Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je spomnil, da je poslanska skupina SDS 13. maja vložila zahtevo za izredno sejo, na kateri bi razpravljali o domnevnih kršitvah in zlorabah v primerih Nacionalnega preiskovalnega urada, bulmastifov, Družbe za avtoceste RS in bank v državni lasti.
Gantar je tedaj zahtevo zavrnil. Ker seje ni sklical v predpisanem 15-dnevnem roku, je po mnenju Tanka zavestno kršil ustavo in parlamentarni poslovnik. Ustava namreč določa, da mora predsednik DZ izredno sejo sklicati, če to zahteva najmanj četrtina poslancev ali predsednik republike, je Tanko povedal pred glasovanjem.
Gantar: Najprej zahtevali izredno sejo, nato umaknili zahtevo
Gantar pa je spomnil, da je zakonodajno-pravna služba imela na gradivo za izredno sejo več pripomb, ki jih je tudi posredoval predlagateljem. Ko so ga ti popravili, je začel teči nov 15-dnevni rok za sklic izredne seje, je pojasnil. Zahteva za sklic izredne seje je že bila uvrščena na dnevni red redne seje kolegija predsednika DZ, vendar je vmes po njegovih besedah prišla zahteva po umiku. Po njegovih besedah zato, ker so predlagatelji očitno ugotovili, da se bo v tem primeru seja zgodila po "superreferendumski nedelji".
Ustava od predsednika DZ res zahteva, da skliče izredno sejo v 15 dneh, če to zahteva najmanj četrtina poslancev. "Vendar pa to nikoli ni edini razlog za sklic seje. Zahteva mora biti ustavnopravno dopustna po svoji vsebini. Biti mora materialno, to je vsebinsko takšna, da spada v pristojnost državnega zbora," je še opozoril Gantar.
Predlagatelji razrešitve Gantarju očitali, da se postavlja nad ustavo
Predsednik DZ izredne seje, ki so jo o omenjenih temah predlagali v SDS, ni sklical, ker se skriva za formalnostmi, v bistvu pa zavestno in načrtno krši ustavo in poslovnik DZ, je ocenil poslanec SDS Zvonko Černač. ''Išče pike in vejice pri opozicijskih predlogih za to, da bi preprečil obravnavo na državnem zboru o temah, ki so za vladajočo koalicijo neprijetne,'' je dejal Černač iz tabora predlagateljev razrešitve.
Vodja poslanske skupine SNS Zmago Jelinčič pa je izrazil prepričanje, da predsednik državnega zbora omejuje besedo, saj "se ne zaveda, da je ravno to, da lahko v parlamentu poveš tisto, kar misliš", največ, kar se lahko doseže – dejanska stopnja demokracije. Demokracije v Sloveniji po njegovi oceni tako ali tako ni več.
''Na obzorju vidijo volitve''
V SD so že pred glasovanjem napovedali, da razrešitve Gantarja ne bodo podprli. Poslanka Melita Župevc je povedala tudi, da predsednik DZ ne potrebuje obrambe. "Če jo potrebuje kdo, jo potrebuje institucija državnega zbora," je poudarila. Po njenem mnenju nekateri vidijo na obzorju volitve.
Za poslanca Zaresa Franca Jurija je "skrb vzbujajoče" prizadevanje SDS "po rušenju, histerizaciji in ustvarjanju permanentnih političnih izrednih razmer".
Vodja poslanske skupine SLS Jakob Presečnik se je strinjal z marsikatero ugotovitvijo predlagateljev glede dela koalicije. Vendar pa je opozoril, da "ni smiselno" krivca za stanje v državi iskati v vodenju državnega zbora.
V LDS so napovedali nasprotovanje predlogu za razrešitev Gantarja, saj predlagatelji "niso navedli niti enega samega resnega argumenta, na podlagi katerega bi lahko ocenili, da Gantar svojega dela ni opravil v skladu s poslovnikom DZ". Vodja poslanske skupine LDS je Borut Sajovic.
Po oceni vodje poslanske skupine DeSUS Joška Godca je predsednik DZ v primeru, ko ni sklical izredne seje, ravnal korektno. V DeSUS zato niso videli razloga, da bi Gantarju izrekli nezaupnico. Godec je tudi obžaloval, "ker zapravljamo za Slovenijo zelo dragocen čas za politične intrige, namesto da bi bil namenjen reševanju resnih problemov, ki jim še zdaleč ni videti konca".
Medsebojna obtoževanja
V okviru razprave so se poslanke in poslanci dotaknili številnih tem, ki jih je opozicija želela obravnavati na izredni seji državnega zbora, ki nato ni bila sklicana – o bulmastifih, Nacionalnem preiskovalnem uradu, Darsu in o bankah. Med seboj so se obtoževali tudi za nizek ugled parlamenta v javnosti.
Na tajnih volitvah sredi dneva je nato 29 poslancev glasovalo za Gantarjevo razrešitev, 46 pa proti. Gantar je tako ostal predsednik državnega zbora.
Golobič že nazaj v poslanskih klopeh
Poslanke in poslanci so se danes seznanili z obvestilom predsednika vlade, da šolski minister Igor Lukšič začasno prevzema vodenje ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo. Hkrati so se seznanili z vrnitvijo Gregorja Golobiča v DZ in s prenehanjem poslanske funkcije Cveti Zalokar Oražem.
Podpredsednik DZ France Cukjati, ki je vodil sejo državnega zbora, se je Zalokar Oražmovi zahvalil za delo v DZ in Golobiča takoj povabil, da se poslancem pridruži pri delu.
Golobič je podal odstop s funkcije ministra 2. junija, Pahor pa je o tem, da bo njegov resor začasno prevzel šolski minister Lukšič, obvestil v ponedeljek.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.