednik odbora DZ za obrambo Peter Vilfan (ZaAB), so se člani obeh odborov danes ustrezno "seznanili" z namero vlade in jo podprli praktično soglasno oz. kot je povedal, z desetimi glasovi za v odboru za obrambo ter dvanajstimi za v odboru za zunanjo politiko.
"V bistvu gre za to, da Slovenija zaključi misijo v Afganistanu s tem, da sodeluje še v tej zadnji fazi," je povedal Vilfan. Razprava je bila po njegovih besedah "dokaj mirna". Proti udeležbi je bil po Vilfanovih besedah le član Združene levice.
"Po mnenju kar nekaj članov odborov je imela ta misija več pozitivnih učinkov," je še povedal Vilfan in opozoril predvsem na podatke, da se zdaj šola več milijonov afganistanskih otrok, medtem ko je bila prej ta številka minimalna. "V šole hodi tudi več kot dva milijona deklet, ženske lahko sodelujejo tudi v policijskih, vojaških in drugih enotah in sploh v javnem življenju," je še dodal Vilfan.
Misija ne bo bojna
Misija Odločna podpora za razliko od sedanje misije sil Isaf ne bo bojna. To pomeni, da vojaki oz. strokovnjaki, ki bodo sodelovali pri urjenju in usposabljanju afganistanskih vojakov, ne bodo sodelovali neposredno v njihovih bojnih operacijah.
Skupno bo misija štela okoli 12.000 mož; večino - 9800 bodo zagotovile ZDA. Njihovo delovanje naj bi bilo osredotočeno na območje Kabula, prisotni pa bodo tudi v štirih sektorjih - sever, zahod, jug in vzhod. Štiri države bodo nosilne - Turčija bo vodila misijo na območju Kabula, Nemčija na severu, Italija na zahodu, ZDA pa na jugu in vzhodu. Slovenija naj bi se vključila v "italijanski" sektor na zahodu države, kjer je bila v okviru misije Isaf dejavna že doslej.
"Naj zagotovim, da slovenski vojaki ne bodo šli tja z bojnimi nalogami. Njihova naloga bo mentoriranje in drugačne vrste pomoč in sodelovanje z afganistanskimi silami, kot pa bojno delovanje," je še dodal predsednik odbora za obrambo.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.