Odbor DZ za lokalno samoupravo in regionalni razvoj na današnji nujni seji z osmimi glasovi za in enakim številom glasov proti ni podprl predloga novele zakona, s katerim bi se ustanovila občina Ankaran.
Po mnenju članov odbora, ki so glasovali proti predlogu novele zakona, Ankaran ne izpolnjuje zakonskih pogojev za ustanovitev občine. Ob tem so opozorili na sprejeto novelo zakona o lokalni samoupravi, ki določa, da mora imeti novoustanovljena občina najmanj 5000 prebivalcev, Ankaran pa jih ima le 3100.
Zagovorniki ustanovitve nove občine so na seji odbora menili, da Ankaran v okviru koprske občine ne uspe v celoti uveljaviti svoje ustavne pravice do lokalne samouprave. Glede položaja pripadnikov italijanske narodnostne skupnosti pa so menili, da se ta z ustanovitvijo ankaranske občine ne bi poslabšal.
'Gre za neokusno zavlačevanje'
Gre za razmeroma neokusno zavlačevanje, po svoje tudi norčevanje iz referendumske volje volivk in volivcev in tudi odločbe Ustavnega sodišča, je današnjo odločitev odbora DZ za lokalno samoupravo, ki ni podprl novele zakona o ustanovitvi občine Ankaran, pospremil vodja Pobude za ustanovitev samostojne občine Ankaran Gregor Strmčnik.
Ustavno sodišče je DZ jasno naložilo, kaj mora storiti. Pred celo slovensko javnostjo pa zdaj lahko opazujemo, kako "nerodno" se DZ loteva uresničitve odločbe Ustavnega sodišča, je dejal Strmčnik. V zvezi s tem je sicer najprej poudaril, da Pobuda tudi tokrat ne misli komentirati dela in postopkov v DZ.
Je pa še povedal, da bodo pobudniki ankaranske občine zadeve opazovali in čakali na nadaljnji razvoj dogodkov. "Ocenjujemo, da se bo močno zapletlo. V kolikor pride do razpisa lokalnih volitev v neskladju z odločbo Ustavnega sodišča, torej, da bi bili Ankarančani spet vpisani v imenik Mestne občine Koper, bo seveda takšen odlok Ustavno sodišče nemudoma zadržalo in se znova vidimo v DZ", je dejal Strmčnik.
Popovič za razpis volitev v Kopru
Koprski župan Boris Popovič pa je že pred tem pozval predsednika DZ Pavla Gantarja, da razpiše volitve v koprski občinski svet in volitve koprskega župana. Ustavno sodišče je namreč, potem ko so se nanj obrnili pobudniki za ustanovitev nove občine Ankaran, zadržalo lokalne volitve v Kopru. O zakonu za ustanovitev občine Ankaran pa bo danes popoldne odločal DZ.
DZ ni sprejel predloga zakona o ustanovitvi občin ter določitvi njihovih območij, s katerim bi ustanovili novo občino Ankaran, opozarja Popovič v dopisu, ki ga je Gantarju poslal v ponedeljek. Po njegovem prepričanju in prepričanju koprskega občinskega sveta DZ na podlagi odločbe ustavnega sodišča niti ni bil dolžan ustanoviti nove občine Ankaran.
Ustavno sodišče je poudarilo, da je DZ vezan na izid referenduma o ustanovitvi občine in posledično novo občino dolžan ustanoviti, razen če ima utemeljene ustavnopravne razloge, da ravna drugače, navaja Popovič.
Ker obstajajo utemeljeni ustavnopravni razlogi, da državni zbor nove občine Ankaran ne ustanovi, je treba po Popovičevi oceni šteti, da "državni zbor s tem, ko nove občine Ankaran ni ustanovil, ni ravnal v neskladju z odločbo ustavnega sodišča, domnevno neskladje z ustavo pa je treba šteti za odpravljeno". "Posledično je treba razpisati volitve župana in občinskega sveta Mestne občine Koper," je zapisal Popovič.
Med "utemeljenimi ustavnopravnimi razlogi" omenja varstvo ustavno zagotovljenega položaja italijanske narodnostne skupnosti, varstvo narodnogospodarskih interesov, ki se izražajo predvsem prek delovanja Luke Koper, ter varstvo ustavnega položaja državnega sveta.
Kršenje človekovih pravic?
Tudi če bi Gantar kot predsednik DZ sprejel stališče, da odločba ustavnega sodišča ni uresničena in da neskladje z ustavo ni odpravljeno, v Kopru menijo, da je volitve v organe Mestne občine Koper "treba nemudoma razpisati". Pri tem se sklicujejo na protokol h Konvenciji Sveta Evrope o varstvu človekovih pravic in temeljnih svoboščin, ki določa, da je treba volitve izvajati v razumnih časovnih presledkih, opozarja Popovič.
Koprski mestni svetniki so 4. februarja znova odločili proti ustanovitvi občine Ankaran. 21 od 23 navzočih svetnikov se je odločilo za negativno mnenje k predlogu zakona o ustanovitvi občine Ankaran.
Po današnjem glasovanju na odboru za lokalno samoupravo in regionalni razvoj se je DZ na izrednem zasedanju le še seznanil, da je postopek o predlogu zakona o ustanovitvi občine Ankaran končan. Del poslancev obžaluje, da je bila DZ odvzeta možnost razprave in odločanja, drugi del pa opozarja, da občina Ankaran tako ali tako ne izpolnjuje pogojev.
Prvi krog zadnjih lokalnih volitev je bil 10. oktobra lani v 208 občinah, ne pa tudi v Kopru in Trebnjem, kjer je ustavno sodišče volitve zadržalo.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.