Celjski policisti že dalj časa preiskujejo Vegrad zaradi suma štirih sklopov kaznivih dejanj zoper gospodarstvo ali zoper delovno razmerje in socialno varnost, so sporočili s policijske uprave v Celju. Kriminalisti Vegrad tako preiskujejo zaradi:
– suma zlorab ali nepravilnosti v zvezi z administrativno izplačilnimi prepovedmi za delavce Vegrada,
– zaradi sumov kršitve delovnopravne zakonodaje, predvsem glede izplačila in odrejanja nadurnega dela, izplačila regresa za leto 2009, izrednih odpovedi delovnega razmerja in izplačil plač delavcem,
– zaradi sumov zlorab ali nepravilnosti neupravičenega zadrževanja prostovoljnih prispevkov delavcev, zbranih za družino enega izmed preminulih delavcev v skupni vrednosti približno 14.000 evrov
– in zaradi sumov zlorab povezanih s poslovanjem družbe in povzročitvijo nelikvidnosti oziroma nesolventnosti.
Kot pravijo na policiji, v preiskavi sodelujejo tudi s pristojnimi inšpekcijskimi službami, s preiskavo sumov pa bodo še nadaljevali.
Inšpektorat je v Vegradu opravil 13 inšpekcijskih pregledov
Glavni delovni inšpektor Borut Brezovar je v sporočilu za javnost pojasnil, da je inšpekcija Vegrad obiskovala vsak mesec vsaj enkrat. V zadnjega pol leta so družbo pregledovali zaradi neizplačil plač in regresa. Tu so sodelovali s policijo, ki pregleduje tudi druge stvari. Inšpektorji so v Vegradu opravili 13 pregledov, zaradi ugotovljenih kršitev pa je inšpektorat podjetju izdal osem plačilnih nalogov in dve odločbi o prekršku.
Pomoč delavcem Vegrada je organizirala tudi občina Velenje
Iz Mestne občine Velenje so sporočili, da sta župan Srečko Meh in podžupan Bojan Kontič povabila na razgovor predstavnike Vegradovega sindikata, da sta se seznanila z razmerami v tem podjetju. Potem pa je župan sklical Odbor za pomoč občanom in občankam, na katerem so se z različnimi organizacijami dogovorili za različne oblike pomoči.
Rdeči križ bo v teh dneh razdelil okoli 220 paketov prehrane in pralnega praška, delavci, ki bivajo v Vegradovem samskem domu ali pri zasebnih najemodajalcih, pa lahko vsak dan v velenjski javni kuhinji dobijo topel obrok. Poleg tega pa sodelavke centra za socialno delo delavcem pomagajo pisati vloge za pridobitev izredne socialne pomoči, do katerih so upravičeni.
Delavci pa lahko tudi na občino Velenje naslovijo vlogo za enkratno denarno pomoč, če imajo šoloobvezne otroke, pa se lahko obrnejo na občino, ki jim bo pomagala s potrebščinami ob začetku šolskega leta. Poleg tega se na občini z vodstvom Komunalnega podjetja Velenje dogovarjajo za odlog ali celo odpis plačil, so še sporočili z občine Velenje.
Za vse delavce v stiski bo v prostorih občine Velenje od 4. avgusta dalje na voljo tudi brezplačno pravno svetovanje. Kot pravijo na občini, bodo razmere spremljali še naprej in če bo potrebno, organizirali še druge oblike pomoči.
Türk: Početje Tovšakove je cinično in vredno obsojanja
Na situacijo v Vegradu so se odzvali predsednik republike Danilo Türk, predsednik vlade Borut Pahor in tudi varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek - Travnik. Predsednik republike je za oddajo 24UR dejal, da je početje Hilde Tovšak in vodstva Vegrada cinično in vredno obsojanja. Dodal je, da je skrajni čas, da začnemo tako resna vprašanja reševati odločno. "Ta praksa Vegrada je nesprejemljiva. Pri nas imamo prakso preveč odlašanja, da utonejo stvari v pozabo, ker se ne rešujejo in se odlašajo. Verjamem, da je Vegrad dober primer, na katerem se lahko to spremeni," je še dejal Türk.
Premier Pahor pa je po seji vlade dejal, da bodo tisti, ki so odgovorni za težave delavcev, kazensko odgovarjali. Delavec mora biti za svoje delo plačan, če pa podjetje te dolžnosti ne izpolnjuje, pa mora njihove pravice zavarovati država, je še dejal.
Čebašek - Travnikova pa je dejala, da je delavca izkoriščati na račun tega, da neko podjetje obstane ali rešuje svoje račune in obveznosti neetično in dokazuje premoč delodajalca nad zaposlenim.
Kot je znano, ima Vegrad že dobrega pol leta blokirane skoraj vse račune, posluje lahko le prek nekaterih manjših hčerinskih družb. Nekateri delavci pa zaradi tega že več mesecev niso prejeli plače. Vegrad sicer čaka na dokapitalizacijo, ki so jo potrdili na zadnji skupščini. Večinska lastnica Vegrada je družba Vegrad naložbe, okoli 30-odstotni delež pa ima v Vegradu tudi državna Posebna družba za podjetniško svetovanje (PDP).
KOMENTARJI (66)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.