Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano in Letalski center Maribor sta podpisala pogodbo o sofinanciranju raziskovalnega posipanja točonosnih oblakov s srebrovim jodidom. Za poskusno izvajanje obrambe pred točo do konca septembra bo ministrstvo prispevalo 79.285 evrov. Raziskovalno posipanje točonosnih oblakov se sicer izvaja na območju Dravograda, Radelj, Šentilja, Radgone, Lendave, Ljutomera, Ormoža, Veržeja, Dobrne in Vojnika.
Kot so sporočili s kmetijskega ministrstva, se bo poskusno posipanje z namenom zbiranja podatkov in analize učinkovitosti tovrstne obrambe pred točo izvajalo do leta 2010. Z omenjenim posipanjem so sicer začeli leta 1999.
Letalski center Maribor je trenutno edini usposobljeni izvajalec v Sloveniji, ki razpolaga s primerno opremo in dovolj strokovnimi kadri za raziskovalno posipanje točonosnih oblakov. Zaradi omejenih sredstev in logistike pokriva le območje, v okviru katerega lahko pravočasno ukrepa ob nastanku točonosnih oblakov.
Na ministrstvu sicer načrtujejo tudi vzpostavitev točemernega poligona, s katerim naj bi pridobivali hidrometeorološke podatke o oceni škode, pogostosti in intenziteti pojava toče. Na podlagi teh podatkov se ocenjuje tudi uspešnost letalske obrambe pred točo.
Zaradi globalnega segrevanja in klimatskih sprememb se je nevarnost pojava toče v Sloveniji znatno povečala. Slovenija sodi med območja z največjo pogostnostjo neviht v Evropi, huda neurja s točo so pogosta predvsem v juniju in juliju, so še sporočili z ministrstva.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.