Čeprav je urejanje statusa beguncev v rokah države, v katero se zatečejo, je trenutno levji delež bremena pomoči še vedno na plečih humanitarnih organizacij. Da jih ukrajinski begunci dnevno sprašujejo, kako do zdravnika, hrane, poročajo iz Rdečega križa. Begunska kriza pa že peha v stisko tudi tiste, ki so pri nas begunce sprejeli. "Po dveh tednih je to veliko breme, ker jih sprejemajo ljudem, ki od nas dobivajo letno pomoč. Treba je dodajati za hrano, ogrevanje," pojasnjuje Cvetka Tonin iz Rdečega križa Slovenije. Čeprav begunci že lahko dostopajo do nujne medicinske pomoči, pa denarne pomoči še ni, ker birokratski mlini meljejo počasi. "Seveda bi si vsi želeli, da bi to bilo takoj, ampak ob 2000 prošnjah to ni ravno realno," še dodaja.
Medtem ko Rdeči križ opaža, da begunci ne želijo sedeti križem rok, ker jih brezdelje peha v le še intenzivnejše razmišljanje o vojni, na Zavodu za zaposlovanje še ne beležijo povečanega povpraševanje po delovnih mestih. "Nekaj zanimanja je, so bile posamezne osebe, v spremstvu prihajajo," pojasnjuje Robert Modrijan iz Zavoda za zaposlovanje. Pričakovati je, da vsak ne bo dobil dela, ustreznega svoji izobrazbi, saj bo glavna ovira poznavanje slovenščine. A po pridobitvi statusa začasne zaščite bodo imeli ukrajinski begunci na trgu dela enake pravice kot slovenski delavci. "V tem tednu bomo imeli v domovih predstavitve dejavnosti zavoda," še pojasnjuje Modrijan.
Deležni bodo tudi enakih socialnih prejemkov kot slovenski državljani, pri čemer bo vsak moral počakati svojo odločbo, nato pa datum izplačila socialnega prejemka. Pomoč torej ne bo na voljo z danes na jutri. "Ti prejemki so otroški dodatek, starševski dodatek, pomoč ob rojstvu, vsi ti družinski prejemki," pove Dušan Mikuž iz MDDSZ.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.