Ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal in Staš Svetek, koordinator projekta anonimnih e-prijav na ministrstvu za notranje zadeve (MNZ) sta predstavila paket elektronskih obrazcev, prek katerih je po novem mogoče anonimno in brezplačno prijaviti nepravilnosti, prekrške in kazniva dejanja.
Kot je pojasnila Kresalova, so na MNZ in na policiji z anonimno e-prijavo začeli na dveh področjih – pri korupcijskih kaznivih dejanjih so od lanskega aprila prejeli 536 e-prijav, od katerih je bilo 175 uporabnih. Pri nasilju v družini pa so od začetka letošnjega junija prek spletne prijave prejeli 54 obvestil o nasilju v družini, od katerih je bilo 32 takšnih, iz katerih izhaja sum, da gre za kaznivo dejanje.
"Anonimne e-prijave so se izkazale za uspešne, saj omogočajo bolj kakovostno delo policije in učinkovitejši pregon kaznivih dejanj. Policija se s takimi koraki odpira, modernizira in postaja bolj dostopna za ljudi. Pogosto se namreč zgodi, da ljudje ne gredo radi na policijo, kljub temu da vedo za stvari, ki so napačne, in se nočejo izpostavljati, včasih pa se tudi bojijo," je dejala ministrica.
Informacije, ki jih policija in inšpektorat dobivata od ljudi, so velikokrat izjemno koristne pri razreševanju primerov, tako je bila tudi večina e-prijav uporabljena kot informacija v zadevah, ki jih je policija že obravnavala ali pa jih ima v obravnavi. Iz teh razlogov so se odločili, da e-prijave uvedejo tudi na naslednjih področjih:
- trgovina z ljudmi,
- pogrešane in iskane osebe,
- nepravilnosti pri delovanju avtošol,
- izvajanje tehničnih pregledov ter
- zasebno varovanje.
Slovenija je tranzitna država
Trgovina z ljudmi je svetovni družbeni problem, znotraj katerega je Slovenija predvsem tranzitna država, postaja pa tudi ciljna in v posameznih primerih celo izvorna država. Najpogosteje gre za trgovino z ženskami in otroki, z namenom spolne zlorabe in spolnega izkoriščanja. Policija je letos obravnavala šest primerov. Zaključili so tri preiskave oziroma podane kazenske ovadbe za tri kazniva dejanja. V dveh primerih je bilo kaznivo dejanje prekvalificirano v sorodno primerljivo kaznivo dejanje, v dveh primerih pa preiskava še poteka.
211 pogrešanih odraslih in 2602 tiralic
Številčno večji problem so pogrešane in iskane osebe, kjer je policija letos obravnavala 211 prijav pogrešanih odraslih oseb in 58 prijav pogrešanih mladoletnikov. Razpisanih je bilo 2602 tiralic, preklicanih pa 1641.
Nad tremi področji, za katere uvajajo anonimno e-prijavo, inšpekcijski nadzor izvaja Inšpektorat RS za notranje zadeve (Inšpektorat), ki bo obravnaval tudi prijave, sprejete prek elektronskega obrazca.
Predlog za izbris 15 avtošol iz registra
Gre za avtošole, kjer dosedanje izkušnje kažejo, da se je skoraj polovica inšpekcijskih postopkov, začetih v zadnjih dveh letih na podlagi prijav, izkazala za utemeljene, saj so inšpektorji ugotovili kršitve predpisov. Inšpektorat je tako v zadnjih dveh letih začasno prepovedal opravljanje
dejavnosti avtošol v 16 primerih, v 15 pa je podal predlog za izbris avtošole iz registra avtošol.
Nestrokovno izvajanje tehničnih pregledov
Inšpektorat je v zadnjih dveh letih glede izvajanja tehničnih pregledov ugotovil največ kršitev zaradi nestrokovnega izvajanja pregledov in nepravilnega delovanja merilnih naprav. Zaradi neizpolnjevanja pogojev je uvedel 20 prekrškovnih postopkov in kršilcem izrekel 10 opominov in 10 glob za storjene prekrške.
Varujejo podjetja brez licence
Tudi zasebno varovanje je občutljivo področje, saj je bilo v preteklih letih nekaj odmevnih negativnih primerov s področja zasebnega varovanja, ki so še dodatno povečali pomen nadzora tega področja. Inšpektorat je največ sankcij izrekel, ker so v varnostnih podjetjih delale osebe, ki ne izpolnjujejo pogojev za opravljanje zasebnega varovanja in ker so zasebno varovanje opravljala podjetja brez predpisane licence.
Prijave, zbrane na enem mestu
Kot je poudaril Svetek, je novost ta, da so prijave na vseh teh področjih zbrali na enem mestu. S klikom na enotno vstopno točko se odpre spletna stran, kjer uporabniki spleta enostavno izberejo 'svoje' področje prijave.
Prijaviteljem se zagotavlja popolno anonimnost. To pomeni, da jim ni treba napisati svojih osebnih podatkov in ti tudi niso razkriti. "Uporabnike spleta prosimo, naj nam pomagajo pri preiskovanju in odkrivanju kaznivih dejanj, kršitev in različnih nepravilnosti. Če vedo zanje, naj jih prijavijo. Pri tem naj navedejo vsaj osnovna podatka, ki jih potrebujemo za strokoven odziv, in sicer podatka o času in kraju dogodka. Vsako prijavo bomo preučili in ustrezno ukrepali glede na podane znake kaznivega dejanja ali kršitve,“ je še dejal.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.