"Z navedbami, ki jih navajate kot razlog za moj odstop, se ne strinjam. Etični kodeks vlade republike Slovenije mi kot ministru nalaga, da ponudim svoj odstop predsedniku vlade v primeru, če bi zaradi nespoštovanja ustavne prisege, nespoštovanja tega etičnega kodeksa ali nedoseganja pričakovanih delovnih rezultatov predsednik vlade in predsedniki koalicijskih strank presodili, da je nastala občutna škoda za ugled vlade ali institucije, ki jo vodim. Ocenjujem, da pogoji za moj odstop niso izpolnjeni in vam zato sporočam, da ne nameravam odstopiti kot minister za delo, družino in socialne zadeve," je povedal.
Janša predlagal razrešitevPremier Janez Janša je Drobniča včeraj pozval, naj do polnoči odstopi. Ker tega ni storil in tudi ne namerava, je premier predlog za njegovo razrešitev poslal predsedniku državnega zbora Francetu Cukjatiju. Janša je povedal, da je predlog strategije za dvig rodnosti le eden od razlogov za razrešitev Drobniča, ki ga je že februarja letos pisno opozoril, da mora izboljšati delo ministrstva in vodenje resorja.
Ministrstvo je začelo delovati nekoliko bolje, je ocenil Janša, vendar ugotavlja, da se stanje glede vodenja ministrstva, notranjih odnosov v resorju in glede ministrovega odnosa do "zunanjega okolja" ni bistveno izboljšalo. Za Janšo sta med drugim problematična Drobničevo komuniciranje s civilnodružbenimi organizacijami in nespretnost pri pogajanjih s socialnimi partnerji.
Državni zbor lahko Drobniča razreši na javnem glasovanju in z večino opredeljenih glasov, takoj nato pa lahko predsednik vlade poslancem predlaga kandidata za njegovega naslednika, je nadaljnji potek postopka pojasnil pravni strokovnjak Miro Cerar.
Premier lahko novega kandidata za položaj ministra predlaga že na isti seji, lahko pa tudi kasneje. "Če pa se zgodi, da DZ kandidata ne razreši, kar bi bila manjša verjetnost, pa minister ostane na položaju, se pa ob tem lahko politično vprašamo, kaj bo s koalicijo," je še dejal Cerar.
Kdo so kandidati za Drobničevega naslednika?
V javnosti se že pojavlja nekaj imen tistih, ki bi lahko nasledili Janeza Drobniča. Med njimi so državna sekretarka Marjeta Cotman in Marko Štrovs z ministrstva za delo ter poslanka NSi Mojca Kucler Dolinar.
V primeru odstopa bi se Drobnič lahko odločil, da sšet prevzame mesto poslanca NSi. To pa pomeni, da bi brez poslanskega stolčka ostal Franc Capuder, ki je prevzel vodenje poslanske skupine, potem ko se je Alojz Sok odločil, da se bo posvetil zgolj županovanju.
Premier ne pričakuje težav
Na vprašanje o morebitni rekonstrukciji vlade je Janša odgovoril, da gre pri Drobniču, ki sam ne želi odstopiti, za posamični primer. "O drugih primerih, če bo do njih prišlo, bomo govorili kasneje," je dodal. Janši se zdi povsem normalno, da mora minister, ki nima več njegovega zaupanja, sam odstopiti.
V koalicijskih vladah je namreč sestava ministrskega zbora stvar soglasja med premierom in stranko, ki ministra predlaga. Tega soglasja zdaj ni več, zato je Janša predsedniku NSi in finančnemu ministru Andreju Bajuku že predlagal, naj stranka pošlje predloge za nadomestitev Drobniča, nato pa naj bi stekla usklajevanja o kandidatu za novega ministra za delo. Na NSi se bodo o tem odločali v soboto.
Janša: »Ni bilo hude obrambe gospoda ministra.«
Janša je poudaril, da je že v torek po sestanku s sindikati Drobniču predlagal odstop in da tako ne drži, da je imel le nekaj ur časa za razmislek. O možnosti, da bo predlagal Drobničevo razrešitev, če ne odstopi sam, je premier Bajuka obvestil še isti dan, v četrtek pa tudi predsednika SLS in DeSUS, Janeza Podobnika in Karla Erjavca. Po četrtkovi seji vlade je namreč na temo zamenjave Drobniča po Janševih besedah potekal koalicijski sestanek, šele zatem je Drobniča pozval k odstopu.
"Ni bilo kakšne hude obrambe gospoda ministra," je Janša odgovoril na vprašanje, ali so predsedniki koalicijskih strank ministra branili oziroma izrazili pomisleke do premierjevega predloga za razrešitev. Glede stališča Andreja Bajuka na sestanku pa je Janša dejal: "Mislim, da ste lahko sami prebrali tako njegovo stališče kot stališče njegove stranke in tudi nekaterih njihovih poslancev, da so bili ravno tako kot jaz in drugi kolegi v vladi presenečeni nad zadnjo potezo gospoda Drobniča."
NSi bo stališče sprejela v soboto
NSi bo stališče o predlogu premiera Janše, da državni zbor razreši Drobniča, sprejel na seji izvršilnega odbora v soboto, je povedal predsednik NSi Andrej Bajuk. Ob tem je poudaril, da je stranka po njegovem mnenju odigrala zelo pomembno vlogo pri sestavi te vlade in odigrava pomembno vlogo s tem, da se "dosledno spoštuje in izvaja koalicijska pogodba".
Dosledno spoštovanje in izvajanje koalicijske pogodbe je po besedah Bajuka ključna zaveza stranke, v skladu z njo pa bodo na izvršilnem odboru NSi tudi razpravljali o nastali situaciji in glede tega zavzeli dokončno stališče.
Delo na tem resorju je eno najbolj kompleksnih v vladi, marsikaj zelo dobrega pa je bilo tudi doseženo, je ocenil Bajuk. Glede delovanja vlade pa je Bajuk dejal, da "nesoglasja ali pomanjkanja pravočasnega usklajevanja ustvarjajo neko vzdušje, ki ne pripomore k timskemu delu, enotnemu pristopu", ki more prevladati v vsaki vladi.
SLS: Upajo, da glasovanja o razrešitvi ne bo
Tudi vodja poslanke skupine Jakob Presečnik je prepričan, da na koncu glasovanja o Drobničevi razrešitvi ne bo, ampak da bo pravi čas dosežen sporazum med premierom in NSi.
'Cerkev ločiti od države, Drobniča pa od ministrstva'
V LDS pričakujejo, da bo DZ razrešil ministra Drobniča, hkrati pa obžalujejo, da interpelacije zoper njega niso vložili sami, je pojasnil predsednik LDS Jelko Kacin. Opozoril je, da skozi Drobničeve predloge na področju dvigovanja rodnosti ne govori država, temveč rimskokatoliška cerkev, kar je v neskladju z ustavno ureditvijo. "Cerkev je treba ločiti od države, ministra Drobniča pa od ministrstva".
Predlog Janše po Kacinovem mnenju pomeni "zmanjšanje števila front", ki jih ima odprta vlada. Posebej sedaj, ko Svet Evrope Slovenijo graja zaradi odnosa do romske etnične skupnosti. Sicer pa Kacin meni, da bo državni zbor Drobniču izglasoval nezaupnico, pri čemer bodo sodelovali tudi poslanci LDS, saj "drugače tudi ne morejo".
Interpelacija proti Drobniču v začetku 2007
Poslanec SNS Sašo Peče je dejal, da bodo v SNS v primeru, da minister Drobnič "ne bo padel", vložili interpelacijo o Drobničevem delu in odgovornosti, vendar to ne bo možno prej kot v začetku prihodnjega leta. Na novinarsko vprašanje, če bi bila SNS pripravljena stopiti v koalicijo v primeru, če bi prišlo do vladne krize, pa je Peče dejal: "Ne upam si odgovarjati na vprašanja, ki imajo toliko čejev."
Poslanci SNS bodo v državnem zboru glasovali za Drobničevo razrešitev, je še poudaril Peče. Zelo pomembno je, po njegovem mnenju, da je predsednik vlade označil delo ministrstva za delo, družino in socialne zadeve kot slabo. Današnji Drobničev odgovor, da ne bo odstopil, pa pomeni nezaupnico člana vlade do predsednika vlade. To po oceni SNS kaže na nepovezano vladno politiko, ki ni imela koordinacije med seboj in kjer si člani vlade med seboj niso zaupali.
Potrč: V vsakem primeru bi glasovali za razrešitev
Napoved ministra Drobniča, da Janši ne bo ponudil odstopa, je vodja poslanske skupine SD Miran Potrč komentiral z besedami, da je v naravi ministra, da "odrine" vsakega, ki ga ne hvali - sindikate, civilno družbo, opozicijo, novinarje. Zdaj je to storil še s predsednikom vlade, je zapisal Potrč. Kot je dodal, ministra Drobniča ne podpirajo in so za njegovo razrešitev, postopek in način urejanja odnosov v koaliciji in vladi pa ni njihova pristojnost ali odgovornost.
"V SD vlade Janeza Janše ne podpiramo. V dogovoru s predsednikom SD Borutom Pahorjem pa smo za razrešitev ministra Drobniča ne glede na to, ali bo to rezultat interpelacije ali predloga predsednika Janše," je zapisal vodja strankine poslanske skupine.
KOMENTARJI (77)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.